Connect with Us

Koronavirusi/ AMA thirrje mediave: Kujdes me programet

Sociale

Koronavirusi/ AMA thirrje mediave: Kujdes me programet

Publikuar

-

Autoriteti i Mediave Audiovizive u ka brë thirrje mediave përsa i përket programeve të drejtëpërdrejta ose me regjistrim me publik që të respektojnë kërkesat e distancave optimale mes tyre për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

“AMA vlerëson angazhimin e redaksive audiovizive për raportimin dhe mbulimin e situatës së krijuar nga përhapja e koronavirusit.

Informimi mbi dinamikën e situatës në terren dhe udhëzimet e autoriteteve të shëndetit, si dhe ekspertët janë bazë shumë e vlefshme për sqarimin dhe orientimin e publikut në vlerësimin realist të gjendjes, si dhe trajtimin eficent të problematikave që hasen.

AMA apelon për kujdes në rastet e programeve të drejtpërdrejta ose me regjistrim në studio audiovizive që kanë përqëndrim personash, për të respektuar kërkesat e disatancave optimale mes tyre.

LEXO EDHE:  Frika nga koronavirusi/ Përfaqësuesi i OBSH qetëson shqiptarët, mesazhi për mediat

Evitimi i rrethanave me studio televizive që aplikojnë formatet programore me prezencë të përqëndruar të publikut, do të jetë ndihmë në parandalimin e rreziqeve të përhapjes së koronavirusit nga persona potecialisht të infektuar, bazuar dhe në udhëzimet e bëra publike nga Ministria e Shëndetësisë”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Masat për koronavirusin/ S’ka më grumbullime në sportele, ja si do bëhet shpërndarja e pensioneve

Publikuar

-

Nga

Në kuadër të masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, ministria e Shëndetësië, Ogerta Manastirliu, bëri me dije, se duke nisur nga ky muaj e deri në normalizimin e situatës, pensionistët nuk do paraqiten më në posta për marrjen e pensionit, por do u dërgohet në shtëpi.

“Posta të hartojnë një plan masash për të kufizuar kontaktet e punonjësve me publikun dhe për të shmangur grumbullimin e njerëzve në sportele. Pensionistëve do u dërgohet pensioni në shtëpi me kosto zero.

Privati të marrë masa për parandalimin e përhapjen e virusit tek punonjësit gjatë aktivitetit të punës, kontakti i punonjësve mes tyre dhe me publikun, të shmangen nëse shërbimi mund të ofrohet online. Detyrohen të gjithë personat që kanë hyrë në Shqipëri nga zona me risk të komunikojnë online këtë rethanë autoritet shëndetësor, ISHP-së, nëse nuk e kanë plotësuar skedën e udhëtarit kur janë kthyer në vendin tonë. Kush hyn në territorin tonë duhet ta plotësojnë këtë skenë. Do ndalohet apo pezullohen të gjitha konkurset publike për punësim apo shkollim”, tha Manastirliu.

LEXO EDHE:  Ora News humb betejën me AMA-n/Administrativja rrëzon padinë për digjitalizimin

LEXO EDHE:  Mbi një mijë viktima nga koronavirusi/ OBSH: Vaksina gati për 18 muaj

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Drejtoria e Transportit thirrje qytetarëve/ “Evitoni lëvizjet e panevojshme dhe udhëtimet”

Publikuar

-

Nga

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor u ka bërë thirrje qytetarëve që të evitojnë lëvizjet e panevojshme dhe sidomos transportin me mjete të mbyllura, sipasojë e situatës nga koronavirusi.

Në njoftim theksohet se mjetet e transportit me shumë pasagjerë ose ku hyjnë e dalin shumë udhëtarë, kabina, vagonë, taksi janë faktor risku, ndaj duhet të minimizohet sa më shumë lëvizja.

“Mjetet e transportit, të mbyllura, me shumë pasagjerë ose ku hyjnë e dalin shumë udhëtarë, kabina, vagonë, taksi, janë faktor risku nr.1 për përhapjen e virusit! Sidomos ato ku qëndrimi/udhëtimi zgjat mbi 15 min!🚗🚖🚌🚎✈️🚞🚢🛥

🔸Lëvizjet jashtë vendit (rrugë, ajër, tokë, det) janë faktor risku sepse udhëtohet mbyllur dhe në grup duke rritur rrezikun e kontakteve me persona ende mbartës të virusit!

LEXO EDHE:  Mbi një mijë viktima nga koronavirusi/ OBSH: Vaksina gati për 18 muaj

LEXO EDHE:  Manastirliu flet për debatet mbi vendin e karantinës/ Ironizon Tritan Shehun

🔹Evitimi i transportit publik qytetës, rrethqytetës, ndërqytetës dhe ndërkombëtar zvogëlon riskun e marrjes së coronavirusit!

✅Ndihmon shumë përdorimi i maskave dhe dorezave, qëndrimi në distancat e duhura nga çdo person tjetër, si dhe larja e vazhdueshme e duarve pas çdo udhëtimi!

Evitoni sa më shumë ardhjet në sportel❗️
✅Informohuni Online: www.dpshtrr.gov.al

Ndjekja e njoftimeve zyrtare dhe respekti i urdhërave shtetërore në fuqi është detyrim qytetar dhe përgjegjësi ligjore e çdo shtetasi!

Nëse keni një nga shenjat klinike dhe keni histori udhëtimi nga vendet e prekura:
📞Telefononi 127!”

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Koronavirusi/ Si mund të përgatisni vetë dezinfektantët

Publikuar

-

Nga

Koronavirusi vijon të përhapet me shpejtësi në shumë vende të botës, ndërsa tashmë 10 raste janë konfirmuar si të infektuar edhe në vendin.

Në këtë situatë, ajo që duhet dëgjuar është zëri i specialistëve, të cilët vijojnë të bëjnë thirrje për mbajtjen e higjenës personale, si mënyra më e mirë për t’u mbrojur dhe mbajtja e distancës me njerëzit.

Por, ndërkohë disa këshilla për qytetarët ka edhe Doktori i shkencave në Kimi, Ilir Pecnikaj.

Dr. Pecnikaj jep disa këshilla sesi mund të përgatisni vetë disa nga dizenfektantët, të cilët janë të kualifikuar për eleminimin e CORONAVIRUS  (2019-nCoV) në një kohë të shkurtër,  rreth 1 min, dhe që çdo njeri mund ti aksesojë pa problem në treg (supermerkate, merkate apo farmaci), ose i kemi në shtëpitë tona./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE