Connect with Us

ISHP: Ja mitet dhe faktet rreth koronavirusit

Sociale

ISHP: Ja mitet dhe faktet rreth koronavirusit

Publikuar

-

Instituti i Shëndetit Publik vijon të publikojë informacione në lidhje me koronavirusin.

Në një postim në faqen zyrtare, ISHP ka publikuar sot tre fakte dhe mite rreth koronavirusit për të sqaruar më tepër qytetarët shqiptarë rreth masave parandaluese.

ISHP thotë se mënyra më e mirë është higjiena, kurse maskat janë efektive për individët që shfaqin simptoma.

Një mit tjetër është se në situatë paniku nga koronavirusi racizmi dhe ksenofobia janë normale në situata të tilla. ISHP e hedh poshtë këtë duke thënë se nuk ka justifikim për diskriminimin racial apo paragjykimet.

LEXO EDHE:  Meta letër presidentit të Italisë/ Vlerëson masat kundër koronavirusit

Po ashtu evitimi i ngrënies së ushqimeve kineze apo marrjen e pakove nga Kina ISHP e klasifikon si mit pasi OBSH nuk ka dhënë asnjë njoftim të tillë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Mbyllja e shkollave në të gjithë vendin/ Shahini informacion të rëndësishëm për maturantët

Publikuar

-

Nga

Ndërsa shkollat në të gjithë vendin prej ditës së sotme janë mbyllur për një periudhë dy-javore, ministrja e Arsimit, Besa Shahini ka bërë një njoftim të rëdnësishëm për maturantët.

Në një postim në rrjetet sociale, Shahini publikon linqet e dy librave të maturës, matematikës dhe gjuhës shqipe, ku maturantët mund të lexojnë, pasi sipas saj, i ndihmojnë ata për t’u familjarizuar me natyrën e testeve.

“Për maturantët:

Gjatë periudhës së ndërprerjes së procesit mësimor, punoni me librat e Maturës Shtetërore, që janë përmbledhje e testeve dhe skemave të vlerësimit për gjuhën e huaj, matematikën dhe lëndët me zgjedhje për vitet 2011-2019.

Këta libra ju vijnë në ndihmë për t’u familjarizuar me natyrën e testeve dhe të pyetjeve që përdoren në këto teste.

LEXO EDHE:  Koronavirusi, cili do jetë ndikimi ekonomik dhe politik i tij në Kinë

LEXO EDHE:  Meta letër presidentit të Italisë/ Vlerëson masat kundër koronavirusit

Matura Shtetërore, Gjuha Shqipe dhe Letërsia:
http://qsha.gov.al/infos/gjuhe_shqipe.pdf

Matura Shtetërore 2019, teste dhe skema vlerësimi, gjuhët e huaja, matematika dhe lëndë me zgjedhje:”-shkruan Shahini.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Gjashtë të infektuar nga koronavirusi në Shqipëri/ Braçe mesazh të fortë qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Ndërsa në Shqipëri tashmë ka shkuar në gjashtë numri i personave të infektuar nga koronavirusi, Zv/ kryeministri Erion Braçe u ka drejtuar një apel të fortë qytetarëve.

Në një postim në rrjetet sociale, Braçe iu bën thirrje shqiptarëve që kanë qenë 2 javët e fundit në Itali të vetëkarantinohen.

Braçe ka theksuar se i infektuari i 6-të, 31-vjeçari kishte shkuar për disa orë në Milano, për të vizituar dajën e tij në spital dhe aty u infektua.

“Njerez nese keni qene ne itali dy javet e fundit rrini ne shtepi!
mos dilni! Mos shkoni ne kafe a restorante! Infektoni te tjere keshtu! Ky virus shfrytezon fort menyren tone te jeteses; e dime mire, ne jemi popull shume social, “behemi shume” me njeri tjetrin!

LEXO EDHE:  Masat drastike/ Basha i pari që zbaton urdhërat e Ramës

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Koreja e Veriut ekzekuton zyrtarin që shmangu karantinën

I infektuari i 6-te eshte nje dale i ri qe ka shkuar vec per disa ore ne Milano, “per te pare dajen e shtruar ne spital atje”!!!!!!!!!! Vec kaq pak eshte dashur! Pastaj dashuria e madhe per njeri tjetein ketu e perhap me qef virusin! Ndaj, nese ke qene ne Itali, vetekarantinohu! Rri ne shtepine tende! Shpeton veten dhe gjithkend qe do! Beje tani!”-shkruan Braçe./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Koronavirusi/ FMN thirrje për ulje të taksave, të mbështetet ekonomia  

Publikuar

-

Nga

Ndërsa koronavirusi vijon të përhapet me shpejtësi në shumë vende të botës, Fondi Monetar Ndërkombëtar bën thirrje për mbështetjen e ekonomisë.

Kryekonomistja e FMN-së, Gita Gopinath, u ka bërë thirrje qeverive që të marrin masa buxhetore, monetare dhe financiare me rëndësi.

Po ashtu, ajo theksoi se qeveritë duhet të kenë një reagim të koordinuar ndërkombëtar për të zvogëluar ndikimin ekonomik të epidemisë së koronavirusit.

“Është e rëndësishme të mbështetet ekonomia gjatë epidemisë, në mënyrë që të ruhet i paprekur rrjeti i marrëdhënieve ekonomike dhe financiare midis punonjësve dhe kompanive, huazuesve dhe huamarrësve, furnitorëve dhe përdoruesve të fundit, për të mundësuar një rifillim kur epidemia të reduktohet”, theksoi ajo.

LEXO EDHE:  Frikë nga koronavirusi?/ Basha “arratiset” bashkë me familjen, zbulohet destinacioni

LEXO EDHE:  Rëndohet bilanci nga koronavirusi në Itali/ 233 viktima, mbi 5000 të infektuar

Gjithashtu Gopinath rekomandon ndihmë të drejtpërdrejtë, si edhe zbritje të taksave.

LEXO TE PLOTE