Connect with Us

Koronavirusi/ Manastirliu tregon nëse kemi një “vatër” të identifikuar

Politikë

Koronavirusi/ Manastirliu tregon nëse kemi një “vatër” të identifikuar

Publikuar

-

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, e fuar në “Real Story”, ku po diskutohet situata nga koronavirusi në vend, u pyet dhe nëse kemi aktualisht një vatër të identifikuar.
Manastirliu theksoi se kjo do të bëhet me dije shumë shpejt nëse jemi në momentin e një transmetimi komunitar.

“Ka një hartë, quhet hetim epidemiologjik. Ecim në bazë të protokolleve standarde. Krijohet harta e kontakteve. Pikë së pari hetohen kontaktet e para, të ngushta dhe më pas hapen rrahët e kontakteve të tyre duke hulumtuar, investiguar, duke këshilluar apo duke marrë direkt analizat në raste kur kanë shenja.

Aktualisht kemi një total testesh të realizuar, 114 testime të kryera, 10 kanë rezultuar pozitive.

LEXO EDHE:  Juristi i njohur i "nxjerr bojën" Spiropalit/ Të japë dorëheqjen

Në proces kemi 43 analiza apo testime që besoj përfundojnë shumë shpejt dhe po vijon marrja e mostrave në personat e kontaktit dhe duke vijuar investigime të mëtejshme, për të mundësuar frenimin e virusit”, deklaroi ajo./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Duma mesazh qytetarëve për betejën me koronavirusin/ “Gjithçka varet nga ne”

Publikuar

-

Nga

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Grida Duma ka reaguar lidhur me koronavirusin, i cili ka prekur deri më tani sipas Ministriusë së Shëndetësisë 10 persona.

Duma thotë se qytetarët duhet të përballen vetë më betejën kundër koronavirusit duke u kujdesur për veten dhe të tjerët.

“Shqipëria nuk i shpëtoi dot fushë betejës së Covid 19, do të përballemi me të duke jetuar në çdo moment të jetës me përgjegjësinë që shumë varet nga ne vetë dhe do bëjmë gjithçka për ta mundur.

LEXO EDHE:  Italia në panik/ Shkon në 366 numri i viktimave nga koronavirusi, 133 të vdekur vetëm sot

LEXO EDHE:  Rëndohet bilanci nga koronavirusi në Itali/ 197 viktima, rreth 4000 të infektuar

Kujdesi për jetën zgjon forcën për jetën, kjo forcë na duhet gjithnjë e më shumë, e ky moment na ndërgjegjëson për këtë”, shkruan ajo në rrjetet sociale, ndërsa thekson se në këto momente të vështira drita dhe energjia e fëmijëve është forca që na jep fuqinë për t’i qëndruar krizave./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Ylli Rakipi/ Njerëz, lëreni Edi Ramën, me maskën e skaduar 9 vjet më parë!

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, u shfaq sot përballë shqiptarëve dhe kabinetit të vet, me një maskë të skaduar, nëntë vjet më parë.

– Kjo është një maskë amerikane, e prodhuar në Kinë, – tha Edi Rama, – dhe po të mos ishin të sakta ato nuk do ta kalonin dot Amerikën dhe oqeanin.
Janë maska që përdoren gjerësisht, pas datës së skadencës, jashtë sallave kirurgjikale, që do të thotë, jo sepse në salla janë të rrezikshme, por që nuk kanë të gjithë efektshmërinë e tyre dhe janë maska që zëvendësojnë, disa herë më mirë facoletën, apo garzat që vendosen përpara fytyrës

Kjo ligjëratë e lodhshme, cinike dhe e paturpshme, e Kryetarit të Qeverisë, erdhi fill pasi opozita, e kapi me pras në dorë, me 1.2 milionë maska të skaduara, nëntë vite më parë, të cilat në mënyrë kriminale, janë shpërndarë, për përdorim nga personelet mjekësore.

I gjithë shpjegimi i Edi Ramës, si në çdo dalje tjetër, ishte qesharak. Por, më qesharak ishte shpjegimi, se këto maska ishin amerikane?!

Po çfarë rëndësie ka fakti nëse maskat janë prodhim amerikan, aziatik, apo skandinav?! Si ka mundësi, që kryeministri ynë kërkon të mbrohet dhe të fshihet deri në vulgaritet me Amerikën dhe amerikanët?!

Fakti që këto 1.2 milionë maska, kanë nëntë vjet që kanë skaduar, nuk ka amerikan dhe bir nëne që t’i marrë në mbrojtje.

Ndoshta është koha që Edi Rama, jo vetëm duhet të na i kursejë këto lloj daljesh televizive, por edhe të fshihet.

Çdo dalje e tij në media, çdo fjalë që nxjerr nga goja, ai dhe qeveria e vet, tregojnë vetëm faktin e tmerrshëm, se sa të papërgatitur jemi përballë së keqes, që po pushton pjesën dërrmuese të botës.

Ka dy muaj, që autoritetet më të larta shëndetësore të Shqipërisë, kanë folur për një spital, vendndodhjen e të cilit e mbanin sekret, thjesht për faktin që ky spital nuk ekzistonte.

24 orët e fundit, kur koronavirusi sapo ka shpërthyer, u caktuan fonde që shtëpia e pushimit në Durrës, të kthehet në karantinë. Por, kur do të ndodhë kjo?

Të presësh deri në minutën e fundit, që Italia të mbyllë kufijtë e vet dhe pas kësaj të urdhërosh edhe ti mbylljen e kufijve të Shqipërisë me këtë vend, është jo vetëm e vonuar, por edhe kriminale.

Mijëra shqiptarë, të infektuar ose jo, braktisën zonat e kuqe, nga veriu i Italisë dhe u derdhën në Shqipëri, nga toka dhe nga ajri. Ç’kuptim ka të mbyllësh kufijtë, pasi virusi u importua?

LEXO EDHE:  Ministria e Shëndetësisë i përgjigjet PD-së/ Mos përhapni panik

LEXO EDHE:  Si të parandalohet një pandemi tjetër, përpara se ajo të shpërthejë

Edi Rama, përpara qeverisë së vet, i shpalli sot luftë koronavirusit, me një maskë të skaduar nëntë vjet më parë, të vendosur në fytyrë.

Mos u mërzitni me gjeneralin tonë! Sot, ai deklaroi që jemi në luftë. Po me çfarë ushtrie do të luftojë kryeministri ynë dhe ne të gjithë bashkë me të?!

Lufta e sotme ndryshon shumë nga ajo e pak kohëve më parë, lufta me tërmetin. Në atë luftë, fatkeqësia ndodhi vetëm tek ne. Aty, Edi Rama zgjati dorën dhe bota, siç ndodh rëndom, jo vetëm për ata që lypin, por për shkak të fatkeqësisë, u solidarizua dhe vendosi të na ndihmojë.
Sot, është ndryshe. Sepse sot ne jemi vetëm dhe lufta me virusin, lufta me të keqen, ose ka hyrë, ose është në pragun e të gjithëve. Dhe Edi Rama, nuk mund të zgjasë më dorën.

Por, sot kryeministri ynë, erdhi një moment dhe u bë i sinqertë. Ja që ndodh edhe që Edi Rama të bëhet një herë i sinqertë. Sepse ai i ka sjellë punët e këtij vendi, kaq keq, duke harxhuar çdo qindarkë  me koncesione kaq të çuditshme dhe të pavlerë, sa sot nuk ka çfarë të bëjë.

Edhe po të dojë, nuk mundet, sepse Edi Rama dhe Shqipëria, janë një grimcë përpara Kinës, që ndërton spitale brenda 10 ditësh.

Edi Rama, në shtatë vite, në vend të qindra milionë dollarëve, të harxhuara për koncesione në shëndetësi, mund dhe duhet të kishte ndërtuar spitale të standarteve më të larta dhe sot ai mund të luftonte dhe ta vriste koronavirusin.

Por, siç pritej, po ndodh krejt ndryshe. Sot, shteti fasadë bashkë me Edi Ramën, janë në pikë të hallit.
Ndoshta, çdo gjë që të thuash sot, nuk ka asnjë vlerë. Për herë të parë, mu dhimbs vërtet Edi Rama…

Ndaj njerëz, lëreni atë në hallin e vet, me fytyrën e mbuluar me maskën e skaduar nëntë vite më parë. Edhe po të dojë vërtet, sot ai, vërtet s’mundet. Zoti na ndihmoftë!

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Aktivistja vë me shpatulla pas murit Bashën/ ” Ç’na kakaris pasi zbrite nga kolltuqet e avionit nga Amsterdami”

Publikuar

-

Nga

Aktivistja e shoqërisë civile Brizida Gjikondi ka vënë me shpatulla pas murit kryetarin e opozitës Lulzim Basha për deklaratën e bërë ditën e sotme për koronavirusit dhe kërkesën e llogarisë për maskat e skaduara.

Gjikondi tregon se Basha para dy ditësh u kthye në Shqipëri nga Amsterdami me biznes class, ndërsa e pyet nëse ka turp që vjen e na jep mend për masat që duhen marrë.

Luli o Luli… mbasi zbrite nga kolltuqet biznes class të avionit që erdhi pardje nga Amsterdami del në krah të një ish-ministri Shëndetësie dhe një ish-zëvendës ministri dhe na kakaris e na jep mend “për skandalin që ke zbuluar”… Po a ke turp ti… A e kupton çfarë po ndodh… A e ndjen popullin tënd ti… Po çfare do të arrish… Të shtosh panikun dhe përçarjen në këto momente… Këtej thoni që maskat s’kanë vlerë pasi duhet t’i mbajnë ata që janë të sëmurë jo ne sagllamët, pastaj thoni që maskat ishin të rezervave të shtetit… pastaj që ishin të skaduara… po ik mo i mbaruar… po pse kështu do vish në pushtet ti mo hollandez part time … Po si s’më zhgënjeve një herë more der”bardhë”…”, shkruan ajo në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE