Connect with Us

“Kam gjetur kurën për koronavirusin”/ Mjeku italian zbulon ilaçin që jep rezultate brenda 24 orëve

Bota

“Kam gjetur kurën për koronavirusin”/ Mjeku italian zbulon ilaçin që jep rezultate brenda 24 orëve

Publikuar

-

Një mjek italian në spitalin e Napolit, i quajtur Paolo Ascierto, pretendon se ka gjetur kurën për koronavirusin. Mjeku ka sugjeruar që në medikamentet e përdorura te personat e infektuar me koronavirus, të përfshihet edhe ilaçi i quajtur “Tocilizumab”.

Ky ilaç përdoret për kurimin e artritit dhe mjeku e ka testuar te dy pacientë. La Republica raporton se brenda 24 orëve terapia ka treguar rezultate të shkëlqyera dhe po përdoret te dy pacientë të tjerë.

“Dy pacientët e parë u trajtuan në Itali dhe brenda 24 orësh terapia tregoi rezultate të shkëlqyera. Dje filloi trajtimi për dy persona të tjerë dhe sot do të merremi me dy të tjerë. Sa i përket pacientit të dytë të trajtuar, ka pasur një përmirësim dhe tani është i qëndrueshëm. Këtu në Napoli kemi për qëllim të trajtojmë sa më shumë pacientë të jetë e mundur. Një protokoll kombëtar është i nevojshëm menjëherë për të zgjeruar përdorimin e tocilizumab në pacientët e infektuar me koronavirus dhe në kushte shumë kritike”, tha Paolo Ascierto./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Jep dorëheqjen sekretari amerikan i Shëndetësisë, Alex Azar

Publikuar

-

Nga

Sekretari amerikan i Shëndetësisë, Alex Azar, jep dorëheqjen nga kabineti i presidentit Donald Trump.

Në letrën e tij zyrtare të dorëheqjes, ai dënoi sulmin e javës së kaluar mbi Kapitolin.

Ai tha se do të lërë postin e tij në mesditën e 20 janarit, kur betohet presidenti i zgjedhur Joe Biden.

Në letrën e sekretarit Azar dërguar presidentit Trump, e cila mban datën 12 janar, thuhet se “sulmi ndaj Kapitolit ishin një sulm ndaj demokracisë sonë dhe traditës së kalimit paqësor të pushtetit që Shtetet e Bashkuara të Amerikës sollën për herë të parë në botë”.

LEXO EDHE:  Cilat janë efektet e pandemisë së Covid-19 mbi shëndetin tonë mendor?

LEXO EDHE:  A rrezikon shëndetësia të bjerë në kolaps?/ Rakacolli analizon situatën dhe rritjen e numrit të të infektuarve

Ai shtoi më tej duke ju drejtuar presidentit: “ju lutem që të vazhdoni të dënoni pa dyshim çdo formë të dhunës, të kërkoni që askush të mos përpiqet të ndërpresë aktivitetet inauguruese në Uashington ose diku tjetër, dhe të vazhdoni të mbështesni pa rezerva kalimin paqësor dhe të rregullt të pushtetit më 20 Janar”.

LEXO TE PLOTE

Bota

Besniku i Merkelit fiton: Armin Laschet në krye të CDU-së

Publikuar

-

Nga

Armin Laschet arriti në raundin final pas largimit të kandidatit të tretë nga gara, Norbert Röttgen, të marrë 521 vota kundër kandidatit Friedrich Merz që mori 466 vota. Gjithsej u dhanë 991 vota. Votimi pritet të zyrtarizohet pas votës digjitale në kongresin e CDU-së me votimin me postë. Ndër të tre kandidatët për postin e partisë CDU, Armin Laschet që nga viti 2017 është edhe kryeministër i landit Renani-Veriore Vestfali dhe konsiderohej si politikani që mbështeste më fort kursin e Angela Merkelit e që luftonte për një « CDU të qendrës ».

Pas zgjedhjes, Laschet falënderoi partinë e tij për besimin e madh. Jam i vetëdijshëm për përgjegjësinë që është e lidhur me këtë post », tha ai në kongresin digjital të CDU-së. Tani bëhet fjalë që CDU të dalë mirë në zgjedhjet që do të zhvillohen pas « dy javësh ». Merz dhe Röttgen e uruan kryetarin e ri për zgjedhjen dhe i uruan sukses në zgjedhjet parlamentare të këtij viti.
Para votimit, Laschet u shpreh në fjalën e tij të shtunën, se « CDU-ja, Gjermania që unë kam parasysh nuk ka nevojë për një CEO, drejtor gjeneral, por për një kapiten skuadre, që drejton dhe bashkon edhe një ekip, në të cilin të gjithë mund të mbështeten tek njëri-tjetri.

Nga viti 2012 Laschet është një nga të pesë zëvendëskryetarët e partisë CDU. Katoliku nga zona e Rinit ka qenë gjithmonë partner i besueshëm i drejtuesit aktual të partisë. Deri në vitin 2018, Angela Merkel dhe pasuesja e saj Annegret Kramp-Karrenbauer mund të mbështeteshin tek zëvendëskryetari i partisë. Kur Merkeli në vitin 2015 u përball me stuhi politike në Gjermani për shkak të politikës ndaj refugjatëve, Laschet mbeti një nga shoqëruesit më besnikë dhe bashkëpunëtor i kancelares.

Maturi dhe politikë e qendrës

Sipas fjalëve të tij Laschet mbështet një politikë të matur dhe të qendrës, një politikë « që i drejtohet njerëzve dhe nuk u kthen kurrizin ». Ai bën thirrje për unitetin në shoqëri, paqen sociale, ekonominë e tregut. Laschet ishte i vetmi ndër tre kandidatët, që kishte fituar më parë një votim, dhe kishte përvojë qeverisjeje. Kjo me siguri « nuk të dëmton”, është shprehur ai.
Laschet që nga viti 2019 së bashku me ministrin e Shëndetësisë, Jens Spahn ka krijuar një ekip kandidature. Pak ditë para votimit ata paraqitën nën titullin “#Impulse2021″ një program 10 pikësh, ku theksojnë distancimin e qartë nga e djathta dhe shtrirjen e CDU-së si parti popullore me një krah të punëmarrësve me tendencë të majtë dhe një krah konservator të ekonomisë. Ata kanë formuluar pretendimin „t’i kthejnë vitet 20-të në një dekarë modernizimi për Gjermaninë: dinamikë të re ekonomike, siguri të gjerë, dhe shanse të mira dhe të drejta në arsim.” Laschet dhe Spahn duan të krijojnë një moratorium për ekonominë e goditur nga pandemia, një ministri të digjitalizimit në nivel federal dhe „tolerancë zero ndaj kriminalitetit dhe ekstremizmit”.

Europianë dhe transatlantikë

Në fushën e politikës së jashtme si Laschet edhe Spahn mbështesin një kurs proeuropian dhe transatlantik të qeverisë. Ata kërkojnë më shumë bashkëpunim me SHBA në drejtim të politikës tregtare dhe të klimës, kërkojnë një BE më të aftë në veprim dhe janë për një angazhim më të madh gjermano-francez. Laschet ka kontakte të ngushta me udhëheqjen politike në Paris dhe nga viti 2019 është edhe i ngarkuar i Gjermanisë për marrëdhëniet kulturore gjermano-franceze.

LEXO EDHE:  Covid “mbërthen” prefekturën e Vlorës/ Mbyllet institucioni

LEXO EDHE:  Koronavirusi!/ Shumica e gjermanëve kundër lirimit të masave kufizuese

Laschet i lindur në Aachen e njeh mirë politikën. Para 30 vjetësh ai ka punuar si i ri në ekipin e presidentit të atëhershëm federal. Nga viti 1994-1998 juristi dhe gazetari ishte pjesë e Bundestagut, kurse nga viti 1999-2005 deputet i Parlamentit Europian. Nga viti 2010 Laschet është pjesë e parlamentit Renani-Veriore Vestfali. Aty ai arriti në vitin 2017 të fitojë zgjedhjet e landit dhe krijojë një koalicion me partinë, FDP. Krahas sukseseve, politikanit të CDU-së i është dashur të përballet edhe me dështime, Në vitin 1998 ai humbi mandatin e drejtpërdrejtë në Bundestag, dhe në vitin 2010 humbi përballë Norbert Röttgenit në konkurrencën për postin e kryetarit të CDU-së së landit. Tani 11 vite më vonë Laschet fiton në nivel federal. Armin Laschet mund të presë me durim.

Tani ai pason Angela Merkelin në krye të partisë, e kush e ka postin e kryetarit ka tradicionalisht edhe pretendimin për kandidaturën për kancelar. Nëse Laschet do të pasojë Angela Merkelin pas 15 vjetësh edhe në postin e kryetarit të qeverisë pas zgjedhjeve parlamentare më 26 shtator nuk është e vendosur ende. Çështja e kandidaturës për kancelar do të vendoset dy muaj më vonë, pas dy votimeve në dy lande dhe në ujdi me kryetarin e CSU-së, Markus Söder, që përflitet se ka edhe ambicie për postin e kancelarit. « Një kryeministër që udhëheq me sukses një vend 18 milionësh mund të jetë edhe kancelar », tha Laschet para pak ditësh. Kursin e tij të ardhshëm ai e përmbledh me pak fjalë. « Një thyerje me Angela Merkelin do të ishte sinjali i gabuar.”

LEXO TE PLOTE

Bota

Kush mund ta pasojë Merkelin?/ Mblidhet Kongresi i CDU-së

Publikuar

-

Nga

Kongresi i CDU-së po zhvillon punimet në mënyrë virtuale. Në të zgjidhet kryetari i ri. Në fjalën e tyre kancelarja Merkel dhe kryetarja e partisë Kramp-Karrenbauer theksojnë ruajtjen e profilit si parti popullore.

“Një parti popullore e qendrës”: Kancelarja Angela Merkel e thotë këtë e po ashtu edhe kryetarja e partisë Annegret Kramp-Karenbauer. Tingëllon inkurajues dhe përbetues ky mesazh. Prej mbi 20 vjetësh partia kristiandemokrate (CDU) drejtohet nga gra periudhën më të gjatë nga Angela Merkel dhe 25 muajt e fundit nga Annegret Kramp-Karrenbauer. Në fjalimet e tyre të premten në mbrëmje (15.01) të dyja bënë një retrospektivë. Ndërsa të shtunën (16.01) pason votimi për zgjedhjen e njërit prej tre kandidatëve.

Kancelarja, në një fjalim prej 15 minutash drejtuar përmes videos 1001 delegatëve të kongresin digjital – sikurse është tipike për të – iu referua statistikave me një vështrim të shpejtë ndaj zhvillimeve golabe në 15 vjetët e saj si kancelare, por ajo nuk tha asnjë fjalë për tërheqjen e Kramp-Karrenbauer-it nga kryesimi i partisë. Fjalimi i kryetares së partisë u përqendrua disi më shumë tek vendimi për pasuesin, që ende mbetet i hapur. „Të mbështesim me vendosmëri kryetarin e ri, të qendrojmë të bashkuar”, apeloi Kramp-Karrenbauer.

Armin Laschet, Friedrich Merz, Norbert Röttgen janë tre konkurruesit për të pasuar Kramp-Karrenabauer. As Merkel dhe as Kramp-Karrenbauer nuk janë shprehur në mënyrë eksplicite se cilin prej kandidatëve preferojnë.

Ndonëse në kongresin virtual të CDU-së zyrtarisht nuk synohet zgjedhja e pasuesit të Merkelit. Por në të luftohet vetëm për kryesinë e partisë. Por meqënëse në sondazhet e fundit unioni konservator rezulton të jetë me distancë partia më e fortë, çështja e kancelarit automatikisht do të mendohet: Ai që do të jetë kryetari i CDU-së, parimisht duhet të jetë i përshtatshëm edhe për të qenë kandidati për kancelar.

Burrat katolikë nga landi i Renanisë Veriore-Vestfalisë

Tre kandidatëjanë në garë për kryetar partie dhe duan të pasojnë kryetaren Annegret Kramp-Karrenbauer. Ata janë: Ish- kryetari i grupit parlamentar të CDU-së Friedrich Merz, kryeministri i landit të Renanisë Veriore-Vestfalisë Armin Laschet dhe eksperti i politikës së jashtme në CDU, Norbert Röttgen.

LEXO EDHE:  Mjekja apel qytetarëve/ Në mungesë të vaksinës ndaj Covid-19, mbrohuni në këto 3 forma

LEXO EDHE:  Koronavirusi!/ Shkon në 154 numri i të shëruarve nga Covid-19 në Shqipëri

Ajo që kanë të tre të përbashkët është, se janë të tre katolikë dhe me familje e vijnë nga i njëjti land, Renania Verioe-Vestfalia. Që të tre janë polikisht për të ndjekur një kurs të qendrës me synimin që CDU-ja të përkufizohet qartazi dhe të mos ketë anim as djathtas nga AfD dhe as majtas nga partitë e majta.
Po ashtu që të tre ndajnë shqetësimin për të ardhmen e partisë së tyre, që shpesh mbetet pas në sfondin e ndryshimeve sociale. Ata kërkojnë më shumë digjitalizim dhe më shumë mbrojtje të klimës, duke e lidhur këtë fort me një ekonomi të fuqishme.

Politologu nga Trieri, Uwe Jun, përmbledhtasi dallimet mes të treve i formulon: „Merz është më shumë për konturimin e qartë të partisë, Laschet për tërheqjen e elektoratit të saj të qendrës politike, Röttgen për ripërtëritjen e partisë.”

Një vazhdimësi pa shkëputje nga politika e Merkelit me gjasë mund ta ofrojë Laschet. Merz, i cili në garën për kryesinë e partisë para gati dy vjetësh humbi me fare pak diferencë ndaj Kramp-Karrenbauer, me gjasë do ta ndryshojë partinë. Ai ka bërë thirrje në parti, që të shkëputet prej hijes së Merkelit. Ndonëse kancelarja i ka sjellë rezultate të mira partisë me menaxhimin e pandemisë së koronavirusit, sipas Merz: „Më 26 shtator ne nuk do të zgjidhemi falë së shkuarës, po me pritshmëritë dhe shpresat për të ardhmen”.

Por sidoqoftë kur gjermanët do të zgjedhin në vjeshtë Bundestagun e ri (parlamentin), Angela Merkel do të lerë pas 16 vjet në postin e kancelares. Ajo ka parë presidentët e SHBA-së të shkojnë e vijnë, pesë kryeministra britanikë dhe shtatë kryeministra italianë. Përgjatë shumë krizave të kësaj periudhe ajo konsiderohej si shkëmb graniti përballë krizës europiane të borxheve shtetërore e deri më sot tek pandemia e koronavirusit. Pra kushdo qoftë pasuesi i Merkelit, atij do t’i duhen përpjekje të mëdha për të ecur në gjurmët e një nivelit të tillë./DW

LEXO TE PLOTE