Connect with Us

Tritan Kalo “rrëzon” opozitën/ Data më e hershme e skadencave të maskave në 2022

Lajme

Tritan Kalo “rrëzon” opozitën/ Data më e hershme e skadencave të maskave në 2022

Publikuar

-

Mjeku Tritan Kalo deklaroi mbrëmjen e sotme se maskat të cilat opozita thotë se janë të skaduara nuk po përdoren në Spitalin Infektiv ku po mbahen pacientët e konfirmuar me koronavirus.

Kalo nënvizoi se nuk e di ku është gjetur kjo kuti, pasi pretendon se skandecat më të hershme të maskave që janë shpërndarë te infektivi janë në vitin 2022 dhe më të vonshmet në 2024.

“Unë nuk e di ku i kanë gjetur ato kuti, sepse ne kemi marrë me qindra mijëra maska. Ne i këqyrim me kujdes datat e skadencave të maskave, jo vetëm ato kirurgjikale, por edhe maska të tjera. Unë nuk e di ku është gjetur kjo kuti, por të paktën në shërbimin e sëmundjeve infektive nuk është gjetur kund. Janë të kontrolluara mirë qoftë dorezat, qoftë maskat, të cilat kanë shumë saktë në kutinë e tyre. Më e hershmja është 2022, më e vonshmja është 2024”, u shpreh mjeku në Rtv Ora./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Denoncimi për maskat e skaduara/ Përfaqësuesi i OBSH “godet” opozitën

Publikuar

-

Nga

Raul Gonzales Montero në Shqipëri Raul Gonzales Montero, ka kritikuar opozitën lidhur me denoncimet për datën e skadencës së maskave të shpërndara nga qeveria.

Ai tha se nuk ka rëndësi data e skadencës në këto momente, ndërsa theksoi se politika duhet të qëndrojë jashtë shëndetësisë.

“Nuk e di pse drejtohet në këtë drejtim ky debat, e rëndësishme është si mbahet maska, e rëndësishme është të thuhet mënyra e përdorimit të maskave se sa të shihet data e skadimit. Këto denoncime mund të hapin panik. Mund të mbarohen maskat se vendet po i mbajnë për vete këto maska. Maskat i prodhonte Kina dhe nuk do t’i importojë. Edhe Franca nuk i importon më se tha që do i mbajë për vete. Nuk duhet të keqpërdoren këto maska se pashë se si i përdornin, ju lutem shëndetësia të mbahet jashtë debatit politik”, nënvizoi përfaqësuesi i OBSH./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Video – Ambasadori i Shqipërisë i dorëzon letrat kredenciale/ Erdogan nuk i jep dorën

Publikuar

-

Nga

Koronavirusi ka frikësuar jo vetëm qytetarët, por edhe liderët e disa shteteve dhe kjo është vënë re sot në Turqi.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, priti ambasadorin e Shqipërisë në Ankara, Kastriot Robon. Gjatë takimit tërhoqi vëmendje mënyra si ato u përshëndetën.

Erdogan i kërkoi ambasadorit shqiptar kredencialet, ndërsa ky i fundit e keqkuptoi dhe i ka zgjatur dorën për ta takuar. Por i shpejtë ka qenë reagimi i presidentit turk, i cili ka tërhequr dorën e tij dhe ka refuzuar të ketë një shtrëngim duarsh.

LEXO EDHE:  Revoltohet Flamur Noka/ Thirrje të fortë qytetarëve

LEXO EDHE:  Agron Duka kërcënon Bashën për reformën zgjedhore

Në një video të shpërndarë nga mediat vendase, dëgjohet që Erdogan të thotë “Korona” dhe më pas vuri dorën në zemër për ta përshëndetur shqiptarin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Rama paralajmëron mediat/ “Mund të shkoj larg, por duhet të sigurojmë qetësi”

Publikuar

-

Nga

Thirrjen e fundit gjatë mbledhjes me Këshillin e Ministrave, kryeministri Edi Rama e ka drejtuar ndaj mediave.

Ai i kërkoi mediave të mos përhapin panik dhe të bashkëpunojnë për të mirën e qytetarëve, ndërsa i paralajmëroi se mund të shkojë më larg.

“Sigurisht që mund të jemi të detyruar të shkojmë larg edhe në raport me mediat. Nuk është koha për të dhënë mendime, por padyshim shumë më mirë është që me atë fuqi për të komunikuar të bëni më të mirën që në këtë luftë të fitojë qetësia dhe vendosmëria, informacioni dhe jo të fitojë paniku, ankthi e kështu me radhë. Mesazhi im është ndryshe nga ditët tjera se sot është një ditë ndryshe nga ditët tjera”, nënvizoi kreu i qeverisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE