Connect with Us

“Me maska të skaduara, pa mjete mbrojtëse”/ Basha: Personeli mjekësor punon në kushte të papërshtatshme

Politikë

“Me maska të skaduara, pa mjete mbrojtëse”/ Basha: Personeli mjekësor punon në kushte të papërshtatshme

Publikuar

-

Kreu i PD, Lulzim Basha i ka bërë sërish thirrje qytetarëve që të ndjekin me përpikshmëri këshillat e mjekëve për të shmangur përhapjen e koronavirusit.

Basha ka theksuar se mjekët dhe infermierët po punojnë në kushte të papërshtatshme duke rikujtuar edhe rastin e maskave të skaduara që u janë shpërndarë personelit shëndetësor.

“Ky akt është treguesi i qartë se qeveria është e papërgatitur dhe e papërgjegjshme.
Shpërndarja e maskave të skaduara për personelin mjekësor është bërë me vetëdijepasi i është vënë pulla mbi datën e skadencës. Me maska të skaduara, pa mjete mbrojtëse të domsosdoshme personeli mjekësor nuk është në gjendje të kryejë detyrat e veta.
Spitalet janë të papaërgatitura për fluksin e pacientëve. Kemi kërkuar prej dy javësh marrjen e masave por qeveria nuk e ka vënë ujin në zjarr dhe nuk ka marë masat e duhura në kohën e duhur”, u shpreh Basha në një konferencë për shtyp./CNA.al

PD plas “bombën”/ Rrezikohet jeta e mjekëve, u shpërndahen maska të skaduara që prej 2011

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama i përgjigjet Bashës/ Ka vetëm një palë maska të dëmshme në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së kreut të PD, Lulzim Basha lidhur me maskat e skaduara të shpërndara për personelin mjekësore.

Rama thotë se ka vetëm “një palë maska të dëmshme në Shqipëri:Maskat e atyre që dhe kur ky vend lufton me jetën nën gërmadhat e tërmetit apo me një virus kërcënues për planetin,s’ndalen së kërkuari pushtet me shpifje,sherr,rrëmujë

Kryeministri thekson se Shqipëria do t’ia dalë sepse shqiptarët s’janë vetëm!

LEXO EDHE:  Deklarata e Bashës për katolikët /Reagojnë demokristianët: Turp dhe skandal

LEXO EDHE:  Basha: Do kërkoj votat e LSI për mandatin e dytë të Nishanit/ Meta: Nuk kemi asnjë detyrim

Më herët Basha theksoi se mjekët dhe infermierët po punojnë në kushte të papërshtatshme duke rikujtuar edhe rastin e maskave të skaduara që u janë shpërndarë personelit shëndetësor./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Qeveria vendos/ Një nga prindërit të qëndrojë në shtëpi të mbajë fëmijët, vlen dhe për privatin

Publikuar

-

Nga

Në vijim të masave kundër përhapjes së koronavirusit, Këshilli i Ministrave ka marrë sot një tjetër vendim.

Këshilli i Ministrave ka vendosur që njëri nga prindërit, të cilët kanë fëmijë në kopësht ose çerdhe, të qendrojnë në shtëpi dhe të kujdesen për fëmijën e mitur për një periudhë dy javore.

Në këtë mënyrë nga data 10 deri më 23 mars, ata nuk do të ndjekin punën dhe do të kujdesen për fëmijët duke evidentuar përhapjen e koronavirusit.

LEXO EDHE:  Basha komandon Albert Avdulin për administrimin e degës së PD-së në Durrës

LEXO EDHE:  Nga Agron Gjekmarkaj/ Pse loja me forcën është pika e dobët e Bashës

Ky vendim përfshin të gjithë prindërit punonjës në administratën shtetërore, por edhe për punëdhësit privat./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim “zbarkon” në kryeministri

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka shkuar mëngjesin e kësja të marte në kryeministri.

Mësohet se ambasadorja Kim po zhvillon një takim në Kryeministri, por nuk bëhen ende e ditur se më kë është takuar dhe arsyeja e takimit.

Ky takim i ambasadores në kryeministri vjen vetëm një ditë pasi në Shqipëri u konfirmuan rastet e para me koronavirus./CNA.al

LEXO TE PLOTE