Connect with Us

Qeveria vendos/ Një nga prindërit të qëndrojë në shtëpi të mbajë fëmijët, vlen dhe për privatin

Politikë

Qeveria vendos/ Një nga prindërit të qëndrojë në shtëpi të mbajë fëmijët, vlen dhe për privatin

Publikuar

-

Në vijim të masave kundër përhapjes së koronavirusit, Këshilli i Ministrave ka marrë sot një tjetër vendim.

Këshilli i Ministrave ka vendosur që njëri nga prindërit, të cilët kanë fëmijë në kopësht ose çerdhe, të qendrojnë në shtëpi dhe të kujdesen për fëmijën e mitur për një periudhë dy javore.

Në këtë mënyrë nga data 10 deri më 23 mars, ata nuk do të ndjekin punën dhe do të kujdesen për fëmijët duke evidentuar përhapjen e koronavirusit.

LEXO EDHE:  Tulla e fundit ra/ Vendi sot është pa qeveri

Ky vendim përfshin të gjithë prindërit punonjës në administratën shtetërore, por edhe për punëdhësit privat./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim “zbarkon” në kryeministri

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka shkuar mëngjesin e kësja të marte në kryeministri.

Mësohet se ambasadorja Kim po zhvillon një takim në Kryeministri, por nuk bëhen ende e ditur se më kë është takuar dhe arsyeja e takimit.

Ky takim i ambasadores në kryeministri vjen vetëm një ditë pasi në Shqipëri u konfirmuan rastet e para me koronavirus./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Hetimi i shkeljeve të gjyqtarëve dhe prokurorëve”/ Yuri Kim dhe Luigi Soreca në zyrën e kreut të ILD

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim dhe ai i BE Luigi Soreca kanë zhvilluar një takim me kreun e Inspektoratit të Lartë të Drejtësisë Artur Metanin.

Sikurse bëhet e ditur në një njoftim për mediat nga vetë ILD, ambasadorët i kanë shprehur mbështetjen Metanit duke e konsideruar ILD si një institucion i rëndësishëm në sistemin e drejtësisë.

Po ashtu Metani i vuri në dijen ambasadorët me detyrat e institucionit siç është hetimi i shkeljeve të gjyqtarëve dhe prokurorëve si dhe fillimin e procedimit disiplinor ndaj tyre.

“Inspektori i Lartë i Drejtësisë Artur Metani priti sot në takim ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, zj. Yuri Kim dhe ambasadorin e Bashkimit Evropian, z. Luigi Soreca.

LEXO EDHE:  Tulla e fundit ra/ Vendi sot është pa qeveri

LEXO EDHE:  Tulla e fundit ra/ Vendi sot është pa qeveri

Inspektori i Lartë Metani i njohu ambasadorët me detyrat dhe sfidat e institucionit të ri kushtetues, përgjegjës për verifikimin e ankesave, hetimin e shkeljeve disiplinore dhe fillimin e procedimit disiplinor ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve të të gjitha niveleve.

Ambasadorja Kim dhe ambasadori Soreca shprehën mbështetjen e fortë për punën e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, si një institucion i rëndësishëm në strukturën e sistemit të drejtësisë.”-thuhet në njoftimin e ILD.

LEXO TE PLOTE

Politikë

A e ke gjetur “princin e kaltër”?/ Ja si përgjigjet Grida Duma

Publikuar

-

Nga

Ish deputetja  e PD-së, Grida Duma ishte e ftuar këtë të hënë në emisionin “Në Kurthin e Piter Pan”.

Duma iu përgjigj pyetjeve thumbuese të fëmijëve, ku një ndër to ishte dhe nëse Grida Duma e ka gjetur “princin e kaltër”.

Ish-deputetja tha se edhe “mund ta ketë gjetur” atë.

“Ti nuk mendon, por për atë njeriun që ti mendon se duhet të jetë si “princi i kaltër” si në përralla, se unë mendoj që nuk duhet menduar më për “princin e kaltër” për një gocë kaq fantastike si ti.

LEXO EDHE:  Buxheti 2019 godet të varfërit/ Si qeveria po “përzë” shqiptarët

LEXO EDHE:  SHBA, zyrtarët paralajmërojnë për një përhapje të koronavirusit

Gjërat vijnë vetë nëse ti je kaq shkëlqyese se do jesh një njeri i rëndësishëm ti me kaq talent sa ke, por atë ide që kemi ne për “princin e kaltër” në përralla, gjithsesi është mirë që secili prej nesh ta gjejë. Edhe unë mundet ta kem gjetur, por nuk duhet ëndërruar për këtë,”ishte përgjigja e Grida Dumës./CNA.al

LEXO TE PLOTE