Connect with Us

Mbyllja e shkollave nga koronavirusi/ Shahini prezanton platformën e mësimit online

Sociale

Mbyllja e shkollave nga koronavirusi/ Shahini prezanton platformën e mësimit online

Publikuar

-

shahini, ndau deputetin nga gruaja

Pas njoftimit për mbylljen e shkollave për një periudhë dy javore, sipasojë e epidemisë së koronavirusit, ministrja e Arsimit, Besa Shahini ka prezantuar dhe platformën e mësimit online.

Në një postim në rrjetet sociale, Shahini thekson se në platformën “Akademia.al” do të gjenden 900 leksione, për klasat nga 6 deri në 12, ndërsa bën thirrje për tu regjistruar.

“Regjistrohuni sa më parë dhe aksesojini ata. Nëse keni pyetje, na shkruani këtu. Paralelisht, pyetjet më të shpeshta që nxënësit kanë për leksione të caktuara, do t’i adresojmë me video të reja nga mësuesit dhe do të publikohen këtu.

Jam e lumtur të prezantoj Dean Çelaj, i cili e vuri platformën në dispozicion të të gjithë nxënësve pa pagesë. Tani, në bashkëpunim me MASR, Akademi.al do të pasurohet me video-leksione të tjera për lëndët dhe klasat që mungojnë”, shkruan Shahini./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Shënohet viktima e parë nga koronavirusi në SHBA

Image may contain: text

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Punime në rrjet/ Tirana tre ditë pa energji elektrike, ja zonat që preken

Publikuar

-

Nga

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, (OSHEE), ka njoftuar të tjera ndërprerje të energjisë elektrike në Tiranë.

Në njoftim thuhet se do të ketë stakim të energjisë elektrike në datar 11-13 mars në zonat e mëposhtme.

11 mars
09:00-15:00

Pjesërisht rrugët: “Andrea Mano”, “Rruga e Dibrës”, prane shkollës “Bajram Curri”, “Tefta Tashko Koço”, pranë sheshit “Avni Rustemi”, “Hysen Xhura”

12 mars
09:00-15:00
Pjesërisht rrugët: “Imer Ndregjoni”, pranë ish-shkollës së Bashkuar, “Pjetër Budi”

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Sazan Guri tregon atë çfarë “fshihet” nga mjekët, këshillat për qytetarët

LEXO EDHE:  Shënohet viktima e parë nga koronavirusi në SHBA

13 mars
09:00-15:00
Pjesërisht rruga e Farkës

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Koronavirusi/ AMA thirrje mediave: Kujdes me programet

Publikuar

-

Nga

Autoriteti i Mediave Audiovizive u ka brë thirrje mediave përsa i përket programeve të drejtëpërdrejta ose me regjistrim me publik që të respektojnë kërkesat e distancave optimale mes tyre për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

“AMA vlerëson angazhimin e redaksive audiovizive për raportimin dhe mbulimin e situatës së krijuar nga përhapja e koronavirusit.

Informimi mbi dinamikën e situatës në terren dhe udhëzimet e autoriteteve të shëndetit, si dhe ekspertët janë bazë shumë e vlefshme për sqarimin dhe orientimin e publikut në vlerësimin realist të gjendjes, si dhe trajtimin eficent të problematikave që hasen.

AMA apelon për kujdes në rastet e programeve të drejtpërdrejta ose me regjistrim në studio audiovizive që kanë përqëndrim personash, për të respektuar kërkesat e disatancave optimale mes tyre.

LEXO EDHE:  Masat kundër koronavirusit/ Silva Bino apel të fortë qytetarëve: Mund të bëheni burim infeksioni

LEXO EDHE:  Skandali me testet e Maturës/ Zbardhen të tjera detaje

Evitimi i rrethanave me studio televizive që aplikojnë formatet programore me prezencë të përqëndruar të publikut, do të jetë ndihmë në parandalimin e rreziqeve të përhapjes së koronavirusit nga persona potecialisht të infektuar, bazuar dhe në udhëzimet e bëra publike nga Ministria e Shëndetësisë”.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Masat për koronavirusin/ S’ka më grumbullime në sportele, ja si do bëhet shpërndarja e pensioneve

Publikuar

-

Nga

Në kuadër të masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, ministria e Shëndetësië, Ogerta Manastirliu, bëri me dije, se duke nisur nga ky muaj e deri në normalizimin e situatës, pensionistët nuk do paraqiten më në posta për marrjen e pensionit, por do u dërgohet në shtëpi.

“Posta të hartojnë një plan masash për të kufizuar kontaktet e punonjësve me publikun dhe për të shmangur grumbullimin e njerëzve në sportele. Pensionistëve do u dërgohet pensioni në shtëpi me kosto zero.

Privati të marrë masa për parandalimin e përhapjen e virusit tek punonjësit gjatë aktivitetit të punës, kontakti i punonjësve mes tyre dhe me publikun, të shmangen nëse shërbimi mund të ofrohet online. Detyrohen të gjithë personat që kanë hyrë në Shqipëri nga zona me risk të komunikojnë online këtë rethanë autoritet shëndetësor, ISHP-së, nëse nuk e kanë plotësuar skedën e udhëtarit kur janë kthyer në vendin tonë. Kush hyn në territorin tonë duhet ta plotësojnë këtë skenë. Do ndalohet apo pezullohen të gjitha konkurset publike për punësim apo shkollim”, tha Manastirliu.

LEXO EDHE:  Shkollat e Lali Erit po vrasin mësuesit

LEXO EDHE:  Shkollat e Lali Erit po vrasin mësuesit

 

LEXO TE PLOTE