Connect with Us

BE në alarm/ Koronavirusi mund të infektojë 70% të popullsisë së Europës

Bota

BE në alarm/ Koronavirusi mund të infektojë 70% të popullsisë së Europës

Publikuar

-

Pas një telekonference të përbashkët nëpërmjet Skype të mbajtur mes liderëve të BE-së, kryeministri bullgar, Boyko Borisov ka deklaruar se një nga përfundimet e bisedimeve ishte se 70% e popullsisë së Europës mund të infektohej nga virusi.

Gjatë fjalës së tij, në Këshillin e Ministrave të Bullgarisë të martën, Borissov tha se “Institutet më të rëndësishme në Europë dhe kolegët e mi, presin që 70% e popullsisë së Europës të preket nga ky virus.”

Më tej, në një postim në rrjetet sociale, ai konfirmoi sërish lajmin, duke ngjallur jo pak panik mes qytetarëve.

“Sot, në video-konferencën me kolegët e mi të Këshillit Europian, u cituan analiza të specializuara që thanë se koronavirusi do të prekte më shumë se 70% të popullsisë së Europës”, shkruan kreu i qeverisë bullgare.

“Si rezultat, vendet anëtare do të marrin masa bazuar në këshillat mjekësore të OBSH-së në mënyrë që të zbusin pasojat për shoqëritë tona në tërësi”, shtoi ai.

Më shumë se 15,000 raste u raportuan në BE, Britani të Madhe dhe Zonën Ekonomike Europiane (EEA), dy të tretat e tyre në Itali, ku 631 njerëz humbën jetën pasi u diagnostikuan me koronavirus.

Nga ana tjetër, presidentja i Komisionit Europian Ursula von der Leyen foli të martën me kryeministrin italian Giuseppe Conte dhe tha se BE do të diskutojë masat për të mbështetur vendin fqinj në ditët e ardhshme.

LEXO EDHE:  A u kërkua arrestimi i Sali Berishës?!/ Reagon zyra e BE-së në Tiranë

Me përhapjen e virusit që është duke shkaktuar një ngadalësim në ekonominë globale, qeveritë kombëtare dhe institucionet e BE dhanë një mesazh uniteti, duke premtuar në radhë të parë mbështetje për Italinë dhe vendet e prekura.

“Ne jemi të gatshëm të përdorim të gjitha instrumentet që janë të nevojshëm” tha ajo. “Në veçanti, BE-ja do të shpërndajë maska dhe dezinfektantë për të mbështetur plotësisht bluzat e bardha.

Cilat janë vendet më të prekura në Europë?

Përhapja e Covid-19 po rritet në të gjithë Europën, ndërkohë që vendet anëtare kanë rritur ndjeshëm numrin e testimeve.

Italia – e cila ka numrin më të madh të të infektuarve jashtë Kinës, ka më shumë se 10,000 të prekur dhe 631 të vdekur.

Franca ka raportuar 1,784 raste dhe 33 viktima

Spanja ka 1.689 raste dhe 36 të vdekur

Gjermania ka 1.200 raste dhe në dy të vdekur

Zvicra ka 476 raste dhe tre viktima

Mbretëria e Bashkuar ka 382 pacientë dhe gjashtë viktima

Holanda ka 382 raste dhe katër viktima

Të mërkurën, Belgjika, i cili ka 267 të infektuar raportoi vdekjen e saj të parë të lidhur me Covid-19.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Itali/ Ndërron jetë presidenti i Urdhrit të mjekut të Varesës

Publikuar

-

Nga

Italia vijon të përballet me një situatë tepër të rëndë për shkak të përhapjes së shpejtë të koronavirusit.

Mediat italiane bëjnë të ditur se koronavirusi i ka marrë jetën edhe Roberto Stella, president i Urdhrit të mjekut të provincës së Vareses dhe të Busto Arizio, i cili ka ndërruar jetë në spitalin e Como.

67-vjeçari ishte shtruar në spital për insufiçensë respitarore pasi kishte kontaktuar koronavirusin.

“Dua të shpreh ngushëllimet e mia për Roberto Stella-ka komentuar ministri i shëndetësisë, Roberto Speranza. Ishte një mjek dhe një pikë referimi për shëndetësinë italiane. Është një ditë ekstremishte e trishtua.

LEXO EDHE:  Masat kundër koronavirusit/ Silva Bino apel të fortë qytetarëve: Mund të bëheni burim infeksioni

LEXO EDHE:  Aktivistja vë me shpatulla pas murit Bashën/ " Ç'na kakaris pasi zbrite nga kolltuqet e avionit nga Amsterdami"

Koronavirusi, edhe pse sipas Instituti të Shëndetit është e stabilizuar, po na merr në pak ditë një mik, një koleg, një president gjithmonë të gatshëm, për t’i shërbyer të tjerëve, pa kursim. Për fat të keq na vjen një lajm që të gjithë i frikësoheshim dhe që askush nuk donte ta dëgjonte: Roberto Stella prej disa ditësh ishte shtruar në reanimacion, por nuk ja doli të mundte virusin”- ka deklaruar presidenti e Federatës kombëtare të Urdhrit të mjekëve, Filippo Anelli.

LEXO TE PLOTE

Bota

Shiste materiale mbrojtëse të skaduara/ Arrestohet 59-vjeçari në Francë

Publikuar

-

Nga

Një burrë 59-vjeçar u arrestua në Francë pasi kishte shitur maska të skaduara.

Mediat franceze raportojnë se ai u arrestua në rajonin e Oise pasi kishte vënë në shitje online materiale mbrojtëse të skaduara, mes tyre maska dhe dezinfektant.

Bëhet me dije se operacioni u krye në rajonin me më shumë persona të prekur nga koronavirusi në Francë. Ata zbuluan 9400 maska, 3300 doreza, 4500 pastruese, 80 shishe me xhel hidroalkoolik, të gjitha të skaduara. Ato ishin hedhur në shitje në një faqe në internet.

LEXO EDHE:  Britania do dalë nga BE/ Por Brexit do mbetet historia e saj pa fund

LEXO EDHE:  A u kërkua arrestimi i Sali Berishës?!/ Reagon zyra e BE-së në Tiranë

Mashtrimi u zbulua pas një vëzhgimi në faqet e shitjeve në internet./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Greqia më e prekura në Ballkan nga koronavirusi/ Dy spitale shtetërore në Athinë kthehen në karantina

Publikuar

-

Nga

Tashmë koronavirusi ka mbërritur edhe në Ballkan, ndërsa Mediat raportojnë se në Greqi, janë konfirmuar deri tani 89 raste të infektuara nga koronavirusi.

Ndërkohë, po ashtu raportohet se dy spitale shtetërore të Athinës në fillim ”Sotiria” dhe më pas edhe ”Alexandra” janë kthyer në karantinë pasi janë konfirmuar rastet.

Nga ana tjetër, një ditë më parë, ministri i Shëndetësisë Vassilis Kikilias deklaroi se të gjitha institucionet përfshirë ato arsimore, administrata etj do të mbylleshin për 2 javë.

LEXO TE PLOTE