Connect with Us

Kryebashkiaku i epiqendrës së virusit në Itali tregon “recetën”/ Çfarë duhet bërë për ta luftuar

Bota

Kryebashkiaku i epiqendrës së virusit në Itali tregon “recetën”/ Çfarë duhet bërë për ta luftuar

Publikuar

-

Vetëm disa ditë më parë u identifikua i infektuari i parë me koronavirus në Cordogno të Italisë dhe tashmë numri i tyre ka ardhur duke u rritur frikshëm.

Mirëpo kryebashkiaku i Codognos Francesco Passerini deklaron se modeli “zonë e kuqe” ka funksionuar. Sipas tij, trendi i infektimeve prej disa ditësh është negativ, por ende nuk ka përfunduar emergjenca.

Ai deklaron se izolimi i hyrjes dhe ndaljes nga zonat ka ndikuar pozitivisht, por thekson se duhet të shohim ecurinë e ditëve të ardhshme.

“Nëse numrat konfirmohen, trendi i përhapjes, sikurse e them prej disa ditësh, është më i ulët kundrejt pjesës tjetër të territorit të Lombardisë”, është shprehur ai për mediat vendase.

Po pavarësisht kësaj, ai nënvizon se është e nevojshme “mbajtja e një niveli kujdesi të lartë, duke adoptuar të gjithë masat e marra në zonën tonë në këto 17 ditë dhe të mos mendojmë se beteja ka përfunduar”.

Por kush është “receta” që po përdor Cordogno dhe që nuk përfshin vetëm rregullat e vendosura nga autoritetet sanitare qeveritare. Kryebashkiaku pretendon mbi të gjitha ka të bëjë sjellja shpitërore.

LEXO EDHE:  Shqiptarja që u përball me sfidat e emigracionit/ Kandidate për keshilltare në Bashkinë e Bergamos

“Nuk duhet pasur frikë. Duhet të jemi të arsyeshëm, duke ecur të gjtihë bashkë në të njëtin drejtim. Jam krenar për qytetarët e mi. Nuk ka pasur skena histerie apo agresioni. E kanë përballuar në mënyrë të kujdesshme situatën duke dëshmuar se mund të fitohet. Denoncimet për dhunë e shkelje kanë qenë të pakta” shprehet Passerini. Detyra më e vështirë ka qenë bindja e të rinjve për të marrë pjesë në këtë operacion të madh përgjegjshmërie kolektive”, deklaron ai, ndërsa thekson se teknologjia ka qenë një nga ndihmat më të mëdhaja.

“Nuk e kisha imagjinuar kurrë dy vite më parë, kur u bëmë një prej komunave të para n ëItali në të cilën mund të bëhet gjithçka në rrugë digjitale me aplikacionin e Codogno-s që u kthye në kaq thelbësor” shprehet Passerini./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Rritet bilanci në Itali/ 827 viktima, 10.590 persona të infektuar

Publikuar

-

Nga

Bilanci i të prekurve dhe viktimave në Itali nga koronavirusi po vazhdon të rritet me shpejtësi të frikshme.

Mësohet se vetëm brenda 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 196 persona, duke e dërguar në total numrin e viktimave në 827 nga 631 që ishte një ditë më parë.

Aktualisht 10.590 persona rezultojnë të jenë të prekur me koronavirus, ndërsa 1,045 janë shëruar, konkretisht nga dita e djeshme 41 qytetarë.

LEXO EDHE:  Dalin në dritë detaje të reja/ Kush është shqiptari që u vra sot në Itali

LEXO EDHE:  Dalin në dritë detaje të reja/ Kush është shqiptari që u vra sot në Itali

Sipas Corriere della Serra, 5,838 pacientë janë të shtruar në spital me simptoma, 1.028 janë në kujdes intensiv, ndërsa 3.724 janë në izolim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

OBSH merr vendimin/ Koronavirusi shpallet pandemi

Publikuar

-

Nga

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH)e ka shpallur koronavirusin pandemi.

Shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha në një deklaratë të fundit për mediat se vendimi është marrë për shkak të rritjes së numrit të të prekurve jashtë Kinës gjatë dy javëve të fundit.

Ai deklaroi se është thellësisht i shqetësuar, nga nivelet alarmante të mosveprimit ndaj virusit që po përhapet në shumë vende të botës në të njëjtën kohë.

Tedros theksoi se OBSH nuk do t’i ndryshojë këshillat dhe u bëri thirrje qeverive të ndërmarin “veprim urgjent dhe agresiv”.

“Disa vende kanë demonstruar se ky virus mund të shtypet dhe kontrollohet. Sfida për shumë vende nuk është nëse ata mund të bëjnë të njëjtën gjë -por është nëse ata do ta bëjnë. Ata duhej të arrijnë një ekuilibër të mirë midis mbrojtjes së shëndetit, minimizimit të përçarjes dhe respektimit të jetës njerëzore. Ne jemi në këtë së bashku për të bërë gjërat e duhura me qetësi dhe për të mbrojtur qytetarët e botës. Kjo është e mundur”, nënvizoi ai.

LEXO EDHE:  Shkatërrohet banda e drogës/ Në pranga 14 persona

LEXO EDHE:  Shkatërrohet banda e drogës/ Në pranga 14 persona

Ndërkohë, kujtojmë se në Shqipëri janë konfirmuar 11 raste me koronavirus dhe është regjistruar një viktimë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Merkel: “Solidariteti ynë është në provë”

Publikuar

-

Nga

Për herë të parë, kancelarja Merkel u shpreh gjerësisht mbi krizën e virusit Corona. Ajo tha se kryesorja është të ngadalësohet përhapja e virusit. Merkeli gjithashtu bëri thirrje për përgjegjësi nga të gjithë.

Për herë të parë, Kancelarja Merkel u shpreh gjerësisht mbi krizën e virusit Corona.

“Virusi ka mbërritur në Evropë, ka ardhur. Të gjithë duhet ta kuptojmë këtë”, tha Angela Merkeli në fillim të konferencës së saj të shtypit. Për aq kohë që nuk është gjetur një vaksinë ose mundësi tjetër terapeutike, një përqindje e lartë e popullsisë do të infektohet me virusin Corona. Ekspertët thonë se nga kjo mund të preken rreth 60 deri në 70 përqind e njerëzve në vend, tha Merkel. Njerëzit e moshuar dhe njerëzit me sëmundje të mëparshme janë veçanërisht të rrezikuar. Prandaj, qasja duhet të “mbajë parasysh që të mos mbingarkojmë sistemin tonë shëndetësor”, tha kancelarja.

Në Gjermani, aktualisht nga virusi Corona janë infektuar më shumë se 1200 vetë. Deri tani, kanë vdekur tre vetë nga sëmundja e mushkërive COVID-19.

Veprimet politike duhet të bazohen në ato që thonë shkencëtarët dhe ekspertët, tha kancelarja në një konferencë shtypi me Ministrin e Shëndetësisë Jens Spahn dhe Presidentin e Institutit Robert Koch, Lothar Wieler. Përhapja e virusit së pari duhet të ngadalësohet. “Pra, është fjala që të fitojmë kohë,” tha Merkeli. Mbi të gjitha, duhet të sigurohet që personeli mjekësor të mund të punojë. E rëndësishme është më tej që të funksionojnë të gjitha nivelet e qeverisjes. Nuk është ngjarja më e keqe kur nuk mund të zhvillohen si zakonisht ndeshjet e futbollit. “Atë që është e nevojshme, do ta bëjmë ,” tha Merkeli.

“Të vënë në provë”

LEXO EDHE:  Koronavirusi në Itali/ Regjistrohet rasti i parë edhe në Siçili

LEXO EDHE:  Prokurori italian: trafiku i droges Shqiperi-Itali, eshte shume aktiv

Merkel raportoi për samitin e BE, i cili u zhvillua për herë të parë me konferencë me video, për shkak të përhapjes së virusit Corona. Tani është veçanërisht e rëndësishme një koordinim i ngushtë midis partnerëve në Evropë, tha ajo. Komisioni i BE do të krijojë tani një grup ekspertësh me virologë. Vendet e BE-së gjithashtu do të mbështesin studimin dhe zhvillimin e një vaksine. Qeveria në Berlin do të përdorë rreth një miliardë euro për të luftuar virusin Corona. Kësaj i shtohen, 145 milionë euro si pjesë gjermane në rrjetin kërkimor Cepi – një iniciativë ndërkombëtare për studime për vaksinat.

Virusi nuk kalon pa gjurmë edhe në ekonomi, tha Merkeli. Prandaj qeveria federale veproi shpejt. Që këtë javë ajo do të sigurojë mbështetje të aftësisë paguese për kompanitë, veçanërisht përmes Bankës shtetërore Gjermane për Zhvillimin KfW. Krerët e shteteve dhe qeveritë e BE kishin rënë dakord të mbajnë të dyja Paktin e Stabilitetit dhe të Rritjes dhe rregullat e ndihmës shtetërore.

Merkeli i bëri thirrje përgjegjësisë së çdo qytetari që të kujdeset për veten dhe të afërmit e tij. Veçanërisht në lidhje me të moshuarit dhe shtetasit tashmë të sëmurë, ajo tha: “Solidariteti ynë, arsyeja jonë, zemra jonë tashmë është vënë në provë për njëri-tjetrin, të cilën unë dëshiroj ta kalojmë me sukses”./DW

LEXO TE PLOTE