Connect with Us

PD plas “bombën”/ Rrezikohet jeta e mjekëve, u shpërndahen maska të skaduara që prej 2011

Lajme

PD plas “bombën”/ Rrezikohet jeta e mjekëve, u shpërndahen maska të skaduara që prej 2011

Publikuar

-

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi ka denoncuar një fakt mjaft të rëndë dhe skandaloz lidhur me maskat që stafet mjekësore po përdorin së fundmi.

Bardhi ka bërë me dije se gjatë ditëve të fundit shumë mjekë dhe infermierë kanë pasur irritime të lëkurës deri në probleme me frymëmarrjen nga përdorimi i maskave.

Sipas Bardhi, kjo ka ardhur si pasojë e maskave të cilat kanë skaduar që prej vitit 2011.

LEXO EDHE:  Arjan Vasjari kritikon Bashën/ I frustruar politikisht, qëndron në hijen e Berishës

“Nga faktet që kemi marre për fat të keq jemi njohur me një fakt tronditës që tregon papërgjegjshmëri të lartë.
Këto kuti që janë pasjiur me maska kanë një pullë që kanë bllokuar datën e skandencës së këtyr maskave. Nëse heqim këtë pullë shohim se maskat kanë skaduar që në 20 dhjetor 2011. Këto janë mbetje mjekësore që duhet të ishin asgjësuar me kohë”, u shpreh Bardhi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Raportimi mbi koronavirusin/ AMA apel mediave për programet dhe studiot televizive

Publikuar

-

Nga

Autoriteti i Mediave Audiovizive vlerëson angazhimin e redaksive audiovizive për raportimin dhe mbulimin e situatës së krijuar nga përhapja e koronavirusit.

“Informimi mbi dinamikën e situatës në terren dhe udhëzimet e autoriteteve të shëndetit, si dhe ekspertët janë bazë shumë e vlefshme për sqarimin dhe orientimin e publikut në vlerësimin realist të gjendjes, si dhe trajtimin eficent të problematikave që hasen”, thuhet në njoftimin e AMA.

AMA apelon për kujdes në rastet e programeve të drejtpërdrejta ose me regjistrim në studio audiovizive që kanë përqëndrim personash, për të respektuar kërkesat e disatancave optimale mes tyre.

LEXO EDHE:  9 kushtet e Gjermanisë për Shqipërinë/ Shehaj: Mbështetje e madhe për PD

LEXO EDHE:  Kuvendi i PD/ Goxhaj: Zgjedhje njësoj si Luli në 2017

“Evitimi i rrethanave me studio televizive që aplikojnë formatet programore me prezencë të përqëndruar të publikut, do të jetë ndihmë në parandalimin e rreziqeve të përhapjes së koronavirusit nga persona potecialisht të infektuar, bazuar dhe në udhëzimet e bëra publike nga Ministria e Shëndetësisë”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Italia “zonë e kuqe”/ Balluku: Do të mbyllim të gjitha udhëtimet përveç transportit të mallrave

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku lajmëron se pasi Italia u shpall e gjitha “zonë e kuqe” do të anulohen të gjitha udhëtimet drejt shtetit fqinj.

Balluku thekson se anijet tregtare që kanë objekt tregimtimin e mallrave nuk kanë asnjë lloj bllokimi por që do të kontrollohen imtësisht.

“Sot do nisim tragetet e fundit nga Durrësi dreht Barit dhe nga Vlora. Pas ditës së sotme nuk do të ketë udhëtime drejt Barit dhe Brindisit. Të gjitha anijet tregtare nuk do të bllokohen. Personali i anijeve tregtare do kontrollohet përmes personelit tonë. U bëjmë thirrje qytetarëve që të përdorin shërbimet online”, u shpreh Balluku./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Rreziku nga koronavirusi/ Ambasada shqiptare në Itali bën njoftimin e rëndësishëm

Publikuar

-

Nga

Në vijim të Dekretit të Keshillit të Ministrave të Republikës Italiane nr.14 të datës 9.3.2030, për intensifikimin e mëtejshem të masave urgjente për të parandaluar përhapjen e COVID-19, në të gjithë territorin italian, Ambasada e Shqipërisë njofton se Zyra e saj Konsullore si dhe Konsullatat e Përgjithshme në Milano e Bari, ndërpresin shërbimet konsullore duke filluar nga dita e sotme, 10 mars 2020, deri në një njoftim të dytë.

Shërbimet konsullore (me përjashtim të akteve noteriale dhe lejes së kalimit për fëmijë) do të vijojnë të jenë në dispozicion të qytetarëve nëpërmjet postës, si edhe vetëm për rastet urgjente (si leja për transport trupi, bazuar mbi çertikatën mjekësore të autoriteteve kompetente).

Qytetarët që kanë takim për aplikim për pasaportë dhe letërnjoftim gjatë këtyre ditëve, do të njoftohen në një moment të dytë për datën e re të takimit, sapo situata të normalizohet. Ju ftojmë të kontrolloni vazhdimisht profilin tonë në Facebook, tëitter dhe faqet tona zyrtare për njoftime të reja.

Duke marre shkas nga situata serioze për nga rreziku dhe pasojat, ftojmë të gjithë qytetaret të perballojnë këto momente me pergjegjësi të lartë civile, duke respektuar rreptësisht dhe me rigorozitet masat e Dekretit, me besim të plotë tek autoritet italiane.
Ambasada e Shqipërisë në përputhje me dekretin në fjalë, rekomandon qetësi, maturi dhe shangie të lëvizjeve drejt çfardo destinacioni, përfshirë Shqipërinë, deri në normalizimin të gjendjes.

LEXO EDHE:  Dalin fotot/Si ishte protesta e sotme e PD?

LEXO EDHE:  Ekskluzive-Plas “lufta” në Kryesinë e PD/Çfarë po ndodh, detaje

Së bashku me punën e palodhur të autoriteteve italiane do t’ia dalim mbanë!
Kapërcimi i situtës varet nga sjellja e përgjegjshme e çdo qytetari.
Ambasada fton qytetaret shqiptarë të japin shembullin personal duke iu bashkuar thirrjes së qeverisë italiane dhe shoqerisë civile “Unë rri në shtëpi”.
Besim e kurajo civile!
Solidaritet me popullin italian!
Së bashku edhe në momentet e vështira!”

LEXO TE PLOTE