Connect with Us

Masat për koronavirusin/ KLGJ: Pezullohen të gjitha seancat gjyqësore

Lajme

Masat për koronavirusin/ KLGJ: Pezullohen të gjitha seancat gjyqësore

Publikuar

-

Nisur nga situata e koronavirusit në Shqipëri, Këshilli i Lartë Gjyqësor ka njoftuar pezulluar të gjitha seancat gjyqësore, për një periudhë dy-javore.

Në një njoftim për mediat, KLGJ bën të ditur se do të zhvillohen vetëm masat e sigurisë, por pa publik.

Në vendim thuhet se në çdo rast duhet shmangia e publikut në zhvillimin e seancave gjyqësore.

LEXO EDHE:  Frika nga koronavirusi/ Shpërthejnë revoltat në burgjet italiane

Për zbatimin e këtij vendimi janë caktuar të gjithë kryetarët e gjykatave.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

PD plas “bombën”/ Rrezikohet jeta e mjekëve, u shpërndahen maska të skaduara që prej 2011

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi ka denoncuar një fakt mjaft të rëndë dhe skandaloz lidhur me maskat që stafet mjekësore po përdorin së fundmi.

Bardhi ka bërë me dije se gjatë ditëve të fundit shumë mjekë dhe infermierë kanë pasur irritime të lëkurës deri në probleme me frymëmarrjen nga përdorimi i maskave.

Sipas Bardhi, kjo ka ardhur si pasojë e maskave të cilat kanë skaduar që prej vitit 2011.

LEXO EDHE:  Masat për koronavirusin/ Rama zbulon se ku do të ngrihet karantina

LEXO EDHE:  Sot raundi i fundit për zgjedhjen e KLGJ dhe KLP

“Nga faktet që kemi marre për fat të keq jemi njohur me një fakt tronditës që tregon papërgjegjshmëri të lartë.
Këto kuti që janë pasjiur me maska kanë një pullë që kanë bllokuar datën e skandencës së këtyr maskave. Nëse heqim këtë pullë shohim se maskat kanë skaduar që në 20 dhjetor 2011. Këto janë mbetje mjekësore që duhet të ishin asgjësuar me kohë”, u shpreh Bardhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Raportimi mbi koronavirusin/ AMA apel mediave për programet dhe studiot televizive

Publikuar

-

Nga

Autoriteti i Mediave Audiovizive vlerëson angazhimin e redaksive audiovizive për raportimin dhe mbulimin e situatës së krijuar nga përhapja e koronavirusit.

“Informimi mbi dinamikën e situatës në terren dhe udhëzimet e autoriteteve të shëndetit, si dhe ekspertët janë bazë shumë e vlefshme për sqarimin dhe orientimin e publikut në vlerësimin realist të gjendjes, si dhe trajtimin eficent të problematikave që hasen”, thuhet në njoftimin e AMA.

AMA apelon për kujdes në rastet e programeve të drejtpërdrejta ose me regjistrim në studio audiovizive që kanë përqëndrim personash, për të respektuar kërkesat e disatancave optimale mes tyre.

LEXO EDHE:  Prokurorë dhe gjyqtarë drejt prangave/ Ja, si do të hetohen emrat që nuk kalojnë Vetingun

LEXO EDHE:  Zgjedhja e anëtarëve të SPAK/ Zbulohet vendimi i KLGJ-së

“Evitimi i rrethanave me studio televizive që aplikojnë formatet programore me prezencë të përqëndruar të publikut, do të jetë ndihmë në parandalimin e rreziqeve të përhapjes së koronavirusit nga persona potecialisht të infektuar, bazuar dhe në udhëzimet e bëra publike nga Ministria e Shëndetësisë”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Italia “zonë e kuqe”/ Balluku: Do të mbyllim të gjitha udhëtimet përveç transportit të mallrave

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku lajmëron se pasi Italia u shpall e gjitha “zonë e kuqe” do të anulohen të gjitha udhëtimet drejt shtetit fqinj.

Balluku thekson se anijet tregtare që kanë objekt tregimtimin e mallrave nuk kanë asnjë lloj bllokimi por që do të kontrollohen imtësisht.

“Sot do nisim tragetet e fundit nga Durrësi dreht Barit dhe nga Vlora. Pas ditës së sotme nuk do të ketë udhëtime drejt Barit dhe Brindisit. Të gjitha anijet tregtare nuk do të bllokohen. Personali i anijeve tregtare do kontrollohet përmes personelit tonë. U bëjmë thirrje qytetarëve që të përdorin shërbimet online”, u shpreh Balluku./CNA.al

LEXO TE PLOTE