Connect with Us

Dy produktet bimore kundër koronavirusit/ Mjeku këshillon qytetarët, si të mbrohen

Sociale

Dy produktet bimore kundër koronavirusit/ Mjeku këshillon qytetarët, si të mbrohen

Publikuar

-

Mjeku popullor, Ylli Merja, ka dhënë këshilla sesi qytetarët mund të mbrohen nga koronavirusi dhe çfarë duhet të konsumojnë.

I ftuar në emisionin “Vila 24”, në Neës24, mjeku tha se kryesore për të mposhtur këtë virus është hudhra dhe vaji i dafinës, i cili sipas Merjas, liron për 3 minuta rrugët respiratore.

“Çaj ose një raki mund ta marrim si avull. Te rakia e rrushit hedhim pak hudhra, pak piperë, në sasinë 1/10.

Kur ra gripi më 1918 dhe 1929, gjyshi më tregonte dy fakte të çuditshme. Kishin prodhuar shumë hudhra dhe ata e hanin. Ra gripi në 2018, çonin në varreza 2-3 persona në ditë, shtëpia jonë që hanin hudhër nuk patën asnjë viktimë.

Mamaja ime ishte edukatore e një kopshti, mund të kishte rreth 30 fëmijë, që nuk e dinin çfarë është gripi. Cilat ishin armët e saj? Rakia, hudhra, masazhi me ujë të nxehtë, lëngu i shtogut, etj. vinte fëmija me temperaturë 40 dhe kthehej me 36.

LEXO EDHE:  Rritet numri i viktimave nga koronavirusi/ Gjashtë të vdekur në Itali

Hudhra ka komponentë, që po të përzihen me njëra-tjetrën mbysin çdo lloj virusi, nuk e lënë atë të zhvillohet. Koronavirusi nuk është i pamposhtur, u shfaq në Kinë dhe ata thonë që po i rikthehen punës. Virusi nuk mund të jetojë përjetë, ka atë ciklin e vet.”-tha Ylli Merja.

Ndërsa për qytetarët që janë në panik dhe ankth nga kjo situatë, mjeku Merja dha këto këshilla “Janë të vlefshme të gjitha këshillat që japin mjekët dhe specialistët, por duke qenë në Shqipëri do iu rekomandoja të marrin dhe të përdorin një çaj, një propolis blete, një vaj dafine, ose të ziejnë gjethet e dafinës dhe të bëjnë çaj, të bëjnë avull, mund të pinë një çaj me sherebel. Këto bimë janë aq të mrekullueshme dhe nuk duhet t’i lëmë mënjanë në këtë luftë biologjike”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Shkon në 12 numri i të prekurve nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Ka shkuar në 12 numri i personave të prekur nga koronavirusi në Shqipëri.

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli në një deklaratë për mediat bëri të ditur se dy rastet e reja, njëri është i afërm i “pacientit zero”, ndërsa tjetri është një 77-vjeçar nga Lushnja, me një histori udhëtimi në Bergamo të Italisë.

Po ashtu Mira Rakacolli bëri të ditur se ISHP ka kryer në total 157 analiza, nga të cilat 42 vetëm në 24 orët e fundit.

“Janë kryer 43 testime të reja, kanë rezultuar pozitive vetëm 2 raste. Njëri prej tyre është i lidhur me rastin e parë, tjetri një i moshuar në Lushnje që ka udhëtuar nga Bergamo. Të dyja rastet janë në vetë izolim dhe janë në gjendje të mirë shëndetësore. 157 njerëz të dyshuar në total, 12 janë pozitiv. Lidhur me gjendjen e tyre shëndetësore, 3 janë të shtruar në Infektiv në gjendje stabël, një në Durrës. 7 janë në vetë izolim, pa shenja klinike. Po vazhdojmë të gjurmojmë rastet”, -tha Rakacolli.

LEXO TE PLOTE

Sociale

RTSH Shkollë/ Ministria e Arsimit publikon oraret e mësimit për shkollat 9-vjeçare dhe gjimnazet

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini  ka publikuar ditën e sotme udhëzimin që shpjegon se si do të zhvillohet mësimi nga shtëpia, pas mbylljes së shkollave për një periudhë 2 javore, si masë parandaluese ndaj përhapjes së koronavirusit.

Duke nisur nga sot, Radio Televizioni Shqiptar do ti dedikojë një kanal ekskluziv mësimdhënies nga shtëpia.

LEXO EDHE:  Rritet numri i viktimave nga koronavirusi/ Gjashtë të vdekur në Itali

LEXO EDHE:  Koronavirusi në Itali/ Regjistrohet rasti i parë edhe në Siçili

“RTSH Shkollë, sot, ora 10:30-12:00 do të transmetohen këto leksione matematike nga mësuesit Solita Xhanaj (klasa 6-8) dhe Xhevdet Reka (klasa 9-12).

Pas orës 12:00, leksionet i gjeni në kanalin youtube të MASR: https://www.youtube.com/channel/UC21Y6wkN3En_HKFdt4yWxMQ ”- shkruan Besa Shahini.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Tirana bosh/ Qytetarët reflektim për koronavirusin

Publikuar

-

Nga

Koronavirusi, i njohur si Covid-19, tashmë ka mbërritur edhe në Shqipëri, ku deri tani janë konfirmuar 10 raste të infektuar.

Por, krahas masave drastike që qeveria ka marrë kundër përhapjes së koronavirusit, duket se fatmirësisht nga një reflektim edhe nga ana e qytetarëve.

Rrugët e kryeqytetit duken më të zbrazura se asnjëherë, duke treguar kështu se qytetarët e Tiranës kanë filluar reflektim në zbatim të këshillave të mjekëve, për të qëndruar sa më pak në kontakt me të tjerët.

LEXO EDHE:  Rritet numri i viktimave nga koronavirusi/ Gjashtë të vdekur në Itali

LEXO EDHE:  Nga Astrit Patozi/ Për koronavirusin në Shqipëri duhet dëgjuar Jurgen Klop

Por, pavarësisht se një pjesë e madhe e qytetarëve duket se janë ndërgjegjësuar në lidhje me këtë situatë, ka edhe të tjerë që vijojnë normalisht mënyren e jetesës dhe nuk heqin dorë nga frekuentimi i lokaleve dhe kafeneve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE