Connect with Us

Ministrja britanike e Shëndetësisë infektohet nga koronavirusi

Bota

Ministrja britanike e Shëndetësisë infektohet nga koronavirusi

Publikuar

-

Ministrja e Shëndetësisë në Britaninë e Madhe, Nadine Dorries është infektuar nga koronavrusi.

Lajmin e ka konfirmuar vetë ministrja e cila thekson se po zbaton të gjitha masat e këshilluara pasi rezultoi pozitive dhe është izoluar në shtëpi, raporton BBC news.

Dorries bëhet deputetja e parë britanike e cila rezulton pozitive me COVID-19. Ndërkaq, gjashtë persona kanë humbur jetën dhe 382 rezultojnë të infektuar, nga të cilët 324 raste në Angli, 27 në Skoci, 16 në Irlandën Veriore dhe 15 në Uells.

Personi i fundit vdiq të hënën në mbrëmje, dhe po kurohej në Spitalin e Përgjithshëm Watford.

LEXO EDHE:  Tre profesionet më të dëshiruara në Britani

Dorries është deputete në radhët e konservatorëve që prej vitit 2005./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Paralajmëron Merkel/ 60-70% e popullsisë gjermane mund të infektohen nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Kancelaria gjermane, Angela Merkel, paralajmëroi sot se 60-70% e popullsisë vendase mund të infektohet nga virusi vdekjeprurës COVID-19.

Infeksioni tanimë po transmetohet në gati 30 vende në të gjithë Evropën, paralajmëroi sot Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH), shkruan D aily Mail.

Frika nga infeksioni i rrezikshëm ka përfshirë edhe kontinentin Evropian, i cili ka regjistruar më shumë se 17,000 raste dhe mbi 700 vdekje.

Italia hyri në një bllokim mbarëkombëtar të hënën në mbrëmje dhe sot regjistroi numrin e saj më të lartë  të vdekjeve, ku u regjistruan 168 viktima brenda 24 orëve.

Shefat e OBSH-së kanë konfirmuar tani se përhapja e koronavirusit është bërë në 27 vende evropiane.

LEXO EDHE:  Tre profesionet më të dëshiruara në Britani

LEXO EDHE:  Italia në panik/ Shkon në 366 numri i viktimave nga koronavirusi, 133 të vdekur vetëm sot

Ndërsa numri i rasteve me virus në Spanjë u rrit në 1.622 dhe 35 vdekje ndërsa universitetet dhe shkollat ​​në kryeqytetin Madrid u mbyllën.

Në Itali, 631 njerëz kanë vdekur nga sëmundja COVID-19 e shkaktuar nga virusi dhe 10.114 janë infektuar në pak më shumë se dy javë.

Në nivel global, më shumë se 114,000 njerëz janë infektuar dhe mbi 4,000 kanë vdekur nga sëmundja që prej fillimit të shpërthimit në Kinë në dhjetor./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Koronavirusi në Itali/ Shkon në 631 numri i viktimave, 168 vetëm sot

Publikuar

-

Nga

Është rënduar edhe më tej bilanci si pasojë e epidemisë së koronavirusit në Itali.

Sipas “Corriere Della Sera” numri i viktimave ka shkuar në 631, nga 463 që ishte dje.

Ndërsa janë regjistruar 10.149 raste personash të infektuar nga 9172, që ishte  dje.

Nga këta, 5,038 pacientë janë të shtruar në spital me simptoma,  877 janë në kujdes intensiv, ndërsa 2.599 janë në izolim në shtëpi.

LEXO EDHE:  Blushi dhe Vjollca thërrasin në ndihmë koronavirusin

LEXO EDHE:  Tre profesionet më të dëshiruara në Britani

Rajoni i Lombardisë vazhdon të shfaqet më shqetësues me 5791 të infektuar e 468 viktima.

LEXO TE PLOTE

Bota

Austria ndalon hyrjen e udhëtarëve nga Italia pa çertifikatë shëndetësore

Publikuar

-

Nga

Austria ndalon hyrjen e kujtdo që mbërrin nga Italia pa një certifikatë shëndetësore.
Lajmin e bëri të ditur sot, kancelari austriak Sebastian Kurz.

Austria gjithashtu ndaloi të gjitha aktivitetet brenda ambienteve me më shumë se 100 pjesëmarrës dhe ngjarje në natyrë të më shumë se 500 njerëzve.

Austria më herët lëshoi një paralajmërim të nivelit 6 të sigurisë së udhëtimit duke këshilluar qytetarët e saj ktë mos udhëtojnë drejt Italisë. Austriakët në Itali do të lejohen të udhëtojnë drejt vendit të tyre nëse bien dakord të kalojnë dy javë në karantinë në shtëpi./CNA.al

LEXO TE PLOTE