Connect with Us

Nga nesër ushtria zbret në teren/ Kollçaku paralajmëron ashpërsim masash

Politikë

Nga nesër ushtria zbret në teren/ Kollçaku paralajmëron ashpërsim masash

Publikuar

-

Duke filluar nga dita e nesërme policia dhe ushtria do të zbresë në terren për të marrë masa të rrepta për të gjithë personat që shkelin rregullin e vetëkarantiminimit, ku prioritare janë të ardhurit nga Italia dhe zonat e prekura.

Për këtë ka folur mbrëmjen e sotme edhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë Bardhyl Kollçaku.

Kollçaku tha se masat do forcohen sipas riskut të rrezikut nga koronavirusi dhe se FA do jetë në mbështetje të Policisë së Shtetit.

LEXO EDHE:  Manastirliu flet për debatet mbi vendin e karantinës/ Ironizon Tritan Shehun

“Njerëzit që kanë udhëtuar dy javët e fundit jashtë vendit duhet të zbatojnë urdhrin për vetëkarantinim. Nëse nuk i zbatojnë do të penalizohen. Ne u bëjmë thirrje të zbatojnë këshillat dhe për çdo problem të kontaktojnë numrin 127. Do të vazhdohet për aq kohë sa është e nevojshme. Nuk ka afat. Në vazhdim në varësi të situatës do të shtohen ose do pakësohen. Aktualisht shtrihen në të gjithë vendin”, deklaron ai./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama dhe Manastirliu përgënjeshtrojnë doktorin e Bashës/ Nxjerrin foton me veshje speciale

Publikuar

-

Nga

Kryetari Lulzim Basha publikoi sot videon e mjekut të Urgjencës së QSUT-së, Ilir Allkja, i cili deklaronte se është vetëkarantinuar, pasi pretendon se dje kishte vizituar 3 pacientë, pa qenë i veshur me veshjen speciale.

Mirëpo kjo është hedhur poshtë nga ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu dhe kryeministri Edi Rama, të cilët kanë publikuar foton e mjekut të veshur sipas standarteve të OBSH-së.

Rama tha në një videolive me ministren se dëshmia e mjekut i ishte dukur e çuditshme dhe e cilësoi shkelje etike shërbimin e një mjeku për një forcë politike në këto momente.

“Sapo dëgjova për dëshminë e mjekut në fjalë. U interesova menjëherë sepse ishte një dëshmi e çuditshme. Ajo që mora ishte fotografia e mjekut në fjalë, e postuar në faqen e tij nga vet ai. me një tekst dinjitoz që flet për sakrificën e vërtetë për të shpëtuar jetën e pacientëve. Me veshje speciale. Nuk ka asnjë mungesë zero për veshje speciale që duhet të trajtojë këto raste. po në të njëjtin informacion mora dhe mjekun në jetën e tij private. Jo të thotë “Rama ik’ Por të hidhet përpjetë dhe të kërkojë që dhe unë të hidhem përpjetë. Nëse mjeku si qytetar ka të drejtat e veta dhe bën detyrën e vet, gjë qe se vë kush në dyshim dhe pse është shkelje etike që t’i shërbejë një propagande të caktuar. Pasi mundet që një parti politike të angazhohet në këtë dezinformim skandaloz. Se besoj se ka të paqarta se pse dhe si mundet. Është hera e dytë në kaq pak kohë me tërmetin dje, para pak muajsh, dhe me këtë emergjencë që ka sfiduar botën. S’ndodhin në asnjë vend të botës”, u shpreh kreu i qeverisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Shantazh për të përfituar”/ SHBA: Pronarët e përdorën median për të favorizuar bizneset

Publikuar

-

Nga

Një ndër pikat ku raporti i Departamentit të Shtetit të SHBA ndalet gjatë është edhe ai i situatës që zotëroi median shqiptare përgjatë vitit të shkuar.

Duke folur për këtë sektorë të rendësishëm të fjalës së lirë raporti thekson se pati njoftime se qeveria, biznesi dhe grupet kriminale u përpoqën të ndikojnë tek media me rrugë të papërshtatshme.

“Media e pavarur ishte aktive dhe shprehu një gamë këndvështrimesh, megjithëse pati përpjekje për të ushtruar presion të drejtpërdrejtë dhe të tërthortë politik dhe ekonomik ndaj medias, përfshirë përmes kërcënimeve dhe dhunës kundër gazetarëve që u përpoqën të hetonin krimin dhe korrupsionin”, thuhet në raportin që më pas vijon:

“Shumë pronarë të stacioneve televizive private e përdorën përmbajtjen e transmetimeve të tyre për të ndikuar tek qeveria në favor të bizneseve të tjera të tyre”.

LEXO EDHE:  Denoncimet dhe deklaratat për koronavirusin/ Balla sulmon keq Berishën e Bashën

LEXO EDHE:  BE në alarm/ Koronavirusi mund të infektojë 70% të popullsisë së Europës

Po ashtu në raport thuhet se pati “njoftime të besueshme se përfaqësues me peshë të medias përdorën organet e medias për të bërë shatazh ndaj bizneseve.

Raporti thotë se presioni politik dhe mungesa e fondeve shkaktoi kufizime tek media e shkruar dhe përmend si probleme autocensurën dhe mugesën e sigurisë ekonomike të gazetarëve duke rreshtuar si shqetësim përdorimin e ligjeve për shpifjen kundër gazetarëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama flet për propozimet e opozitës/ “Po diskutohen kreditë, bizneset të respektojnë rregullat”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka folur për 6 masat e propozuara nga kryetari i opozitës Lulzim Basha dhe akuzat e ngritura nga ky i fundit, gjatë një videolive me ministren e Shëndetësisë Ogerta Manastirliun.

Rama tha se opozita po bën propagandë të qëllimshme, ndërsa u ndal te propozimet, konkretisht te call center-at dhe bizneset me shumë punonjës.

Kreu i qeverisë deklaroi se kompanitë dhe sipërmarrjet duhet të marrin vetë masat dhe të bëjnë shkurtimet e nevojshme, të ulin numrin e punonjësve apo të mbajnë distancë, ndërsa paralajmëroi do të ketë sanksione për ata që nuk i respektojnë.

“Kjo situatë nuk do të zgjasë pafundësisht, përsa i përket zinxhirit të prodhimit askush nuk këshillon masa drastike, aq më tepër që jemi në një kurbë rritje. Ne do të imponojmë krijimin e distancave të sigurisë dhe kushteve të mbrojtjes. Këtë kemi kërkuar dhe do të ketë sanksione të qarta për ata që nuk i respektojnë. U takon kompanive dhe sipërmarrjeve që të marrin masat dhe të bëjnë shkurtimet e nevojshme, uljes së numrit, distancave të sigurta.

Nga maskat, dorezat, tek detergjentët pranë tavolinës së punës dhe kështu me radhë. Dallimi është çfarë ndodh në një autobus dhe në një vend pune që ka një zot. Kreditë e bizneseve dhe njerëzve po diskutohen, por është e pamundur, qesharake, skandaloze dhe kriminale që të dalë një palë tjetër dhe të shfaqet në këtë mjedis dhe të flasë sot se cfarë duhet të bëjmë për masat financiare dhe ekonomike që i takojnë një dite më pas. Sikur ndodhi me tërmetin, iu siguroj se do ia dalim edhe me këtë”, tha Rama, ndërsa nuk la përmendur kreditë.

LEXO EDHE:  Frika nga koronavirusi/ Dogana e Kosovës ndalon importin nga Kina

LEXO EDHE:  Manastirliu flet për debatet mbi vendin e karantinës/ Ironizon Tritan Shehun

“Kreditë e biznesit dhe të njerëzve janë diçka që po diskutohen”, nënvizoi ai pa u ndalur gjatë./ CNA.al

Basha propozon 6 masa urgjente/ Thirrje qeverisë, qytetarëve dhe bankave

LEXO TE PLOTE