Connect with Us

Bizneset në kolaps nga koronavirusi/ Shoqatat e turizmit kërkesë Ramës, Klosit, Denajt e Veliajt

Ekonomi

Bizneset në kolaps nga koronavirusi/ Shoqatat e turizmit kërkesë Ramës, Klosit, Denajt e Veliajt

Publikuar

-

Pas konfirmimit të rasteve të para me koronavirus në Shqipëri, Shoqatat e Turizmit në vendin tonë ATA, ATU dhe ATOA i kanë dërguar një letër kryeministrit Edi Rama, ministrit të Turizmit Blendi Klosit, ministres së Financave Anila Denajt dhe kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliajn.

Ata ngrejnë alarmin se industria e Turizmit është në kolaps për shkak të anullimeve të udhëtimeve dhe se bizneset që mbahen nga turizmi janë drejt falimentimit.

Shoqatat e turizmit kërkojnë që qeveria të mbulojë 50% të rrogave të punonjësve, të falen pagesat e dritave, ujit, sigurimet, tatim fitimi, taksas e pronës, taksa vendore, etj, për një periudhë 3 deri 6 mujore./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekonomi

Koronavirusi “trondit” ekonominë/ “Turizmi, brenda ditës në kolaps”

Publikuar

-

Nga

Shfaqja e rasteve me koronavirus në Shqipëri ka ndikuar edhe në ecurinë e një prej sektorëve më të rëndësishëm të ekonomisë, turizmit.

Zak Topuzi nga Shoqata e Industrisë së Turizmit  i ftuar në emisionin “Përballë” tha se që prej të hënës situata e këtij sektori ka ndryshuar.

“Industria shkoi brenda ditës në kolaps. Ka patur anulime kontratash, bllokime, pa diskutuar anulimin e rezervimeve të muajit.

Ndikimi në turizëm do të jetë më i ndjeshëm edhe në pjesën e mbetur të vitit. Partnerët ndërkombëtar kërkojnë që këstet e dhëna për prenotimet e këtij viti t’i kalojnë për vitin tjetër. Pra, kanë një mendje të mbyllur që për këtë vit që Shqipëria të mos jetë treg për ta. Edhe të punësuarit në sektorin e turizmit do ta ndjejnë tkurrjen e kësaj indistrie. “Çdo turist fut në punë 8 veta dhe çdo turist që nuk vjen, lë pa punë 8 veta” , theksoi Topuzi./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Intervista e Ramës në televizionin grek Skai ishte e paguar/ Nga Nikollaq Neranxi

LEXO EDHE:  Leksion marrëzie e “sallatë” fushate me studentët/Rama ngatërroi “kekun me byrekun”

 

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Coronavirus, një alarm për biznesin dhe ekonominë shqiptare

Publikuar

-

Nga

Nuk ka vend për panik, ka vend për përmbajtje, higjenë, kujdes dhe kontroll.

Por coronavirus më shumë se jetët e njerëzve po shpartallon ekonominë duke rrezikuar të çojë situatën në atë të krizës të vitit 2008.

Askush nuk është imun nga kriza e cila pasojat dhe goditjet mund t’i ketë më të forta sesa virusi. 63 bilionë dollarë humbje nga një qarkullim 113 bilion është dëmi i shkaktuar në këto javë tek kompanitë ajrore. Por kjo nuk shkon vetëm tek prodhimi zinxhir i produkteve në Kinë, por po godet turizmin globalisht. Italia ka probleme të mëdha që po i shfaqen me anullimet e fluturimeve, të cilat për pasojë kanë efekt zinxhir, hoteleria me mijëra qindra mijë anullime, restorantet, konsumimi i përgjithshëm, e të tjera.

Faktorë që kanë një kosto kolosale mbi ekonominë italiane. Kriza e saj është edhe krizë e Shqipërisë. Mund të mos kemi ende raste pasi vetëm 60 analiza janë kryer, por ekonomia po goditet ashpër, biznesi ka problem të mëdha, jo vetëm për shkak të situatës ekonomike por si pasojë e marrëdhënieve tregtare me Kinën apo Italinë. Janë dy nga partnerët kryesorë të biznesit në Shqipëri që po goditen dhe bizneset shqiptare të lidhura me to po vuajnë, që nga importi i lëndëve të para deri tek eksportet apo marrdhëniet e ndryshme tregtare.

LEXO EDHE:  Nga Bledi Mane/ Unë nuk ta njoh mamin…

LEXO EDHE:  Leksion marrëzie e “sallatë” fushate me studentët/Rama ngatërroi “kekun me byrekun”

Përballë tyre janë edhe shërbimet, hoteleria në Shqipëri këto ditë po merr goditje, kanë filluar anullimet e rezervimeve, ka më pak fluturime dhe kjo po godet edhe një fushë tjetër të biznesit. Bizneseve të ndryshme të lidhura me sektorët e sipërpërmendura po u ndizen sirenat. Llampa e kuqe e krizës mund të japë pasoja të rënda për ekonominë shqiptare, dhe ky është momenti që shteti, qeveria duhet të ndërhyjë sa më parë e sa më fort, duke i ndihmuar, stimuluar apo orientuar, ndryshe shumë shpejt ekonomia do goditet keq nga disa sektorë që kanë punësuar dhjetëra mijë njerëz siç është fasoneria, hoteleria, importi i mallrave, shërbimet etj.

Pasojat do jenë të mëdha dhe të pakorrigjueshme!
Shqipëria goditje të tilla nuk mund të përballojë dot, pas braktisjes së vendit goditja e biznesit dhe të punësuarve në shumë sektorë aktivë do jepte pasoja që do ja kalonin krizës së vitit 2008. Sirenat po bien, qeveria duhet të hapë veshët t’i degjojë!/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

“Harrohet” tërmeti, në janar më pak sigurim prone/ Kompanitë paguan 3.3 milionë euro për dëmet

Publikuar

-

Nga

Me kalimin e muajve pas tërmeteve të shtatorit dhe nëntorit duket se është zbehur frika e shqiptarëve për të siguruar pronën. Janari i këtij viti është mbyllur me një rënie të primeve të shkruara buro në raport me janarin e vitit 2019. Të dhënat zyrtare të Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare (AMF) tregojnë se në vlerë primet e shkruara bruto për klasën e sigurimit nga zjarri, dhe forcat e natyrës u tkurrën me 1.45 për qind duke kapur nivelin 114.8 milionë lekë nga 116 milionë që ishin janarin e 2019-ës. Si pjesë e totalit ky prim zë në portofolin e sigurimeve 8.89 për qind ndërsa një vit më parë zinte 10.04 për qind. Por AMF raportoi se sa i takon kontratave numri ka qenë më i lartë. Kjo do të thotë që vlera e pronave që është siguruar është më e ulët se ajo e një viti më parë por numri i tyre më i lartë.

“Vendin e parë e zunë zjarri dhe dëmtime të tjera në pronë me rreth 62.76%, të pasuara nga sigurimi i përgjegjësi të përgjithshme civile me 27.75% të totalit.

Në portofolin sigurimi nga zjarri dhe forcat e natyrës, gjatë janarit 2020, vihet re një ulje prej 1.45% e volumit të primeve të shkruara bruto të këtij portofoli dhe një rritje me 22.40% e numrit të kontratave të sigurimit, krahasuar me janarin 2019” thuhet në njoftimin e AMF.

Një zbehje të interesit për sigurimin e pronës raportojnë edhe operatorët e tregut të cilët shprehen se interesi ishte vetëm pak ditë pas ngjarjeve të tërmeteve të 21 shtatorit dhe 26 nëntorit për tja lënë më pas vendin indiferencës. Aktualisht qeveria ka në sirtarët e saj një draft që synon të ngrejë një mekanizëm pagese sigurimi të detyrueshëm për pronën nga tërmetet por që ende nuk është diskutuar gjerësisht.

E teksa ka rënie të vlerës së pronës së siguruar e kundërta ka ndodhur me kompanitë  që këtë herë kanë zhvendosur pagesat nga dëmet motorrike ku ka mbizotëruar tendenca historikisht, tek dëmet për sigurimin e pronës nga zjarri dhe forcat e natyrës.

LEXO EDHE:  Intervista e Ramës në televizionin grek Skai ishte e paguar/ Nga Nikollaq Neranxi

LEXO EDHE:  Nga Bledi Mane/ Unë nuk ta njoh mamin...

Nga totali prej 752 milionë lekë të paguara vetëm në janar vetëm për sigurimin e pronës janë paguar 57.8 për qind e kësaj vlere çka korrespondon me 406 milionë lekë. Një vit më parë për këtë kategori dëmesh ishin paguar vetëm 14 milionë lekë sipas të dhënave zyrtare të Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare. Duke qenë se fokusi ka qenë tek pagesat e dëmeve të pronës ajo që vihet re është rënia e pagesave tek grupi i dëmeve motorike. Për përgjegjësi motorike ndaj palëve të treta  është paguar vlera 141 milionë lekë apo rreth 25 për qind e totalit të gjithë vlerës së dëmeve të paguara në muajin e parë të vitit. Kjo shifër është me një rënie 34.27 për qind në raport me janarin e vitit 2019.

Rënie ka qenë evidente në pagesën e dëmeve në raport me janarin 2019 në të trija kategoritë që përfshin përgjegjësia motorike ndaj palëve të treta nga MTPL-ja tek kartoni jeshil e deri tek kufitare./ Monitor

LEXO TE PLOTE