Connect with Us

“Korça, Zemra e Shqiptarisë”/ Çelet ekspozita për Mësonjëtoren e parë shqipe

Kronika

“Korça, Zemra e Shqiptarisë”/ Çelet ekspozita për Mësonjëtoren e parë shqipe

Publikuar

-

“Korça, Zemra e Shqiptarisë” titullohet ekspozita që u çel, për ndër të 7 marsit, Ditë së Mësuesit, në qytetin e Korçës.

Ekspozita pasqyron dokumente dhe fotografi mbi Mësonjëtoren e parë shqipe gjatë Rilindjes Kombëtare. Drejtoria e përgjithshme e Arkivës në bashkëpunim me bashkinë Korçë, zgjodhën këtë ditë për të realizuar ekspozitën që dëshmon përpjekjet për themelimin, hapjen e Mësonjëtores së parë shqipe dhe librat më të cilat mësohej në këtë shkollë.

LEXO EDHE:  Kryemadhi i përgjigjet Ramës/ "Qeveri e qenve dhe e pleshtave"

Në këtë ekspozitë u pa nga afër edhe Leja e posaçme perandorake dhënë Nuçi Naçit, drejtor i Mësonjëtores, për çeljen e shkollës fillore në gjuhën shqipe e njohur si Mësonjëtorja e Korçës, Abetaren e Naum Veqilharxhit si dhe dorëshkrimet ku bën thirrje për mësimin e gjuhës shqipe.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Përgjigjuni brenda 48 orësh/ OFL ultimatum dy “të fortëve” të radhës

Publikuar

-

Nga

Operacioni Forca e Ligjit i ka dërguar formularin e vetëdeklarimit të pasurisë dy personave të radhës, të cilët duhet të përgjigjen brenda 48 orësh.

OFL bën të ditur se i ka dërguar formularin shtetasve: V. Z., banues në Fier, dënuar nga autoritetet italiane të drejtësisë, për veprën penale “Trafikim i lëndëve narkotike”; dhe E. R., banues në Kuçovë, dënuar nga autoritetet zvicerane dhe italiane të drejtësisë, për veprën penale “Trafikim i lëndëve narkotike”;

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së, të cilat do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

OFL bën me dije se të gjithë personat që iu është dërguar kërkesa me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, i kanë plotësuar formularët dhe i kanë dorëzuar pranë OFL-së, e cila ka vijuar me procedurat, sipas përcaktimit në Aktin Normativ nr. 1, të datës 31 janar 2020.

LEXO EDHE:  Policia mësyn në Korçë/ Zbulohen 50 tunele droge, ja rezultatet

LEXO EDHE:  Bora në Korçë arrin në 10 centimetra/ Si pasqyrohet situata nëpër rrugë

OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident i rëndë/ Dy të plagosurit me urgjencë drejt spitalit të Korçës

Publikuar

-

Nga

Një aksident me pasojë plagosjen e dy personave ka ndodhur rreth orës 10:15 të paradites së sotme, në afërsi të fshatit Pirg, në Maliq.

Policia bën të ditur se në aksident janë përfshirë mjeti tip zetor me drejtues shtetasin M. D., dhe pasagjere bashkëshorten e tij shtetasen E. D., banues në Maliq dhe mjeti tip “Ford” me drejtues shtetasin I. M., banues në fshatin Pirg.

Për pasojë, janë dëmtuar drejtuesi dhe pasagjerja e mjetit zetor, të cilët u transportuan për mjekim në Spitalin e Korçës.

LEXO EDHE:  E rëndë në Korçë/ Adoleshenti i jep fund jetës duke u vetëhelmuar

LEXO EDHE:  Policia mësyn në Korçë/ Zbulohen 50 tunele droge, ja rezultatet

Grupi hetimor po punon për të zbardhur rrethanat e aksidentit dhe përcaktuar shkaqet e tij.

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Pirateria” arreston 37-vjeçarin/ Sekuestrohen mijëra euro, lekë, pajisje dhe karta abonimi të kompanive televizive

Publikuar

-

Nga

Policia në Pogradec ka finalizuar operacionin e koduar “Pirateria” në kuadër të të cilit është vënë në pranga një 37-vjeçar, si dhe janë sekuestruar 11500 euro, 2 milionë lekë të vjetra, pajisje dhe karta abonimi të kompanive televizive.

“Specialistët e Seksionit për Krimin Ekonomik-Financiar në DVP Korçë, në vijim të punës për goditjen e paligjshmërisë dhe vënien përpara përgjegjësisë ligjore të shkelësve, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Pogradec finalizuan operacionin policor të koduar “Pirateria”, si rezultat i të cilit u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit: A. A., 37 vjeç, banues në fshatin Vërdovë, Pogradec.

Arrestimi i tij u bë pasi, nga verifikimet e kryera rezulton se shtetasi i mësipërm, duke qenë i palicensuar nga Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA) si dhe duke shfrytëzuar piraterinë, kryente abonime për paketa të ndryshme televizive, kundrejt fitimit.

Vlerat e përfituara nga ky aktivitet i paligjshëm, shtetasi A. A., nuk i kishte deklaruar pranë organeve tatimore duke kryer fshehje të ardhurash. Gjatë kontrollit të ushtruar nga shërbimet e policisë, në mjetin e tij tip “Mercedes-Benz” si edhe në banesë, iu gjetën 11500 euro, 2 milionë lekë të vjetra, një lap top, karta abonimi të disa kompanive televizive, si edhe module dekoderash të cilat iu sekuestruan në cilësinë e provës materiale.

LEXO EDHE:  Bojkot ne Korce!?/ Votojne vetem 15% deri ne oren 14.00

LEXO EDHE:  Korçë/ Dhunon babain me grushte, arrestohet 27-vjeçari

Materialet i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Pogradec për veprat penale “Fshehja e të ardhurave”, “Shkelja e të drejtave të pronësisë industriale”.-thuhet në njoftimin e policisë.

LEXO TE PLOTE