Connect with Us

Qeveria gjermane këshillon qytetarët/ Publikon masat dhe hapat që duhen marrë për koronavirusin

Politikë

Qeveria gjermane këshillon qytetarët/ Publikon masat dhe hapat që duhen marrë për koronavirusin

Publikuar

-

Qeveria gjermane ka publikuar masat që qytetarët duhet të marrin për tu mbrojtur nga koronavirusi.

Pas seancës së saj të pestë, ekipi i përbashkët i menaxhimit të krizave të BMI dhe BMG në Gjermani, rekomandon që të gjitha ngjarjet kryesore me më shumë se 1.000 pjesëmarrës të anulohen.

Ministri Federal i Shëndetësisë, Jens Spahn u takua me prodhuesit e pajisjeve mjekësore.

Aryseja e takimit ishte prodhimi sa më shpejt i më shumë paisjeve mjekësore.
Sipas ministrit të Shëndetësisë, spitalet në Gjermani kanë nevojë për respiratorë dhe pajisje të tjera mbrojtëse në mënyrë që punonjësit e kujdesit shëndetësor të mbrohen nga infeksioni i koronavirusit.
Që nga 4 marsi, ekziston edhe një rezervim i aprovimit për eksportin e pajisjeve mbrojtëse mjekësore.

Çfarë duhet të dinë qytetarët dhe si ta mbroj veten nga koronavirusi?

Disa nga masat me efektive në jetën e përditshme për të mbajtur larg virusin janë: Larja e rregullt dhe e plotë e duarve , kollitja e duhur dhe teshtitja dhe mbajtja e distancës nga të sëmurët. Duhet gjithashtu të shmangni shtrëngimin e duarve.
Udhëzime për trajtimin e koronavirusit për institucionet arsimore.
Nëse është e mundur, udhëtimi duhet të shmanget, transporti publik duhet të shmanget dhe njerëzit duhet të punojnë nga shtëpia. Në përgjithësi, të gjitha kontaktet duhet të minimizohen. Qytetarët më të vjetër se 60 vjet duhet të vaksinohen kundër pneumonisë.

Çfarë duhet të bëni nëse dyshoni për koronavirus, cilat janë simptomat?

Njerëzit të cilët kanë pasur kontakte personale me dikë që është diagnostikuar me koronavirus duhet të kontaktojnë menjëherë zyrën përgjegjëse shëndetësore , pavarësisht nga simptomat , të kontaktojnë një mjek dhe të qëndrojnë në shtëpi.
Infeksioni i koronës karakterizohet nga simptoma të ngjashme me gripin, siç janë kolla e thatë, ethe dhe lodhja. Janë raportuar gjithashtu probleme të frymëmarrjes, dhimbje të fytit, dhimbje koke dhe dhimbje të trupit, diarre dhe të dridhura.

A duhet të shkojmë tek mjeku për problemet me frymëmarrjen?

Deri tani, pacientët me probleme të traktit të sipërm respirator mund të marrin një certifikatë të paaftësisë për punë deri në shtatë ditë pasi të këshillohen me mjekun e tyre në telefon .
Ju nuk keni pse të shkoni në spital për këtë. Kjo marrëveshje ka hyrë në fuqi që nga 9 Mars 2020 dhe fillimisht për katër javë.

LEXO EDHE:  “Nuk ka asnjë rast të koronavirusit në Shqipëri”/ Manastirliu bën sërish thirrje: Mos besoni mesazhe të sajuara

Cfarë duhet të bëjmë pasi udhëtojmë jashtë vendit?

Personat të cilët kanë qenë në një zonë rreziku të caktuar ku ka persona të prekur nga koronavirusi duhet të shmangin kontakte të panevojshme dhe të qëndrojnë në shtëpi nëse është e mundur. Nëse simptomat zhvillohen brenda 14 ditësh, duhet të këshillohet me mjekun. Udhëtarët nga Irani, Italia, Japonia ose Koreja e Jugut në Gjermani duhet të japin informacion për disponueshmërinë e tyre për 30 ditët e ardhshme. Udhëtarët nga Kina në Gjermani gjithashtu japin vetë-zbulim të gjerë .

Si transmetohet virusi i ri?

Koronavirusi është i transferueshëm nga një person në tjetrin. Rruga kryesore e transmetimit është përmes pikave. Transmetimi mund të bëhet direkt nga personi në person përmes mukozës ose indirekt përmes duarve, të cilat më pas vijnë në kontakt me mukozën me gojë ose hundë. Gjithashtu janë raportuar raste kur njerëzit kanë kontraktuar infeksion nga njerëz të infektuar të cilët kishin vetëm simptoma të buta ose jo specifike. Përqindja e rasteve asimptomatike nuk është e qartë, por sipas OBSH-së dhe të dhënave nga Kina, këto raste nuk luajnë një rol të madh në përhapjen e SARS-CoV-2.

Sa kohë duhet që sëmundja të shpërthejë pasi të infektohet?

Aktualisht supozohet se mund të duhen deri në 14 ditë që simptomat të shfaqen pasi të jenë infektuar. Sipas OBSH-së, periudha e inkubacionit mesatarisht pesë deri në gjashtë ditë.

Sa i rrezikshëm është infeksioni me SARS-CoV-2?

Në rastet e raportuara deri më tani kryesisht nga Kina, katër nga pesë infeksione ishin të buta. Në disa pacientë, virusi mund të çojë në një gjëndje më të rëndë me probleme të frymëmarrjes dhe pneumoni. Deri më tani, vdekjet kanë ndodhur kryesisht në pacientët që ishin më të vjetër dhe / ose që kishin vuajtur më parë nga sëmundje kronike.

A ekziston një test i shpejtë në SARS-CoV-2 për të kryer në shtëpi?

Nuk ka asnjë test të shpejtë që mund të përdoret për të konfirmuar infeksionin koronavirus. Personat që dyshojnë se janë infektuar me SARS-CoV-2 duhet të vizitojnë mjekun e tyre, i cili më pas mund të caktojë për diagnostifikime laboratorike.

A ka vaksinim për koronavirusin?
Një vaksinë po zhvillohet. Deri më tani, asnjë vaksinim nuk është në dispozicion.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Koronavirusi/ Partia Socialiste anullon të gjitha takimet

Publikuar

-

Nga

Në kuadër të masave kundër përhapjes së koronavirusit, Partia Socialiste ka pezulluar të gjitha takimet deri në datën 3 prill.

Në një njoftim të bërë nga Partia Socialiste thuhet se “Në kuader te masave te domosdoshme per situaten e emergjences, ju lutem pezulloni te gjitha takimet e partise deri ne daten 3 prill”.

Kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla, iu ka dërguar një mesazh të gjithë deputetëve socialistë, ku iu kërkon pezullimin e takimeve.

“Kolege, ne kuader te masave te domosdoshme per situaten e emergjences, ju lutem pezulloni te gjitha takimet e partise deri ne daten 3 prill”, thuhet në mesazhin e Ballës drejtuar deputetëve.

LEXO EDHE:  Video/ Akrobatja shqiptare që po mahnit Gjermaninë

LEXO EDHE:  Gjermani/Arrestohen katër persona për sulme mbi azilkërkuesit

Kujtojmë këtu se edhe kreu i qeverisë, Edi Rama, një ditë më parë tha se administrata do të punojë nga shtëpia për një periudhë të paktën dy javore.

Po ashtu, ai ripërsëriti thirrjen për të shmangur ambientet me shumë njerëz për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Hyn në fuqi vendimi/ Deri më 23 mars, ditë pushimi për njërin nga prindërit kujdestarë të fëmijëve

Publikuar

-

Nga

Është botuar në fletoren zyrtare vendimi i marrë nga qeveria për caktimin e datave 10 deri 23 mars 2020 ditë pushimi për njërin nga prindërit kujdestarë të fëmijëve, që frekuentojnë/ndjekin ose jo çerdhet, arsimin parashkollor dhe arsimin bazë.

“Këshilli i Ministrave vendosi caktimin e datave 10  deri 23 mars 2020 ditë pushimi   për   njërin   nga   prindërit   kujdestarë   të fëmijëve,  që  frekuentojnë/ndjekin  ose  jo  çerdhet, arsimin  parashkollor  dhe  arsimin  bazë,  që  janë nëpunës civilë dhe punonjës  të tjerë    të administratës  publike,  të  nivelit  qendror  e  vendor, si dhe në institucionet e tjera shtetërore. Nëpunësit civilë dhe punonjësit e përmendur në  pikën  1,  të  këtij  vendimi,  gjatë  kësaj  periudhe, ngarkohen  të  kryejnë  çdo  detyrë  funksionale  që ju ngarkohet  nga  eprori  i  drejtpërdrejtë  ose  titullari  i institucionit, e cila mund të përmbushet në kushtet e banesës, nëpërmjet komunikimit telefonik apo të mënyrave të tjera të komunikimit elektronik. Përjashtohen  nga  zbatimi i  pikës  1,  të  këtij vendimi, prindërit që janë personel shëndetësor.  Për  shkak  të  mbylljes  së  çerdheve  dhe të institucioneve  arsimore,  në  funksion  të  marrjes  së masave për parandalimin e përhapjes së infeksionit nga COVID-19,    iu    bëjmë    thirrje    të    gjithë punëdhënësve  privatë  që  të  gjejnë  mundësitë  për trajtimin me pushim të punëmarrësve të tyre” thuhet në vendim.

Rregullat e reja:

LEXO EDHE:  Rama në muzeun e Mercedes-Benz : Sipërmarrja gjermane interes për Shqipërinë

LEXO EDHE:  Kushtet e Gjermanisë për Shqipërinë/ Shehi: Asgjë më shumë se kërkesat e opozitës   

Pension në shtëpi me kosto zero për të moshuarit, duke filluar nga ky muaj deri në përfundim të kësaj situate

Grumbullimi masiv i personave në ambiente publike, është i ndaluar, dhe në çdo rast distanca nga njeri tek njeriu nuk duhet të jetë më e vogël se një metër.

Mbyllja për publikun deri në 3 prill të gjitha ambientet që ofrojnë shërbime si disko, lokale nate, ambiente për argëtimin e të rinvje si qendra sociale, palestra, pishina

Kufizim i kontakteve në institucionet rezidenciale publike dhe jopublike. Për qendrat sociale që ofrojnë shërbime si të moshuarit, personat me aftësi të kufizuar, fëmijët pa përkrahje prindërore, do të shmanget kontakti me persona jashtë strukturës ku ata banojnë.

Restorantet, baret të ofrojnë shërbime për qytetarët duke respektuar distancën prej së paku 2 m nga tavolinat dhe së paku 1 metër qytetarët nga njëri tjetri.

Organet e shërbimit postar duhet të garantojnë vazhdimësinë e shërbimit dhe të hartojnë një plan masash për shmangien e kontaktet të personelit me publikun.

Punëdhënësit privatë të marrin masa për parandalimin e përhapjes e virusit. Kontakti i tyre me publikun të shmanget nëse shërbimi mund të ofrohet online.

Do të pezullohet përkohësisht të gjithë proceset dhe procedurat për konkurset publike të punësimit.

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Manastirliu “shuplakë” opozitës/ “Janë agjentët virus, iu bashkuan së keqes”

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka folur mbrëmjen e sotme lidhur me akuzat e opozitës se maskat që ka shpërndarë qeveria janë të skaduara.

Manastirliu sulmoi opozitën, të cilën e quan agjent virusi, ndërsa tha se nuk është interesuar aspak për datën e skadencës.

“Nuk jam interesuar fare për datën e skadencës, por jam interesuar për mbrojtjen që ato garantojnë. Është e turpshme, nuk mund ta mendoja kurrë se agjentët virus ishte opozita, që në vend që të bashkohej kundër së keqes janë vënë në të njëtën anë me virusin”, u shpreh ajo në emisionin “Real Story”.

Ministrja tregoi se këto maska nuk janë përdorur në Spitalin Infektiv ku po mbahen pacientët e prekur me koronavirus, ndërsa nënvizoi se këto maska do vazhdojnë të përdoren, pasi pretendon se nuk paraqit rrezik për personelin dhe nuk paraqit alergji.

LEXO EDHE:  Video/ Akrobatja shqiptare që po mahnit Gjermaninë

LEXO EDHE:  Video/ Akrobatja shqiptare që po mahnit Gjermaninë

“Këto ishin maska, gati për t’u shpërndarë. Njerëzit duan të dëgjojnë gjëra të tjera nga opozita, duan të dëgjojnë se si mund të veprojnë. Po përdorin koronavirusin për politikë. Ne jemi këtu për të ndenjur gjatë dhe për t’ju shërbyer njerëzve. Këta janë K ÇK”, tha ajo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE