Connect with Us

Nga Artan Fuga/ Para interesit egoist, nuk stepen!

Opinione

Nga Artan Fuga/ Para interesit egoist, nuk stepen!

Publikuar

-

Duke parë se çfarë bëhet te ne, por edhe duke ndjekur mediat europiane dhe amerikane, çfarë ve re?

Interesi personal ose egoist përpara jetës të njerëzve në jo pak raste!

Dakord, ndalojini ndeshjet, por shteti të më rimbursojë humbjet nga mosardhja e tifozëve në stadium.

Dakord, mos u mblidhni në vende me njerëz, por për votime hajdeni tani sa nuk u bë qameti!

Si të mos vini në protestat e grave për 8 marsin???

Shkollat i mbyllëm, por provimet e maturës nuk shtyhen!

Detyrat e shkollës? Poqese nuk ke lidhje Interneti në shtëpi, je i humbur!

Nuk kuptojnë se kjo mund t’u prishi jetën përfundimisht mijra fëmijve! Përgjithmonë ata do të mbesin pas derisa të skualifikohen!

Cfarë pabarazie sociale!

LEXO EDHE:  Shpërthen Artan Fuga/ Na kanë dh… gjuhën! 

I mbaruam kongreset, mitingjet, ndeshjet, tani mbylluni!

Unë mbyll kufijtë e mi, ti mbyll kufijtë e tu, ata mbyllin kufijtë e tyre!

Unë mbrohem nga ty, apo ti mbrohesh nga unë? Apo të dy mbrohemi nga njeri tjetri?

Kjo e dyta më duket!

Sartri kishte të drejtë atëhere : Ferri janë të tjerët?

Ti që je në punë, merr rrogën sepse qendron në shtëpi me fëmijën. Po unë që jam papunë, kur qendroj me fëmijën si ty nuk kam nevojë për lekë!?

Si thoshte ai i shenjti dhe kishte të drejtë : Ti që ke do të kesh edhe më shumë, ti që ke pak do të t’i marrin edhe ato që ke!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Nga Mitro Çela/ Në ashensor bashkë me një gazetare seksi

Publikuar

-

Nga

Ajo:-E zuri flama edhe Shqipërinë. Por sëmundja made-in Kina, më shumë merr burrat mbi 70-të vjeçarë? E ke dëgjuar ti shoku Mitro?!

Më ngeci fjala në lëfyt: Më 1 maj, mbush 72 pranvera.Por e mblodha. Çdo e keqe e ka një të mirë. E keqja: Corona që mund të më rrëmbejë. E mira: çupa më bëri kompliment për moshën. Mora fjalën:

LEXO EDHE:  Nga Artan FUGA/ Nepotizmi po bën kërdinë ndër ne

LEXO EDHE:  I vjedhur 13 here dhe asnjëherë hajduti kapur

-E kam dëgjuar…

Ikën dritat. Ngecëm në errësirë…Ajo tentoi të më kapi nga duart.

Unë:- Të lutem mos më prek! Kujto porositë e Ramës!

Me veta mallkova racën e verdhë. Na ndau nga prekja e çupave, edhe kur na jepet rasti, -rrallë ama, -në errësirë?!

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Ylli Rakipi/ Njerëz, lëreni Edi Ramën, me maskën e skaduar 9 vjet më parë!

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, u shfaq sot përballë shqiptarëve dhe kabinetit të vet, me një maskë të skaduar, nëntë vjet më parë.

– Kjo është një maskë amerikane, e prodhuar në Kinë, – tha Edi Rama, – dhe po të mos ishin të sakta ato nuk do ta kalonin dot Amerikën dhe oqeanin.
Janë maska që përdoren gjerësisht, pas datës së skadencës, jashtë sallave kirurgjikale, që do të thotë, jo sepse në salla janë të rrezikshme, por që nuk kanë të gjithë efektshmërinë e tyre dhe janë maska që zëvendësojnë, disa herë më mirë facoletën, apo garzat që vendosen përpara fytyrës

Kjo ligjëratë e lodhshme, cinike dhe e paturpshme, e Kryetarit të Qeverisë, erdhi fill pasi opozita, e kapi me pras në dorë, me 1.2 milionë maska të skaduara, nëntë vite më parë, të cilat në mënyrë kriminale, janë shpërndarë, për përdorim nga personelet mjekësore.

I gjithë shpjegimi i Edi Ramës, si në çdo dalje tjetër, ishte qesharak. Por, më qesharak ishte shpjegimi, se këto maska ishin amerikane?!

Po çfarë rëndësie ka fakti nëse maskat janë prodhim amerikan, aziatik, apo skandinav?! Si ka mundësi, që kryeministri ynë kërkon të mbrohet dhe të fshihet deri në vulgaritet me Amerikën dhe amerikanët?!

Fakti që këto 1.2 milionë maska, kanë nëntë vjet që kanë skaduar, nuk ka amerikan dhe bir nëne që t’i marrë në mbrojtje.

Ndoshta është koha që Edi Rama, jo vetëm duhet të na i kursejë këto lloj daljesh televizive, por edhe të fshihet.

Çdo dalje e tij në media, çdo fjalë që nxjerr nga goja, ai dhe qeveria e vet, tregojnë vetëm faktin e tmerrshëm, se sa të papërgatitur jemi përballë së keqes, që po pushton pjesën dërrmuese të botës.

Ka dy muaj, që autoritetet më të larta shëndetësore të Shqipërisë, kanë folur për një spital, vendndodhjen e të cilit e mbanin sekret, thjesht për faktin që ky spital nuk ekzistonte.

24 orët e fundit, kur koronavirusi sapo ka shpërthyer, u caktuan fonde që shtëpia e pushimit në Durrës, të kthehet në karantinë. Por, kur do të ndodhë kjo?

Të presësh deri në minutën e fundit, që Italia të mbyllë kufijtë e vet dhe pas kësaj të urdhërosh edhe ti mbylljen e kufijve të Shqipërisë me këtë vend, është jo vetëm e vonuar, por edhe kriminale.

Mijëra shqiptarë, të infektuar ose jo, braktisën zonat e kuqe, nga veriu i Italisë dhe u derdhën në Shqipëri, nga toka dhe nga ajri. Ç’kuptim ka të mbyllësh kufijtë, pasi virusi u importua?

LEXO EDHE:  Metës i ka ardhur “zogu” në dorë/ Basha të garojë në Shkodër

LEXO EDHE:  Shënim-Bursat nga universitetet për forumet e partive politike/ Artan Fuga: Nuk u besoj veshëve

Edi Rama, përpara qeverisë së vet, i shpalli sot luftë koronavirusit, me një maskë të skaduar nëntë vjet më parë, të vendosur në fytyrë.

Mos u mërzitni me gjeneralin tonë! Sot, ai deklaroi që jemi në luftë. Po me çfarë ushtrie do të luftojë kryeministri ynë dhe ne të gjithë bashkë me të?!

Lufta e sotme ndryshon shumë nga ajo e pak kohëve më parë, lufta me tërmetin. Në atë luftë, fatkeqësia ndodhi vetëm tek ne. Aty, Edi Rama zgjati dorën dhe bota, siç ndodh rëndom, jo vetëm për ata që lypin, por për shkak të fatkeqësisë, u solidarizua dhe vendosi të na ndihmojë.
Sot, është ndryshe. Sepse sot ne jemi vetëm dhe lufta me virusin, lufta me të keqen, ose ka hyrë, ose është në pragun e të gjithëve. Dhe Edi Rama, nuk mund të zgjasë më dorën.

Por, sot kryeministri ynë, erdhi një moment dhe u bë i sinqertë. Ja që ndodh edhe që Edi Rama të bëhet një herë i sinqertë. Sepse ai i ka sjellë punët e këtij vendi, kaq keq, duke harxhuar çdo qindarkë  me koncesione kaq të çuditshme dhe të pavlerë, sa sot nuk ka çfarë të bëjë.

Edhe po të dojë, nuk mundet, sepse Edi Rama dhe Shqipëria, janë një grimcë përpara Kinës, që ndërton spitale brenda 10 ditësh.

Edi Rama, në shtatë vite, në vend të qindra milionë dollarëve, të harxhuara për koncesione në shëndetësi, mund dhe duhet të kishte ndërtuar spitale të standarteve më të larta dhe sot ai mund të luftonte dhe ta vriste koronavirusin.

Por, siç pritej, po ndodh krejt ndryshe. Sot, shteti fasadë bashkë me Edi Ramën, janë në pikë të hallit.
Ndoshta, çdo gjë që të thuash sot, nuk ka asnjë vlerë. Për herë të parë, mu dhimbs vërtet Edi Rama…

Ndaj njerëz, lëreni atë në hallin e vet, me fytyrën e mbuluar me maskën e skaduar nëntë vite më parë. Edhe po të dojë vërtet, sot ai, vërtet s’mundet. Zoti na ndihmoftë!

 

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Astrit Patozi/ Nuk kemi pse presim luftën e tretë botërore!

Publikuar

-

Nga

Mos prisni që ta pushojnë vetë këtë debatin e shpifur për maskat, sepse janë brenda fushës së vet dhe nuk kanë ndërmend të lëshojnë terren. Kanë gjithë këto vite që e ushtrojnë këtë zanat, githmonë pas maskave, dhe u duket sikur do t’i shkojë kot investimi, po të mos flasin për këtë çështje.

Është e kotë të ankohemi dhe të revoltohemi, sepse ata nuk do të ndalen, edhe sikur t’u përgjërohemi që ta bëjnë këtë “lëshim” për hir të një beteje të madhe globale me një armik të panjohur, në të cilën tashmë është e përfshirë edhe Shqipëria.

Ma sa duket kërcënimi i koronaviruesit ësntë i pamjaftueshëm dhe nuk duhet pritur të shpërthejë Lufta e Tretë Botërore që kjo qenëri politike të ndalet.

Ndaj edhe është më mirë që të mos shqetësohemi, por t’i injorojmë, duke u përqëndruar vetëm në atë që thonë mjekët dhe ekspertët e tjerë.

Asnjë sekondë vëmëndje për polemikat e tyre të neveritshme në kohën më të papërshtatshme për botën dhe Shqipërinë.

Është mënyra më e mirë për ta mposhtur epideminë, por ndoshta edhe për të afruar skadencën e maskave politike, që prej dekadash i kanë shtuar artificialisht hallet dhe viruset këtij vendi.

LEXO TE PLOTE