Connect with Us

Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në Turqi

Bota

Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në Turqi

Publikuar

-

Ndërkohë që koronavirusi vijon të përhapet me shpejtësi në shumë vende të botës, së fundi mësohet se edhe Turqia ka konfirmuar rastin e parë të prekur.

Lajmi është bërë i ditur nga Ministri turk i Shëndetësisë,  Fahrettin Koca.

Në një konferencë për mediat, Koca tha se personi i prekur është në gjendje të mirë, ndërsa bëri thirrje që qytetarët të mos dalin jashtë vendit në rast se nuk kanë emergjencë.-raporton Anadolu Agency (AA).

“Të gjithë anëtarët e familjes dhe të afërmit e tij janë nën mbikëqyrje”, njoftoi Koca, duke theksuar se pacienti është infektuar në një udhëtim në Evropë.

LEXO EDHE:  Perspektivë e zymtë për 2020

“Një rast apo disa raste (me koronavirus) nuk duhet të konsiderohen si një epidemi”, shtoi ai.

Ministri turk kërkoi nga qytetarët të mos dalin jashtë vendit në rast se nuk ekzitson nevoja dhe që t’i respektojnë udhëzimet për mbrojtje nga virusi.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Ministrja britanike e Shëndetësisë infektohet nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë në Britaninë e Madhe, Nadine Dorries është infektuar nga koronavrusi.

Lajmin e ka konfirmuar vetë ministrja e cila thekson se po zbaton të gjitha masat e këshilluara pasi rezultoi pozitive dhe është izoluar në shtëpi, raporton BBC news.

Dorries bëhet deputetja e parë britanike e cila rezulton pozitive me COVID-19. Ndërkaq, gjashtë persona kanë humbur jetën dhe 382 rezultojnë të infektuar, nga të cilët 324 raste në Angli, 27 në Skoci, 16 në Irlandën Veriore dhe 15 në Uells.

Personi i fundit vdiq të hënën në mbrëmje, dhe po kurohej në Spitalin e Përgjithshëm Watford.

LEXO EDHE:  Perspektivë e zymtë për 2020

LEXO EDHE:  Manastirliu në laboratorin e ISHP/ Forcojmë kapacitetet, realizohet analiza e plotë për koronavirusin e ri

Dorries është deputete në radhët e konservatorëve që prej vitit 2005./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Paralajmëron Merkel/ 60-70% e popullsisë gjermane mund të infektohen nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Kancelaria gjermane, Angela Merkel, paralajmëroi sot se 60-70% e popullsisë vendase mund të infektohet nga virusi vdekjeprurës COVID-19.

Infeksioni tanimë po transmetohet në gati 30 vende në të gjithë Evropën, paralajmëroi sot Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH), shkruan D aily Mail.

Frika nga infeksioni i rrezikshëm ka përfshirë edhe kontinentin Evropian, i cili ka regjistruar më shumë se 17,000 raste dhe mbi 700 vdekje.

Italia hyri në një bllokim mbarëkombëtar të hënën në mbrëmje dhe sot regjistroi numrin e saj më të lartë  të vdekjeve, ku u regjistruan 168 viktima brenda 24 orëve.

Shefat e OBSH-së kanë konfirmuar tani se përhapja e koronavirusit është bërë në 27 vende evropiane.

LEXO EDHE:  Bilanc i frikshëm nga koronavirusi në Itali/ Humbin jetën 79 persona

LEXO EDHE:  “Mezi pres rastin e parë me koronavirus në Shqipëri”/ Habit drejtoresha e Inspektoratit Shëndetësor

Ndërsa numri i rasteve me virus në Spanjë u rrit në 1.622 dhe 35 vdekje ndërsa universitetet dhe shkollat ​​në kryeqytetin Madrid u mbyllën.

Në Itali, 631 njerëz kanë vdekur nga sëmundja COVID-19 e shkaktuar nga virusi dhe 10.114 janë infektuar në pak më shumë se dy javë.

Në nivel global, më shumë se 114,000 njerëz janë infektuar dhe mbi 4,000 kanë vdekur nga sëmundja që prej fillimit të shpërthimit në Kinë në dhjetor./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Koronavirusi në Itali/ Shkon në 631 numri i viktimave, 168 vetëm sot

Publikuar

-

Nga

Është rënduar edhe më tej bilanci si pasojë e epidemisë së koronavirusit në Itali.

Sipas “Corriere Della Sera” numri i viktimave ka shkuar në 631, nga 463 që ishte dje.

Ndërsa janë regjistruar 10.149 raste personash të infektuar nga 9172, që ishte  dje.

Nga këta, 5,038 pacientë janë të shtruar në spital me simptoma,  877 janë në kujdes intensiv, ndërsa 2.599 janë në izolim në shtëpi.

LEXO EDHE:  A mund të vrasë koronavirusi 50 milionë njerëz në mbarë botën?

LEXO EDHE:  A mund të vrasë koronavirusi 50 milionë njerëz në mbarë botën?

Rajoni i Lombardisë vazhdon të shfaqet më shqetësues me 5791 të infektuar e 468 viktima.

LEXO TE PLOTE