Connect with Us

Punime në rrjet/ Tirana tre ditë pa energji elektrike, ja zonat që preken

Sociale

Punime në rrjet/ Tirana tre ditë pa energji elektrike, ja zonat që preken

Publikuar

-

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, (OSHEE), ka njoftuar të tjera ndërprerje të energjisë elektrike në Tiranë.

Në njoftim thuhet se do të ketë stakim të energjisë elektrike në datar 11-13 mars në zonat e mëposhtme.

11 mars
09:00-15:00

Pjesërisht rrugët: “Andrea Mano”, “Rruga e Dibrës”, prane shkollës “Bajram Curri”, “Tefta Tashko Koço”, pranë sheshit “Avni Rustemi”, “Hysen Xhura”

12 mars
09:00-15:00
Pjesërisht rrugët: “Imer Ndregjoni”, pranë ish-shkollës së Bashkuar, “Pjetër Budi”

LEXO EDHE:  Rilidhën energjinë elektrike, OSHEE kallëzim penal për 13 persona

13 mars
09:00-15:00
Pjesërisht rruga e Farkës

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Koronavirusi/ AMA thirrje mediave: Kujdes me programet

Publikuar

-

Nga

Autoriteti i Mediave Audiovizive u ka brë thirrje mediave përsa i përket programeve të drejtëpërdrejta ose me regjistrim me publik që të respektojnë kërkesat e distancave optimale mes tyre për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

“AMA vlerëson angazhimin e redaksive audiovizive për raportimin dhe mbulimin e situatës së krijuar nga përhapja e koronavirusit.

Informimi mbi dinamikën e situatës në terren dhe udhëzimet e autoriteteve të shëndetit, si dhe ekspertët janë bazë shumë e vlefshme për sqarimin dhe orientimin e publikut në vlerësimin realist të gjendjes, si dhe trajtimin eficent të problematikave që hasen.

AMA apelon për kujdes në rastet e programeve të drejtpërdrejta ose me regjistrim në studio audiovizive që kanë përqëndrim personash, për të respektuar kërkesat e disatancave optimale mes tyre.

LEXO EDHE:  Festat e fundvitit/ Ja numrat ku duhet të raportoni incidentet

LEXO EDHE:  Punime në rrjet/ OSHEE: Zonat që do mbeten pa energji

Evitimi i rrethanave me studio televizive që aplikojnë formatet programore me prezencë të përqëndruar të publikut, do të jetë ndihmë në parandalimin e rreziqeve të përhapjes së koronavirusit nga persona potecialisht të infektuar, bazuar dhe në udhëzimet e bëra publike nga Ministria e Shëndetësisë”.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Masat për koronavirusin/ S’ka më grumbullime në sportele, ja si do bëhet shpërndarja e pensioneve

Publikuar

-

Nga

Në kuadër të masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, ministria e Shëndetësië, Ogerta Manastirliu, bëri me dije, se duke nisur nga ky muaj e deri në normalizimin e situatës, pensionistët nuk do paraqiten më në posta për marrjen e pensionit, por do u dërgohet në shtëpi.

“Posta të hartojnë një plan masash për të kufizuar kontaktet e punonjësve me publikun dhe për të shmangur grumbullimin e njerëzve në sportele. Pensionistëve do u dërgohet pensioni në shtëpi me kosto zero.

Privati të marrë masa për parandalimin e përhapjen e virusit tek punonjësit gjatë aktivitetit të punës, kontakti i punonjësve mes tyre dhe me publikun, të shmangen nëse shërbimi mund të ofrohet online. Detyrohen të gjithë personat që kanë hyrë në Shqipëri nga zona me risk të komunikojnë online këtë rethanë autoritet shëndetësor, ISHP-së, nëse nuk e kanë plotësuar skedën e udhëtarit kur janë kthyer në vendin tonë. Kush hyn në territorin tonë duhet ta plotësojnë këtë skenë. Do ndalohet apo pezullohen të gjitha konkurset publike për punësim apo shkollim”, tha Manastirliu.

LEXO EDHE:  Njoftimi i OSHEE/ Këta zona do të mbesin pa energji elektrike nesër

LEXO EDHE:  Ndërprerje të energjisë elektrike në Tiranë / Ja cilat zona nesër s'do të kenë drita

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Drejtoria e Transportit thirrje qytetarëve/ “Evitoni lëvizjet e panevojshme dhe udhëtimet”

Publikuar

-

Nga

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor u ka bërë thirrje qytetarëve që të evitojnë lëvizjet e panevojshme dhe sidomos transportin me mjete të mbyllura, sipasojë e situatës nga koronavirusi.

Në njoftim theksohet se mjetet e transportit me shumë pasagjerë ose ku hyjnë e dalin shumë udhëtarë, kabina, vagonë, taksi janë faktor risku, ndaj duhet të minimizohet sa më shumë lëvizja.

“Mjetet e transportit, të mbyllura, me shumë pasagjerë ose ku hyjnë e dalin shumë udhëtarë, kabina, vagonë, taksi, janë faktor risku nr.1 për përhapjen e virusit! Sidomos ato ku qëndrimi/udhëtimi zgjat mbi 15 min!🚗🚖🚌🚎✈️🚞🚢🛥

🔸Lëvizjet jashtë vendit (rrugë, ajër, tokë, det) janë faktor risku sepse udhëtohet mbyllur dhe në grup duke rritur rrezikun e kontakteve me persona ende mbartës të virusit!

LEXO EDHE:  Festat e fundvitit/ Ja numrat ku duhet të raportoni incidentet

LEXO EDHE:  Zonat e mbrojtura/ Jemi kundër dëmtimit

🔹Evitimi i transportit publik qytetës, rrethqytetës, ndërqytetës dhe ndërkombëtar zvogëlon riskun e marrjes së coronavirusit!

✅Ndihmon shumë përdorimi i maskave dhe dorezave, qëndrimi në distancat e duhura nga çdo person tjetër, si dhe larja e vazhdueshme e duarve pas çdo udhëtimi!

Evitoni sa më shumë ardhjet në sportel❗️
✅Informohuni Online: www.dpshtrr.gov.al

Ndjekja e njoftimeve zyrtare dhe respekti i urdhërave shtetërore në fuqi është detyrim qytetar dhe përgjegjësi ligjore e çdo shtetasi!

Nëse keni një nga shenjat klinike dhe keni histori udhëtimi nga vendet e prekura:
📞Telefononi 127!”

 

LEXO TE PLOTE