Connect with Us

E moshuara me koronavirus në Durrës, niset me urgjencë drejt Tiranës

Lajme

E moshuara me koronavirus në Durrës, niset me urgjencë drejt Tiranës

Publikuar

-

Gruaja e infektuar me koronavirus në Durrës është nisur drejt Tiranës.
E moshuara ng Durrësi u nis me ambulancë drejt Infektivit në QSUT.

Me herët zëvendësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli tha se e moshuara ishte në terapi intensive.

76- vjeçarja kishte qenë në Itali nga kishte importuar dhe koronavirusin por është shtruar në spitalin infektiv të Durrësit me probleme të rënda me frymëmarrjen dhe ka qëndruar për një javë e shtruar aty ndërsa dyshohet se mund të ketë infektuar mjekët dhe infermierët që i kanë shërbyer./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

“Nuk ka vend për panik”/ Rakacolli: Kemi miliona maska oksigjeni

Publikuar

-

Nga

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli tha se nuk ka vend për panik, pas nuk ka mungesë të maskave të oksigjenit apo të aparatëve respiratorë.

“Maska oksigjeni ka me miliona. Aparatura oksigjenimi ka në çdo spital. Janë totalisht të mjaftueshme. I kemi marrë masat, se duke e ditur që në fillim si zhvillohet sëmundja kemi qenë të ndërgjegjshëm, që problemi do të ishte me sigurimin e respiratorëve. Kemi parë sa kemi në total dhe jemi në rregull. Qëveria ka vënë në dispozicion 400 milionë lekë për koronavirusin”, bën me dije Ministria e Shëndetësisë.

Gjithashtu Rakacolli tha se marrja e të dhënave të të gjithë udhëtarëve kur fluturimet me Italinë ishin të shërbejnë për të identifikuar rrugëtimin që ka bërë një person që mund të rezultojë sot me koronavirus.

LEXO EDHE:  Video që “ndezi” internetin/Pas 6 vitesh martesë, gruaja kap burrin në shtrat me një tjetër

LEXO EDHE:  Një burrë i vërtetë e vë gruan mbi çdo gjë tjetër, mbi të gjitha mbi këta persona

“Lëvizja ka qenë e lirë, kanë ardhur të shëndetshëm dhe pa shenja. Ne që në fillim kemi kërkuar skedat e udhëtarëve me numrat e kontaktit. Ato janë marrë për këto ditë, jo për atëherë. Që nëse një person del i prekur, të vlerësonim skedën e tij për të zbuluar historikun e udhëtimit edhe vendin nga vjen”, tha Rakacolli./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Rudina Hajdari kujton ditëlindjen e të atit/ Krenari dhe përulje për kontributin dhe sakrificën e tij

Publikuar

-

Nga

Deputetja e opozitës, Rudina Hajdari ka kujtuar ditën e lindjes së babait të saj, Azem Hajdari.

“Sot në ditën e lindjes së tij kujtojmë me krenari dhe përulje kontributin dhe sakrificen e tij të pakufij për Shqipërinë dhe Kosovën”, shkruan Hajdari në një postim në rrjetet sociale.

Azem Hajdari ka qenë lideri i lëvizjes studentore 1990-91 që çoi drejt rënies së regjimit komunist në Shqipëri. Ai simbolizon nisjen e periudhës demokratike në Shqipëri.

LEXO EDHE:  Arrestohet 42 vjeçari/Dhunonte dhe kërcënonte gruan dhe djalin

LEXO EDHE:  Disa arsye pse duhet të dalësh me një grua të shenjës së Peshqve

Hajdari ishte një nga themeluesit e Partisë Demokratike të Shqipërisë, partia e parë opozitare, dhe Kryetar i Komisionit Nismëtar të kësaj partie. Azem Hajdari ishte deputet i Partisë Demokratike të Shqipërisë që nga viti 1991 e deri sa u vra në shtator të vitit 1998./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Përhapja e koronavirusit në Shqipëri/ Meta takon Drejtorin e Zyrës së OBSH në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka takuar Drejtorin e Zyrës së Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Tiranë, Dr.Raul Gonzalez.

Presidenti ben më dije se biseduan lidhur me masat mbrojtëse të marra nga institucionet tona shtetërore për përballimin me pasoja sa më të lehta të coronavirusit.

Ai thekson se nuk ka vend për panik, por kujdesi duhet të jetë maksimal nga çdo qytetar!

LEXO EDHE:  Rrëfimi/ Hoqa mitrën dhe nuk jam penduar aspak

LEXO EDHE:  Një burrë i vërtetë e vë gruan mbi çdo gjë tjetër, mbi të gjitha mbi këta persona

“Është i domosdoshëm zbatimi me rigorozitet i protokollove shëndetësore dhe i këshillave të stafeve mjekësore nga të gjithë! Së bashku për të mbrojtur shëndetin e çdo qytetari!”, shkruan Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE