Connect with Us

‘Fshehën rastin e Durrësit”/ Berisha akuza qeverisë: Mjekët e morën vesh nga mediat

Lajme

‘Fshehën rastin e Durrësit”/ Berisha akuza qeverisë: Mjekët e morën vesh nga mediat

Publikuar

-

Ish kryeministri Sali Berisha ka ngritur akuza ndaj kryeministrit Edi Rama dhe ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, për të cilët thotë se bënë gjithçka për të fshehur rastin e Durrësit.

Berisha thotë se mjekët e morën vesh nga mediat dhe jo nga taskforca se pacientja që ata mjekonin ishte me koronavirus.

“Kështu ata i lanë pa asnjë masë mbrojtëse personelin mjekësor por edhe të sëmurët e tjerë që mjekoheshin nga mjekët që kujseseshin për të sëmurën.
Këtë qendrim çnjerëzor dhe kriminal Edvin Çekapi dhe Ndrikull Hajnia e mbajtën sepse duket menduan të fshihin rastin pasi rrezonte për të tretën herë mashtrimin e tyre të paskrupullt për rastin zero. Akoma sot në mëngjes nuk kanë dërguar mejtin me resperator për të sjellë të sëmuren në repartin e reanimacionit të spitalit infektiv për shërbim të specializuar”, shkruan Berisha.

LEXO EDHE:  Berisha, takim me senatorin italian Antonio Razzi

Ish kryeministri thotë se denon me ashpërsinë më të madhe qendrimet e papërgjegjshme te qeveërisë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

U nis drejt Tiranës/ Mjekët rikthejnë në spitalin e Durrësit të moshuarën me koronavirus

Publikuar

-

Nga

Gruaja e infektuar me koronavirus në Durrës u bë gati pë tu transportuar drejt Infektivit në QSUT në Tiranë.

Në mënyrë krejt të papritur,  mjekët  e kanë nxjerrë menjëherë nga ambulanca dhe e kanë rikthyer sërish brenda ambienteve të spitalit të Durrësit. Nuk dihet ende pse autoambulanca nuk u nis dhe pse pas disa minutash gruaja e moshuar u nxorr për t’u futur sërish në ambientet e spitalit të Durrësit.

Me herët zëvendësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli tha se e moshuara ishte në terapi intensive.

LEXO EDHE:  Vokshi mbështet protestën/ Sot unë jam student

LEXO EDHE:  Berisha kërkon të ndërpritet seanca/ Minjtë e krimit nuk mund të fshihen pas thinjave të Majkos

76- vjeçarja kishte qenë në Itali nga kishte importuar dhe koronavirusin por është shtruar në spitalin infektiv të Durrësit me probleme të rënda me frymëmarrjen dhe ka qëndruar për një javë e shtruar aty ndërsa dyshohet se mund të ketë infektuar mjekët dhe infermierët që i kanë shërbyer./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Nuk ka vend për panik”/ Rakacolli: Kemi miliona maska oksigjeni

Publikuar

-

Nga

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli tha se nuk ka vend për panik, pas nuk ka mungesë të maskave të oksigjenit apo të aparatëve respiratorë.

“Maska oksigjeni ka me miliona. Aparatura oksigjenimi ka në çdo spital. Janë totalisht të mjaftueshme. I kemi marrë masat, se duke e ditur që në fillim si zhvillohet sëmundja kemi qenë të ndërgjegjshëm, që problemi do të ishte me sigurimin e respiratorëve. Kemi parë sa kemi në total dhe jemi në rregull. Qëveria ka vënë në dispozicion 400 milionë lekë për koronavirusin”, bën me dije Ministria e Shëndetësisë.

Gjithashtu Rakacolli tha se marrja e të dhënave të të gjithë udhëtarëve kur fluturimet me Italinë ishin të shërbejnë për të identifikuar rrugëtimin që ka bërë një person që mund të rezultojë sot me koronavirus.

LEXO EDHE:  Mburru me Majlinden doktor, jo me Lulin e Griden

LEXO EDHE:  Vokshi mbështet protestën/ Sot unë jam student

“Lëvizja ka qenë e lirë, kanë ardhur të shëndetshëm dhe pa shenja. Ne që në fillim kemi kërkuar skedat e udhëtarëve me numrat e kontaktit. Ato janë marrë për këto ditë, jo për atëherë. Që nëse një person del i prekur, të vlerësonim skedën e tij për të zbuluar historikun e udhëtimit edhe vendin nga vjen”, tha Rakacolli./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Rudina Hajdari kujton ditëlindjen e të atit/ Krenari dhe përulje për kontributin dhe sakrificën e tij

Publikuar

-

Nga

Deputetja e opozitës, Rudina Hajdari ka kujtuar ditën e lindjes së babait të saj, Azem Hajdari.

“Sot në ditën e lindjes së tij kujtojmë me krenari dhe përulje kontributin dhe sakrificen e tij të pakufij për Shqipërinë dhe Kosovën”, shkruan Hajdari në një postim në rrjetet sociale.

Azem Hajdari ka qenë lideri i lëvizjes studentore 1990-91 që çoi drejt rënies së regjimit komunist në Shqipëri. Ai simbolizon nisjen e periudhës demokratike në Shqipëri.

LEXO EDHE:  “Janë pjesë e vjedhjes së votave”/PD akuza policisë

LEXO EDHE:  "Janë pjesë e vjedhjes së votave"/PD akuza policisë

Hajdari ishte një nga themeluesit e Partisë Demokratike të Shqipërisë, partia e parë opozitare, dhe Kryetar i Komisionit Nismëtar të kësaj partie. Azem Hajdari ishte deputet i Partisë Demokratike të Shqipërisë që nga viti 1991 e deri sa u vra në shtator të vitit 1998./CNA.al

LEXO TE PLOTE