Connect with Us

Anullimi i faljes së namazit/ Rama falenderon KMSH: Mesazh kutimplotë!

Lajme

Anullimi i faljes së namazit/ Rama falenderon KMSH: Mesazh kutimplotë!

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas vendimit të Komunitetit Mysliman të Shqiptarëve për Anullimin e faljes së namazit të së premtes dhe të çdo tubimi nëpër xhami.

Rama shprehet se ky është vendimi i duhur në kohën e duhur por dhe një mesazh kutimplotë.

“Kur bie epidemia as mos shko aty ku ka rënë as mos lëviz nëse bie aty ku je”, porosit profeti muhamet, paqja e zotit qoftë mbi të. Respekt, respekt, respekt për komunitetin musliman që vendosi anullimin e faljes së namazit dhe të çdo tubimi nëpër xhami. Ky është jo vetëm vendimi i duhur në kohën e duhur, por edhe mesazhi më kuptimplotë që komuniteti musliman mund t’i jepte mbarë popullit shqiptar”, shkruan Rama në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekonomi

Bizneset në kolaps nga koronavirusi/ Shoqatat e turizmit kërkesë Ramës, Klosit, Denajt e Veliajt

Publikuar

-

Nga

Pas konfirmimit të rasteve të para me koronavirus në Shqipëri, Shoqatat e Turizmit në vendin tonë ATA, ATU dhe ATOA i kanë dërguar një letër kryeministrit Edi Rama, ministrit të Turizmit Blendi Klosit, ministres së Financave Anila Denajt dhe kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliajn.

Ata ngrejnë alarmin se industria e Turizmit është në kolaps për shkak të anullimeve të udhëtimeve dhe se bizneset që mbahen nga turizmi janë drejt falimentimit.

Shoqatat e turizmit kërkojnë që qeveria të mbulojë 50% të rrogave të punonjësve, të falen pagesat e dritave, ujit, sigurimet, tatim fitimi, taksas e pronës, taksa vendore, etj, për një periudhë 3 deri 6 mujore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Ndërpritet mësimi në autoshkolla/ Mbyllen të gjitha veprimet për marrjen e patentës

Publikuar

-

Nga

Testimet e teorisë dhe praktikës për marrjen e lejedrejtimit si dhe aplikimet për testime do të ndërpriten deri në 17 mars 2020.

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor ka njoftuar pëemrs një njofimi në faqen zyrtare, se deri në 23 mars të këtij viti, do të ndërpritet mësimi në klasat e autoshkollave si dhe praktikat në rrugë apo trajnimet në kryqin e kuq.

Gjithashtu deri në datën 17 mars do ndërpriten testimet e Teorisë dhe Praktikës për marrjen e lejes së drejtimit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Klinikat në Gjermani përgatiten për më shumë raste me Corona

Publikuar

-

Nga

Në Gjermani, gjithnjë e më shumë njerëz infektohen me virusin Corona. Edhe një ministër federal është në karantinë. Instituti Robert Koch kërkon nga bashkitë dhe spitalet që të aktivizojnë planet e krizës.

Instituti Robert Koch (RKI) u ka bërë thirrje spitaleve gjermane të përgatiten për një numër më të madh pacientësh të sëmurë rëndë, për shkak të përhapjes së epidemisë së virusit Corona. Shefi i Institutit Robert Koch, Lothar Wieler rekomandon që spitalet të pezullojnë procedurat jo të domosdoshme. Kjo do të lironte më shumë shtretër për pacientët të sëmurë rëndë. Për më tepër, më shumë shtretër mund të kthehen në shtretër për kujdes intensiv, për shembull duke shtuar aparate për frymëmarrje.

Një mundësi tjetër është ndarja e stafit në mënyrë të ndryshme, për të shmangur infeksionet dhe kështu ndërprerjet e punës: spitalet mund të caktojnë punonjës të pajisur me mjete speciale mbrojtëse, për t’u kujdesur vetëm për pacientët me ethe dhe me infeksione të rrugëve të frymëmarrjes.

RKI gjithashtu u bën thirrje komunave që të aktivizojnë planet e krizës. Ai i nxiti të gjithë kryetarët e bashkive që të veprojnë në këtë mënyrë, tha Wieler. “Ne jemi në fillim të kësaj epidemie. Ne do ta kapërcejmë atë vetëm nëse të gjithë ata që kanë përgjegjësi merren me këtë krizë para nesh në përputhje me rrethanat.” Wieler këshillon me fjalë të qarta që njerëzit të shmangin aktivitetet e mëdha dhe jo absolutisht të nevojshme.
Në të njëjtën kohë, Instituti Robert Koch tërheq vëmendjen që në Gjermani, rreziku për popullatën në tërësi ende konsiderohet “i mesëm”.

Sidoqoftë, ekzistojnë edhe disa rajone krizash, siç është qarku Heinsberg në Renaninë Veriore-Vestfali. Në tërësi, deri të hënën janë raportuar më shumë se 1100 infektime. Sipas Wieler-it, katër nga pesë pacientë me COVID-19 do ta kalojnë butë sëmundjen. Sipas tij, megjithatë, kjo nuk vlen për njerëzit e moshuar dhe me sëmundje kronike.
Saksoni-Anhalti është tani shteti i fundit federal që konfirmon rastet e para me infektime. Katër vetë rezultuan pozitivë për virusin e koronës, njoftoi Ministria e Shtetit e Çështjeve Sociale në Magdeburg. Tre nga të infektuarit qenë kthyer nga pushimet në Tirolin Jugor ose nga Tiroli.

LEXO EDHE:  Rama e ka vënë Metën me shpatulla për muri/ Nga Andi BUSHATI

LEXO EDHE:  Fotot-Rama nuk zhgënjen/ Habit me veshjen në Vlorë   

Ministri Federal i Brendshëm Horst Seehofer do të qëndrojë në shtëpinë e tij në Ingolstadt për momentin për shkak të një kontakti me një person të infektuar potencialisht. Fillimisht do të pritet rezultati i testit të personit që kontaktoi ai, tha zëdhënësi i Seehoferit, Steve Alter.
Alter njoftoi të hënën në mbrëmje në Twitter se 70-vjeçari Seehofer dhe personi që kishte kontaktuar kishin qenë në të njëjtën dhomë gjatë një takimi në Bruksel. Takimi ndodhi në një mbledhje të ministrave të brendshëm të BE në Bruksel javën e kaluar.
Deutsche Bank mbyll degët

Deutsche Bank duhet të mbyllë përkohësisht dy degë të tjera për shkak të infektimit të dy punonjësve me COVID-19. Një punonjës në Këln dhe një në Detmold rezultuan pozitiv në test. Të gjithë punonjësit që kishin qenë në kontakt me të infektuarit u dërguan në një karantinë 14-ditore. Degët do të pastroheshin plotësisht. Më parë qenë mbyllur një degë e Deutsche Bank në Gelsenkirchen dhe dega në Kempten në Allgäu./DW

LEXO TE PLOTE