Connect with Us

Nga Klodian Tomorri/ Epidemia nuk ndalet me propagandë

Opinione

Nga Klodian Tomorri/ Epidemia nuk ndalet me propagandë

Publikuar

-

Fatmiresisht Shqiperia dhe gjithe Europa paten dy muaj kohe per t’u pergatitur per koronavirusin. Fatkeqesisht Europa dhe Shqiperia deshtuan te ndalnin epidemine.

Ky eshte nje moment i veshtire per te gjithe, por jo pa zgjidhje. Shembulli se si bota mund te triumfoje mbi koronavirusin vjen nga vatra ku ai shpertheu, Kina dhe Korea. Dhe te dy keto modele suksesi kane nje te perbashket, parandalimin.

Ne Kine epidemia u vu nen kontroll dhe tani rastet e reja po shkojne drejt zeros. Modeli i suksesit kinez eshte dora e hekurt, qe forcoi karantine me te madhe ne historine e njerezimit. Edhe sot, instrumenti me i mire qe ka njerezimi per te parandaluar epidemite masive mbetet ai i cili ka ekzistuar qe nga mesjeta, pra karantina. Dhe Kina e deshmoi se karantinat funksionojne gjithmone.

Modeli i dyte i suksesit eshte Korea e Jugut, nje tjeter vend i cili po e ve me sukses nen kontroll epidemine. Modeli korean eshte ai i testimit me shpejtesi te pacienteve permes medotave inovative. Sa me shpejt zbulohen te infektuarit aq me shume mundesi ka te ndalet zinxhiri i infektimit.

Qeveria koreane nxorri grupet mjekesore te testonin pacientet ne rruge. Deri tani Korea e Jugut ka kryer mbi 200 mije testime per koronavirus dhe fale kesaj arriten te zbulojne dhe izolojne ne mohe te infektuarit duke ngadalesuar perhapjen e epidemise.

Emergjencat e shendetit publik kerkojne qeverisje me dore te hekurt. Shendeti i popullates nuk mund te lihet ne meshiren e karantinave vullnetare, sic eksperimentoi qeveria shqiptare dhe ato te Europes.

Qeveria duhet te forcoje urgjentisht masat ndeshkuese. Thyerja e karantines duhet te jete veper penale, e cila te denohet automatikisht me burg. Denimi me gjobe i dikujt qe kercenon shendetin e mijera te tjereve eshte cmenduri.

LEXO EDHE:  Nga Klodian Tomorri/ Taksa antikushtetuese që qeveria po vendos mbi naftën

Bizneset qe kane numer te madh punonjesish duhen detyruar me ligj t’i shperndajne ata dhe te shfrytezojne punen nga shtepia. Grumbullimet e njerezve duhen ndaluar me ligj, ndersa zerat e injorances, qe relativizojne epidemine duhen refuzuar dhe madje denuar sepse i bejne qytetaret qe te mos marrin masat e duhura. Kjo ishte ajo qe ndodhi ne Itali.

Paralelisht duhet te shikohet mundesia qe nje pjese e punonjesve shteterore, te pakten ato qe nuk lidhen me aktivitetet e emergjences te lihen pushim.

Ministria e shendetesise duhet te jete me agresive ne testimin e pacienteve, pavaresisht kostove. Ne emergjencat e shendetesore, buxheti shkon automatikisht ne funksion te mbrojtjes se shendetit te popullates.

Qeverisja me dore te hekurt eshte dhe rruga me e mire per te mos lejuar panik. Kur qytetaret shohin se shteti po vepron me vendosmeri per te vene nen kontroll situaten ndihen me te sigurte dhe nuk i dorezohen panikut. Paniku nuk permbahet duhet zbukuruar te verteten. Perkundrazi, fshehja apo zbukurimi i te vertetes dhe relativizimi i saj krijon efektin e kundert.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Nga Bledi Mane/ Katranovirusët…

Publikuar

-

Nga

Pa gdhirë ende dita kur nxirrja e natës fillon të zbehet në ngjyrë gri, nuk shfaqet rezja e parë e diellit por dëgjohen vajtimet e kobshme të tre burrave.

Të pagjumë gjithë natën, ata qëndrojnë fshehur pas skutave të qytetit dhe përgjojnë kush teshtit, kush lëngon nga dhimbjet, kush kollitet, kush jep shpirt e kush vdes. Mbajnë shënime mbi brazdat e trurit të tyre të mbrapshtë dhe pa dalë dielli i mëngjesit vënë kujen. Të gjallët duan ti sëmurin me pa hir e ti fusin nën dhé, të vdekurit i nxjerrin nga varret dhe i shëtisin rrugëve të çmendurisë vetjake.

Tre burra, tre prindër, tre mjekë që shkelur mbi humanizëm dhe betim Hipokrati zgjohen e ngrysen e ngrysen e zgjohen vetëm me fjalën e kobshme në gojë. Dëshpërohen kur shërohet pacienti dhe gëzohen kur vdekja rrëmben të pafatin. Luten nëpër natë në humbëtirën e cinizmit e të egos së tyre të thartuar dhe i bëjnë thirrje çdo sëmundjeje, çdo tumorri, çdo virusi e çdo kolere të vijë e të pllakosi mbi Shqipëri. Harrojnë misionin e shëruesit, harrojnë se kanë familjarë, të afërm, miq, komshinj dhe inatin personal që kanë me Edi Ramën duan ta konvertojnë në epidemi kombëtare.

Njëri quhet Tritan, i përdhunuar në mënyrë vegjetariane ndërsa dy të tjerët kanë të njëjtin emër. Madje të dy Petritët aderojnë në të njëjtën parti aleate me partinë e Tritanit. Këto tre muajt e parë të këtij viti të tre së bashku kanë marrë në dorë flamurin e panikut nacional të Coronavirusit dhe nuk ndihen të qetë derisa edhe këtu te ne të pllakosë gjëma. Tre mjekë që nuk përhapin me urtësi masat mbrojtëse por ropaten e mezi presin deri sa të sëmuremi të gjithë.

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i mjekut nga Toronto/ Paniku mund të na lëndojë më shumë se sa vetë koronavirusi

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i mjekut nga Toronto/ Paniku mund të na lëndojë më shumë se sa vetë koronavirusi

Tre mjekë, tre prindër, tre burra të moshuar të verbuar nga mallkimi i tyre dhe harrojnë që Coronavirusi po bën gjëmën mbi pleq si këta të tre.

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Kreshnik Spahiu/ Kosova sapo u rreshtua si shtet anti-amerikan

Publikuar

-

Nga

SHBA sapo pezulloi 200 milion euro investime në Kosovë.

Kosova rreshtohet tek ato pak shtete anti-amerikane që SHBA vendos sanksione si Kuba, Koreja e Veriur apo Irani.

Amerika nuk ndëshkoi popullin pro amrikan por qeverinë e votuar prej tyre. Sot mediat duhet të buçisnin për këtë dramë dhe këtë turp kombëtar.

Historia do kryqzoj ata që mos-mirnjohejnen e institucionalizuan në emër të popullit dhe pushtetit.

A ja vlen të humbim aleatin shekullor për hir të taksës me Serbinë!
Dje kishim një mik. Sot zyrtarisht e kemi armik.

Kosova sot ka dy zgjidhje:

1- Të shkojë në zgjedhje të parakohshme,
ose
2- Të vazhdojë e izoluar dhe të rrezikojë tërheqjen e njohejes pavarsisë nga SHBA.
Nuk ja vlen të humbasim SHBA-n për një taksë duke pas parasysh edhe fundin e Ramush Haradinajt për këtë histori.

Pas humbjes së aleancës me SHBA, do na largohen Gjermania, Anglia, Franca etj. Apokalips në tokat shqiptare!
I mbetet shqiptarve të dalin në shesh dhe ta vendosin sa nuk është vonë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Astrit Patozi/ Për koronavirusin në Shqipëri duhet dëgjuar Jurgen Klop

Publikuar

-

Nga

Në kushtet, kur për fat ende nuk ka asnjë shqiptar të prekur me koronavirus, megjithë përmasat e frikshme, që po merr kjo epidemi në botë, është më produktive dhe më e arsyeshme ta marrësh atë me pak humor, se sa të shkulësh faqet e përplasësh këmbët nga paniku.
E para, se është shumë e parakohshme të vesh kujën për një gjë, që ndoshta me pak ndihmë nga Zoti, mund të mos mbërrijë kurrë në Shqipëri. Dhe më e rëndësishmja, se këtu nuk kemi të bëjmë me ndonjë agresion të armatosur, për të cilin ka nevojë të bëjmë stërvitje ushtarake, që të tregohet se jemi të përgatitur, por thjesht duhet të zbatojmë ato protokolle, që shtete shumë më të zhvilluara se ne i kanë aplikuar tashmë prej hallit, kur i ka zënë.
Fatmirësisht, në Shqipëri, ashtu si në të gjithë botën, ka një shpërthim fantazie për meme dhe për anekdota që tallen me koronavirusin, ndonëse të gjithë e dinë dhe e pranojnë shkallën e lartë të rrezikut që sëmundja paraqet. Edhe kjo shpjegohet me ligjësitë e zhvillimit të njerëzimit në shekuj për t’i trajtuar pak si me shaka edhe fatkeqësitë më të rënda. Ndryshe, bota do të mbytej me një pikë ujë.
Mirëpo jo të gjithë, me sa duket, janë kaq të aftë dhe e kanë veten kaq nën kontroll, sa ta bëjnë këtë “sakrificë”. Në fakt ajo nuk ka nevojë për ndonjë “trimëri” të rrallë si në ato memet me lebër, që kishin ndalë ta prisnin me pushkë virusin, kur të vinte.
Përgjigjen më inteligjente dhe më shembullore për të gjithë ata që kanë gjetur punë me alarmin për koronavirusin, sidomos në Shqipëri, e ka dhënë trajneri i Liverpulit, Jurgen Klop. Ai e konsideroi fyrje që u pyet për këtë temë, sepse për të ajo është një gjë shumë serioze, për të cilën duhet të flasin dhe dëgjohen vetëm ekspertët.
Një nga trajnerët më të mëdhenj të futbollit botëror për momentin, tha se për këtë çështje ai është thjesht një “burrë me kapele dhe me mjekër të parruar”, domethënë po kaq i paditur dhe i pambrojtur, sa edhe çdo njeri tjetër në planet.
Personalisht, e konsideroj veten edhe më poshtë se Jurgen Klop, kur flitet për koronavirusin, ndoshta ngaqë unë nuk kam, as kapele dhe, as mjekërr. Dhe ndërkaq, mendoj se më të vlefshëm se unë për t’u dëgjuar në këtë kohë janë, jo vetëm mjekët dhe infermierët, por ndoshta edhe rojet e spitaleve, për shkak se jetojnë më afër ekspertëve, që na rekomandon të dëgjojmë Jurgen Klop, dhe për këtë arsye, mund edhe të dinë e ndihmojnë më shumë.

LEXO TE PLOTE