Connect with Us

Video-1.2 milion maska të skaduara”/ Bardhi thirrje Prokurorisë të nisë hetimet

Politikë

Video-1.2 milion maska të skaduara”/ Bardhi thirrje Prokurorisë të nisë hetimet

Publikuar

-

“Parlamenti të miratojë Kodin e ri Zgjedhor”/ PD thirrje Ruçit: Ushtro përgjegjësitë si Kryetar Kuvendi

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike Gazmend Bardhi i ka bërë thirrje Prokurorisë të nisë hetimet,  në lidhje me maskat që po përdorin stafi mjekësor për t’u mbrojtur nga koronavirusi, për të cilat opozita akuzoi se ishin të skaduara.

Bardhi shkruan se janë 1.2 milionë maska në të gjithë Shqipërinë, të skaduara dhe provë krimi, duke uruar që Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela, të veprojë ndryshe nga Kryeministri, i cili sipas tij, sot i mori mjekët dhe qytetarët për budallenj.

“I bëj thirrje Prokurorisë që të thyejë heshtjen e të bëjë detyrën e saj ligjore! Provat e krimit janë aty, plot 1 milion e 200 mijë maska të skaduara, të shpërndara në thyerje të ligjit në të gjithë spitalet dhe qendrat shëndetësore të Republikës së Shqipërisë.

Uroj që Prokurori i Përgjithshëm të veprojë ndryshe nga Kryeministri, i cili sot i mori mjekët dhe qytetarët për budallenj, duke ju thënë që produktet farmaceutike mund të përdoren edhe pas datës së tyre të skandencës!

Edi Rama dhe Ogerta Manastirliu e dinë mirë që sipas ligjit maskat e skaduara konsiderohen mbetje spitalore, të kategorisë “mbetje farmaceutike” dhe që po sipas ligjit, nuk mund të përdoren, por duhet të asgjesohen! Për pasojë, shpërndarja e 1.2 milion maskave të skaduara që në vitin 2011 është krim! Ata që kanë urdhëruar mbulimin e datës së skadencës dhe kanë shpërndarë 1,2 milion maska të skaduara mjekëve dhe infermierëve, duhet të përgjigjen para ligjit!

LEXO EDHE:  Deklaratat e Ramës për kriminelët në PS/ Reagon PD: Kryeministri po sfidon shoqërinë

Sot është koha për të vepruar! Në këtë situatë, papërgjegjëshmëria është fatale!”

I bëj thirrje Prokurorisë që të thyejë heshtjen e të bëjë detyrën e saj ligjore! Provat e krimit janë aty, plot 1 milion e 200 mijë maska të skaduara, të shpërndara në thyerje të ligjit në të gjithë spitalet dhe qendrat shëndetësore të Republikës së Shqipërisë. Uroj që Prokurori i Përgjithshëm të veprojë ndryshe nga Kryeministri, i cili sot i mori mjekët dhe qytetarët për budallenj, duke ju thënë që produktet farmaceutike mund të përdoren edhe pas datës së tyre të skandencës!Edi Rama dhe Ogerta Manastirliu e dinë mirë që sipas ligjit maskat e skaduara konsiderohen mbetje spitalore, të kategorisë “mbetje farmaceutike” dhe që po sipas ligjit, nuk mund të përdoren, por duhet të asgjesohen! Për pasojë, shpërndarja e 1.2 milion maskave të skaduara që në vitin 2011 është krim! Ata që kanë urdhëruar mbulimin e datës së skadencës dhe kanë shpërndarë 1,2 milion maska të skaduara mjekëve dhe infermierëve, duhet të përgjigjen para ligjit! Sot është koha për të vepruar! Në këtë situatë, papërgjegjëshmëria është fatale!

Gepostet von Gazment Bardhi am Dienstag, 10. März 2020

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Situata nga Covid-19/ Rama qetëson qytetarët: Nuk do të ketë një mbyllje të dytë

Publikuar

-

Nga

Situata nga Covid-19/ Rama qetëson qytetarët: Nuk do të ketë një mbyllje të dytë

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me rritjen e rasteve të personave të prekur nga Covid-19.

Në konferencën me gazetaret, kreu i qeverisë ka shuar zërta, për një rimbyllje të mundshme, për shkak të situatës së krijuar me koronavirusin.

Sipas tij, kjo do të kishte përmasa kritike për të gjithë, ndaj kërkoi nga të gjithë qytetarët që të marrin përgjegjësitë e veta. Sa i takon bërjes së analizave në spitale private, Rama tha se kjo i takon ta vendosin autoriteteve përkatëse.

“Një mbyllje tjetër e Shqipërisë është diçka me përmasa jashtëzakonisht kritike për të gjithë. Një kontroll i rregullave në hapje me polici dhe me ushtri për çdo qytetar është i pamundur. Rritja e numrave ndodh në të gjitha vendet që hapen dhe është çdo qytetar që duhet të marrë përgjegjësinë e vet. Ne po bëjmë çmos sa na takon, por unë nuk mendoj që ne duhet ti kthehemi mbylljes. Të gjithë duhet të jenë të vetëdijshëm që virusi nuk ka ikur dhe nuk do ikë djhe ne nuk mundet dot mbyllu hapu derisa virusi ishte aty.

LEXO EDHE:  Oh sa mirë me qenë “Rilindas”/ Patozi ironizon Ramën

LEXO EDHE:  Çfarë e trembi Ramën që tërhoqi kandidatin e Kavajës?

Mbyllja e parë ishte e duhur për tu përgatitur, por tani jemi të përgatitur për ta përballuar në frontin e shëndetit këtë rritje numrash. Por nëse duam të ruajmë këtë trend dhe duam të minimizojmë pasojat, çdo kush duhet të marrë përgjegjësinë e vet. Të tjerat janë llafe. Ky është thelbi. Ne e kemi rritur numrin e testeve dhe testet i bën autoriteti përkatës, a ja jep apo nuk ja jep të drejtën spitaleve privatë të bëjnë apo mos bëjnë, kjo është çështje e autoritetet përkatës, jo e imja”, u shpreh Rama.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shënim/ Sistemi miks që sfidon Luli Bashën

Publikuar

-

Nga

Bashës tani i mungojnë deputetë

Kryeministri Edi Rama, gjatë një bashkëbisedimi që ka zhvilluar rreth mesditës së sotme me gazetarët, u shpreh se Partia Socialiste mbështet hapjen e listave, por kjo nuk do të thotë se preket pakti i 5 qershorit, pasi janë procese paralele.

Rama theksoi se mbështet hapjen e listave, pasi sipas tij kjo është ajo që mbështetet edhe nga qytetarët.

“Kemi vendosur të mbështesim një hapje të listave, që cdo zgjedhës të zgjedhë subjektin dhe të shpresë preferencën e tij për deputetin apo deputeten e përfshirë. Vendimi reflekton bindjen se hapja e listave përkon me dëshirën e një mase shumë të madhe qytetarësh shqiptarë që shkon shumë përtej një shumice apo pakice qeverisëse dhe përtej asaj që do të ishte zgjidhja më e thjeshtë dhe më komode për një parti të madhe dhe por edhe për mua si kryetari i partisë”-tha Rama.

Pra, nga vetë fjala e kryeministrit, është kuptuar qartë se Partia Socialiste do t’i hapë listat e saj për zgjedhjet e ardhshme, por nuk do të prekë marëveshjen e 5 qershorit me PD dhe LSI, e arritur falë ndërhyrjes së ndërkombëtarëve.

Kjo do të thotë se mes variantit vetëm lista të mbyllura apo vetëm lista të hapura, shtohet edhe një aspekt tjetër. Sistemi miks.

Se kush janë problematikat që shkaktojnë listat e mbyllura dhe koalicionet e këtij sistemi që kemi aktualisht, dhe mënyra e përdorur në 2017, ku partitë e vogla hynë brenda listave të PD-së dhe PS-ë, mënyra sesi u zhvilluan zgjedhjet në vitin 2009, ku partitë aleate kandidonin në koalicion, por edhe problematikat që shfaqin listat e hapura dhe listat e mbyllura, konstitucionalisti Ilri Rusmajli, dy ditë më parë në një material të gjatë referuar Kuvendit, tregonte me detaje se cilat ishin diferencat, aspektet kushtetuese dhe problematikat që kishte çdo lloj sistemi.

LEXO EDHE:  Shënim/ Pse të protestojmë në datën 2 mars

LEXO EDHE:  Rama shigjeton opozitën për sulmet e videos së policisë/ "Vesi i tyre do u dalë bashkë me shpirtin"

Ndërsa sot me lëvizjen e bërë nga Rama duket qartë, se kryeministri ka tentuar që të fitojë mbështetjen e opinionin publik. Me veprimin e bërë ai tregon qartë se Partia Socialiste do t’i hapë listat e saj. Pra, PS-ja do t’i ketë listat e hapura.

Një formulë të tillë socialistët e kanë përdorur në zgjedhjet lokale të vitit 2011, ku këshilltarët bashkiakë, në listën e tyre të renditur vendoseshin sipas votave që ata merrnin në zonën e caktuar që mbulonin.

Mesa duket të njëjtën formulë, PS-ja do ta përdorë edhe tani për zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Pra, Rama do t’i hapë listat publikisht dhe nga ana tjetër sfida ngelet në dorë të Lulzim Bashës. Atij do t’i miratojë Reformën Zgjedhore, ashtu siç është firmosur marrëveshja. Dhe do të kemi përballë një mazhorancë me lista të hapura dhe një opozitë që mesa duket po “qan” për listat e mbyllura.

Tani “topi” është në fushën e Lulit sërish. Do të hapë listat edhe ai, ashtu siç kërkon shumica e opinionit publik, apo do të qëndrojë i mbyllur në guackën e tij me një tufë servilash të paaftë, të cilët i kanë garantuar vetëm humbje dhe me shumë gjasa do të jenë po ata që do ta çojnë drejt një tjetër disfate./ CNA.al

Analiza e Rusmajlit për koalicionet në 2013, që vlen njësoj edhe sot

“Jo koalicione”/ Rusmajli: Listat e hapura kanë disa efekte negative

Reforma Zgjedhore/ Rusmajli: Partitë e vogla duan koalicion për të anashkaluar pragun 5%

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ndryshimi i sistemit zgjedhor/ Rama me qëndrim të prerë

Publikuar

-

Nga

Ndryshimi i sistemit zgjedhor/ Rama me qëndrim të prerë

Kryeministri Edi Rama është shprehur i qartë se nuk do të ndryshojë sistemin zgjedhor, por është i gatshëm për hapjen e listave.

Gjatë një bashkëbisedimi me gazetarët për Reformën Zgjedhore, Rama tha se ne kemi sot një proporcional rajonal dhe kjo nuk preket dhe pavarësisht se nga ana e opozitës parlamentare është kërkuar kombëtar, që do të thotë ndryshim sistemi.

“Hapja e listave është një standard, formulat do të diskutohen. Hapja e listave nuk duhet të rrezikojë përfshirjen dhe përfaqësimin e grave në Kuvend. Thënë këto, dua të sqaroj se përse nuk bëhet fjalë për ndryshim sistemi (për hapjen e listave), jo opinion, por duke iu referuar kodin të praktikave të Venecias dhe një deklarate që ka bërë Venecia lidhur me mosndryshimit e legjislacionit për sistemin, ku thotë se janë tre elementët; sistemi në vetvete, ne kemi sot një proporcional rajonal dhe kjo nuk preket dhe pavarësisht se nga ana e opozitës parlamentare është kërkuar kombëtar, që do të thotë ndryshim sistemi.”-tha Rama.

Po ashtu, ai është shprehur i prerë se nuk do të preket as madhësia e zonave zgjedhore, por shtoi se KQZ do të preket sipas marëveshjes së arritur në 5 qershor.

“Madhësia e zonave zgjedhore, nuk preket. Dhe së treti KQZ, kjo preket, por si rezultat i marrëveshjes së 5 qershorit, jo prekje e sistemit që vjen jashtë konsensusit të 5 qershorit, pra produkt i kësaj. Ky është një ndryshim esencial, shumë më esencial se hapja e listave dhe derisa bëjmë këtë s’ka pengesë që të bëjmë tjetrën. Edhe kjo nuk përbën shkelje, se Venecia e sqaron se ‘nuk është absolute që jo që parathuhet, dhe pikërisht rregullimi në Kod i këtij ndryshimi është në diskrecionin e vendimmarrjes. Nga ana tjetër qoftë Venecia apo instancat e tjera cështje që lista të hapura, mbyllura, apo pragu, etj, i konsiderojnë mekanizma korrektues të një sistemi.

LEXO EDHE:  “Ky është një akt kriminal”/ Rama i “dhuron” Bollinos pronën publike

LEXO EDHE:  Ilir Meta show paraelektoral/PS-LSI cilat janë pseudo betejat e fundit?

Sistemi nuk preket, mekanizimi korrektues është në funksion të asaj që palët gjykojnë si përmirësim. Dhe e fundit që kam, lidhja e këtij procesi dhe vënia e kunjës se duke u prishur marrëveshja e 5 qershorit është krejtsisht e pabazë. Marrëveshja e 5 qershorit nuk mund të preket nga ne dhe këtu është ngërci i vetëm që kemi me opozitën parlamentare dhe ne do të kërkojmë deri në fund që të mos insistojnë në ndërhyrje për administrimin e zgjedhjeve, ky është problemi i tyre, ata janë kundër që të kryhet nga partitë. Kundër kam qenë edhe unë.”-u shpreh Edi Rama.

Sa i takon akuzave të opozitës jashtë parlamentare, Rama i cilësoi si marëzi, pasi sipas tij hapja e listave nuk prish marëveshjen.

“Kështu opozita jashtë parlamentare ka zero alibi për të kërkuar apo pretenduar garancitë, se është pjesëmarrje në proces. Ideja se hapja e listave prish marrëveshjen është një çmenduri. Kërcënimet nuk e ndihmojnë procesin, peng PS-në dhe Kuvendin nuk e merr dot askush nga jashtë kuvendit, as me forcë as me shantazhe. Rrugët e padenja për të garantuar shumica për ta cuar sistemin drejt ndonjë ndryshimi që do të prodhonte rënie të cilësisë së demokracisë, por që të diskutosh si problem hapjen e listave dhe ta konsiderosh cenim të integrimit është marrëzi” tha Rama.

LEXO TE PLOTE