Connect with Us

Koronavirusi/ Rama përgëzon Bashën, kritika për Metën dhe këshilla për qytetarët

Politikë

Koronavirusi/ Rama përgëzon Bashën, kritika për Metën dhe këshilla për qytetarët

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur në këto momente Këshillin e Ministrave, ku bëri apel të fortë për qytetarët, në betejën kundër koronavirusit.

Rama e cilësoi këtë si një luftë, për të cilën tha se e kemi ne në dorë me sjelljen tonë dhe i kërkoi qytetarëve të zbatojnë të gjitha këshillat që ju jepen.

Nga ana tjeter, kryeministri përgëzoi kryetarin e opozitës Lulzim Bashën për deklaratën dhe qëndrimin e mbajtur deri më tani.

“Jo më larg se dje dëgjova kryetarin e opozitës që mbajti një fjalë, fjala e mbajtur nga të gjithë si vëllezërit dhe motrat që janë në të njëjtën luftë, por sot as më shumë as më pak gjithçka ndryshon dhe ndryshoi duke nxitur panik nëpërmjet dizinformimit. Shqipëria nuk është e madhe dhe nuk ka aq shumë ekspertë sa të ndahet në taskforca, Shqipëria është e vogël por ka ekspertë të mirë”, deklaroi kryeministri, ndërsa nuk kurseu kritikat për presidentin Ilir Meta që ka krijuar një Task Forcë në Presidencë, për rastet që nuk merren parasysh nga qeveria./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Vetëm 82 deputetë legjitimë”/ Muç Nano: Meta nuk mund të vërë në diskutim Kuvendin, ia ka dekretuar ligjet

Publikuar

-

Nga

"Vetëm 82 deputetë legjitimë"/ Muç Nano: Meta nuk mund të vërë në diskutim Kuvendin, ia ka dekretuar ligjet

Dy ditë më parë, Presidenca jo në komunikatë zyrtare, por në Facebook-un e zëdhënësit të Metës, shkruhej se Parlamenti ka vetëm 82 deputetë legjitimë, ose e thënë ndryshe nuk ka shumicë të cilësuar për të bërë ndryshime kushtetuese.

Por, lidhur me këtë komunikim, analisti dhe gazetari, Mustafa Nano, thotë se nuk i takon kreut të shtetit të vërë në diskutim legjitimitetin e Kuvendit, përsa kohë ka dekretuar ligje të miratuara prej tij. Në studion e lajmeve në “TvT”, Nano tha se Parlamenti aktual mund të mos ketë autoritetin për ndryshime kushtetuese, por legjitimiteti i tij nuk mund të vihet në diskutim.

Ky Parlament është legjitim, sa edhe presidenti vetë. Nuk është parlamenti i duhur për të bër ndryshime kushtetuese. Por është parlamenti legjitim. Nuk i ka hije kreut të shtetit të vërë në diskutim legjitimitetin e Kuvendit. Ai vetë ka dekretuar ligje të votuara nga ky Parlament. Parlamenti nuk ka autoritetin për të bërë ndryshime kushtetuese, por ka legjitimitetin”, tha ai.

LEXO EDHE:  Deklarata e Ramës për Shqipërinë e Madhe/Reagon ashpër Serbia

LEXO EDHE:  Edison Ypi "shpërthen" ndaj Bashës/Flake në humnerë PD-në, me këta mu*ër Rama ...!

Nano shtoi se kjo reflektohet edhe në qëndrimin e ndërkombëtarëve.

Për herë të parë kemi disa zërat ndërkombëtarë që janë kritikë ndaj Ramës. Në këtë pikë, Rama mund të jetë duke përuruar një epokë të vështirë në marrëdhëniet me ndërkombëtare. Ata besojnë se Parlamenti është legjitim, prandaj hezitojnë”, tha Nano.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tre eurodeputetë “shuplakë” Ramës/ Mos shkatërro marrëveshjen, mund të ngadalësojë integrimin

Publikuar

-

Nga

Tre eurodeputetë “shuplakë” Ramës/ Mos shkatërro marrëveshjen, mund të ngadalësojë integrimin

Tre deputetë të Parlamentit Europian kanë dalë në një deklaratë të përbashkët për ndryshimet kushtetuese.

Eurodeputetët thonë se Parlamenti duhet të miratojë ndryshimet e nevojshme pa dëmtuar konsensusin e arritur midis Qeverisë dhe Opozitës më 5 qershor.

Kryetari i Komisionit për Punët e Jashtme David McAllister, Raportuesi për Shqipërinë Isabel Santos dhe Kryetari i Delegacionit të Parlamentit për Shqipërinë Manolis Kefalogiannis, paralajmërojnë se demodifikimi i marrëveshjes rrezikon hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe mund të ngadalësojë procesin e integrimit në BE.

Deputetët e PE rekomandojnë që çdo ndryshim në sistemin zgjedhor duhet të bëhet në mënyrë gjithëpërfshirëse dhe transparente duke filluar të paktën një vit para zgjedhjeve të ardhshme të planifikuara.

“Demodifikim i Marrëveshjes pa arritur një konsensus me të gjitha partitë politike mund të rrezikojë thirrjen e konferencës së parë për negociatat e anëtarësimit, dhe për këtë arsye të ngadalësojë procesin e integrimit evropian.

LEXO EDHE:  Rruga e humbur e Lulzim Bashës

LEXO EDHE:  Rama nuk harron “zakonin”/ Qytetari: Mirëmëngjes o qerrata!

Çdo vend është i lirë të vendosë dhe përmirësojë sistemin e tij zgjedhor sipas kontekstit kombëtar dhe konsensusit. Sidoqoftë, praktikat më të mira ndërkombëtare rekomandojnë që çdo ndryshim në sistemin zgjedhor duhet të bëhet në mënyrë gjithëpërfshirëse dhe transparente duke filluar të paktën një vit para zgjedhjeve të ardhshme të planifikuara. Ne besojmë se Shqipëria do t’i respektojë këto rekomandime dhe do të punojë më tej drejt arritjes së rezultateve të qëndrueshme në fushat kryesore të reformës.

Parlamenti Evropian është i përkushtuar të mbështesë Shqipërinë në rrugën e saj të integrimit evropian dhe është i gatshëm të punojë me Parlamentin shqiptar në lehtësimin e dialogut dhe ndërtimin e konsensusit mbi reformat thelbësore në fushat e demokracisë, sundimit të ligjit dhe përgjegjshmërisë që janë të domosdoshme për BE-në e vendit të ardhmen”, thuhet në deklaratë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mustafaj: Opozita të nxjerrë njerëzit në rrugë nëse Rama zhbën marrëveshjen

Publikuar

-

Nga

Mustafaj: Opozita të nxjerrë njerëzit në rrugë nëse Rama zhbën marrëveshjen

Ish-ministri i PD-së, Besnik Mustafaj ka folur në studion e Neës24 për situatën politike dhe marrëveshjen zgjedhore.

Sipas tij, faktori ndërkombëtar është shumë i qartë, por nga palët tashmë ka filluar momenti i pazareve. Madje, për Mustafajn është vetë Rama, ai që po tenton të prishë marrëveshjen e 5 qershorit pasi në karrierën e tij nuk ka asnjë marrëveshje me kundërshtarët dhe në rast se kjo do të ndodhë opozitës nuk i mbetet tjetër, veçse të dalë sërish në rrugë.

Për herë të parë në 7 vite të paktën, ndërkombëtarët janë shumë të qartë në mbështetje të një qëndrimi të opozitës. Që kërkon votimin e marrëveshjes së 5 qershorit. Pra u ra dakord për këtë në Këshillin Politik pa asnjë ndryshim. Ne nuk po zbulojmë si shqiptarë që Rama nuk është njeriu i marrëveshjeve. Rama ka shumë arritje dhe shumë dështime, por asnjë marrëveshje, asnjë. Kjo tregon që ai njeri nuk është i marrëveshjeve.

LEXO EDHE:  Ilir Floriri bën 48 vjeç/Ku e festoi?

LEXO EDHE:  Ilir Floriri bën 48 vjeç/Ku e festoi?

U shkel 17 maji. Nuk jam i çuditur por i shqetësuar por ne mund të shkojmë, po prishet atmosfera e zgjedhjeve. Po fillon humbja e besimit mes palëve. Po fillon krizë e re në dëm të demokracisë elektorale. Opozita po përpiqet që të bëjë mospajtimin e saj me vendimet dhe përpjekjet e Ramës për prishjen e marrëveshjes. Opozita nuk ka rrugë tjetër veçse të nxjerrë njerëzit në rrugë nëse prishet kjo marrëveshje. Kriza do jetë e një cilësie të re negative”, tha ish-ministri.

Sipas Mustafajt idealja do ishte që Listat e Hapura të beheshin dy vite më parë që të kishte kohë edhe opinion publik. Por nëse marrëveshja e 5 qershorit prishet, atëhere Mustafaj konsideron se opozita nuk ka tjetër rrugë veçse të nxjerrë njerëzit në rrugëe.

LEXO TE PLOTE