Connect with Us

Nis dezinfektimi i ambjenteve publike të hapura në Shkodër

Politikë

Nis dezinfektimi i ambjenteve publike të hapura në Shkodër

Publikuar

-

Paralelisht me dezinfektimin e institucioneve publike, shkollave, kopshteve, çerdheve, qendrave në territorin e Bashkisë Shkodër, ka nisur puna edhe për dezinfektimin e rrugëve e shesheve ku ka lartë lëvizje të shumta të qytetarëve.

Në orët e para të mëngjesit janë dezinfektuar pedonalet e qytetit, ajo “Kol Idromeno”, “28 Nëntori” dhe “Oso Kuka”. Në vijimësi, do të dezinfektohen edhe rrethrrotullimet kryesore, sheshet dhe rrugët pranë institucioneve të rëndësishme në territorin e Bashkisë së Shkodrës.

LEXO EDHE:  "Valdrin Pjetri është i dënuar të presë fatin e tij, nga karrikja e kryetarit të Bashkisë Shkodër"

Nga data 9 mars 2020, kur në Shqipëri u konstatuan rastet e para me COVID-19, Bashkia e Shkodrës ka hartuar një plan të detajuar veprimi dhe masash të nevojshme për pengimin përhapjes së virusit tek qytetarët.

Bashkia e Shkodrës fton qytetarët e bisneset të zbatojnë me rigorozitet masat e higjenës personale, të dezinfektojnë ambjentet ku jetojnë e punojnë dhe të kufizojnë në maksimumin e mundshëm lëvizjet dhe qarkullimin e panevojshëm.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Koronavirusi në Shqipëri/ Pezullohen proceset gjyqësore, vetëm me një përjashtim

Publikuar

-

Nga

Në kuadër të masave parandaluese për përhapjen e koronavirusit në vend, Gjykata e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, ka vendosur pezullimin e veprimtarisë dhe shërbimeve gjyqësore në të githa Gjykatat e vendit të juridiksionit të përgjithshëm dhe të posacëm.

“Gjykata e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, lajmëron se me vendimin nr.127 datë 10.03.2020 ”Për pezullimin e veprimtarisë dhe shërbimeve gjyqësore në të gjitha gjykatat në Republikën e Shqipërisë” të Këshillit të Lartë Gjyqësor me qëllim mbrojtjen e shëndetit të popullatës nga infeksioni i shkaktuar nga COVID – 2019 është vendosur pezullimi i veprimtarisë dhe shërbimeve gjyqësore në të githa Gjykatat e vendit të juridiksionit të përgjithshëm dhe të posacëm për shkak të situatës së krijuar nga infeksioni i përhapur COVID-2019.” thuhet në njoftimin.

Ndërkohë theksohet se përjashtohen nga efektet e këtij pezullimi veprimtaria dhe shëbimet gjyqësore që lidhen me cështje me natyrë të ngutshme të vlerësuara si të tilla rast pas rasti nga gjyqtari.

LEXO EDHE:  Basha ia mbathi dhe i la në baltë/ Voltana Ademi: Asnjë hap pas

LEXO EDHE:  Zhvendosja e DAR nga Shkodra në Lezhë/ Reagon Bashkia: Kjo është çmenduri

“Përjashtohen nga efektet e këtij pezullimi seancat e vlerësimit të masave të sigurisë , seancat në të cilat janë kërkuar ose zbatuar masat e sigurisë me burg dhe kur të arrestuarit, të pandehurit ose mbrojtësit e tyre kërkojnë të vijohet me shqyrtimin e tyre. Në cdo rast nga ana e Gjykatës duhet të shmanget prania e publikut në zhvillimin e seancave gjyqësore. Kohezgjatja e pezullimit do të jetë për një periudhë 2 javore nga hyrja në fuqi e këtij vendimi.” thuhet në njoftim.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Frikë jo, kujdes po!”/ Koronavirusi anullon seancën plenare në Kuvend

Publikuar

-

Nga

Anullohet seanca plenare e parashikuar për ditën e nesërme në Kuvend.

Sekratari i Përgjithshëm i PS, Taulant Balla ka bërë me dije se Kuvendi i Shqipërisë nuk do të mblidhet në seance plenare, në kuadër të masave të domosdoshme për situatën e emergjencës.

Balla thekson se deputetët do të vijojnë angazhimin e tyre në komisione dhe në ndjekjen e situatës, duke respektuar masat e rrepta të përcaktuara nga MSH.

“Frikë jo, kujdes po!

LEXO EDHE:  Sulmi ndaj trajnerit të Vllaznisë/ Reagon Bashkia Shkodër

LEXO EDHE:  "Valdrin Pjetri është i dënuar të presë fatin e tij, nga karrikja e kryetarit të Bashkisë Shkodër"

Masat shtrënguese do të vijonë sipas planit dhe kontributi i çdo qytetari është esencial për përballimin me sa më pak pasoja të armikut të padukshëm që kërcënon shëndetin tonë e të njerëzve më të dashur rreth nesh”, shkruan Balla./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Qeveria gjermane këshillon qytetarët/ Publikon masat dhe hapat që duhen marrë për koronavirusin

Publikuar

-

Nga

Qeveria gjermane ka publikuar masat që qytetarët duhet të marrin për tu mbrojtur nga koronavirusi.

Pas seancës së saj të pestë, ekipi i përbashkët i menaxhimit të krizave të BMI dhe BMG në Gjermani, rekomandon që të gjitha ngjarjet kryesore me më shumë se 1.000 pjesëmarrës të anulohen.

Ministri Federal i Shëndetësisë, Jens Spahn u takua me prodhuesit e pajisjeve mjekësore.

Aryseja e takimit ishte prodhimi sa më shpejt i më shumë paisjeve mjekësore.
Sipas ministrit të Shëndetësisë, spitalet në Gjermani kanë nevojë për respiratorë dhe pajisje të tjera mbrojtëse në mënyrë që punonjësit e kujdesit shëndetësor të mbrohen nga infeksioni i koronavirusit.
Që nga 4 marsi, ekziston edhe një rezervim i aprovimit për eksportin e pajisjeve mbrojtëse mjekësore.

Çfarë duhet të dinë qytetarët dhe si ta mbroj veten nga koronavirusi?

Disa nga masat me efektive në jetën e përditshme për të mbajtur larg virusin janë: Larja e rregullt dhe e plotë e duarve , kollitja e duhur dhe teshtitja dhe mbajtja e distancës nga të sëmurët. Duhet gjithashtu të shmangni shtrëngimin e duarve.
Udhëzime për trajtimin e koronavirusit për institucionet arsimore.
Nëse është e mundur, udhëtimi duhet të shmanget, transporti publik duhet të shmanget dhe njerëzit duhet të punojnë nga shtëpia. Në përgjithësi, të gjitha kontaktet duhet të minimizohen. Qytetarët më të vjetër se 60 vjet duhet të vaksinohen kundër pneumonisë.

Çfarë duhet të bëni nëse dyshoni për koronavirus, cilat janë simptomat?

Njerëzit të cilët kanë pasur kontakte personale me dikë që është diagnostikuar me koronavirus duhet të kontaktojnë menjëherë zyrën përgjegjëse shëndetësore , pavarësisht nga simptomat , të kontaktojnë një mjek dhe të qëndrojnë në shtëpi.
Infeksioni i koronës karakterizohet nga simptoma të ngjashme me gripin, siç janë kolla e thatë, ethe dhe lodhja. Janë raportuar gjithashtu probleme të frymëmarrjes, dhimbje të fytit, dhimbje koke dhe dhimbje të trupit, diarre dhe të dridhura.

A duhet të shkojmë tek mjeku për problemet me frymëmarrjen?

Deri tani, pacientët me probleme të traktit të sipërm respirator mund të marrin një certifikatë të paaftësisë për punë deri në shtatë ditë pasi të këshillohen me mjekun e tyre në telefon .
Ju nuk keni pse të shkoni në spital për këtë. Kjo marrëveshje ka hyrë në fuqi që nga 9 Mars 2020 dhe fillimisht për katër javë.

LEXO EDHE:  Nuk dorëzohet Voltana Ademi/ Pret në zyrë Gazment Bardhin

LEXO EDHE:  Zhvendosja e DAR nga Shkodra në Lezhë/ Reagon Bashkia: Kjo është çmenduri

Cfarë duhet të bëjmë pasi udhëtojmë jashtë vendit?

Personat të cilët kanë qenë në një zonë rreziku të caktuar ku ka persona të prekur nga koronavirusi duhet të shmangin kontakte të panevojshme dhe të qëndrojnë në shtëpi nëse është e mundur. Nëse simptomat zhvillohen brenda 14 ditësh, duhet të këshillohet me mjekun. Udhëtarët nga Irani, Italia, Japonia ose Koreja e Jugut në Gjermani duhet të japin informacion për disponueshmërinë e tyre për 30 ditët e ardhshme. Udhëtarët nga Kina në Gjermani gjithashtu japin vetë-zbulim të gjerë .

Si transmetohet virusi i ri?

Koronavirusi është i transferueshëm nga një person në tjetrin. Rruga kryesore e transmetimit është përmes pikave. Transmetimi mund të bëhet direkt nga personi në person përmes mukozës ose indirekt përmes duarve, të cilat më pas vijnë në kontakt me mukozën me gojë ose hundë. Gjithashtu janë raportuar raste kur njerëzit kanë kontraktuar infeksion nga njerëz të infektuar të cilët kishin vetëm simptoma të buta ose jo specifike. Përqindja e rasteve asimptomatike nuk është e qartë, por sipas OBSH-së dhe të dhënave nga Kina, këto raste nuk luajnë një rol të madh në përhapjen e SARS-CoV-2.

Sa kohë duhet që sëmundja të shpërthejë pasi të infektohet?

Aktualisht supozohet se mund të duhen deri në 14 ditë që simptomat të shfaqen pasi të jenë infektuar. Sipas OBSH-së, periudha e inkubacionit mesatarisht pesë deri në gjashtë ditë.

Sa i rrezikshëm është infeksioni me SARS-CoV-2?

Në rastet e raportuara deri më tani kryesisht nga Kina, katër nga pesë infeksione ishin të buta. Në disa pacientë, virusi mund të çojë në një gjëndje më të rëndë me probleme të frymëmarrjes dhe pneumoni. Deri më tani, vdekjet kanë ndodhur kryesisht në pacientët që ishin më të vjetër dhe / ose që kishin vuajtur më parë nga sëmundje kronike.

A ekziston një test i shpejtë në SARS-CoV-2 për të kryer në shtëpi?

Nuk ka asnjë test të shpejtë që mund të përdoret për të konfirmuar infeksionin koronavirus. Personat që dyshojnë se janë infektuar me SARS-CoV-2 duhet të vizitojnë mjekun e tyre, i cili më pas mund të caktojë për diagnostifikime laboratorike.

A ka vaksinim për koronavirusin?
Një vaksinë po zhvillohet. Deri më tani, asnjë vaksinim nuk është në dispozicion.

 

LEXO TE PLOTE