Connect with Us

Hyn në fuqi vendimi/ Deri më 23 mars, ditë pushimi për njërin nga prindërit kujdestarë të fëmijëve

Politikë

Hyn në fuqi vendimi/ Deri më 23 mars, ditë pushimi për njërin nga prindërit kujdestarë të fëmijëve

Publikuar

-

Është botuar në fletoren zyrtare vendimi i marrë nga qeveria për caktimin e datave 10 deri 23 mars 2020 ditë pushimi për njërin nga prindërit kujdestarë të fëmijëve, që frekuentojnë/ndjekin ose jo çerdhet, arsimin parashkollor dhe arsimin bazë.

“Këshilli i Ministrave vendosi caktimin e datave 10  deri 23 mars 2020 ditë pushimi   për   njërin   nga   prindërit   kujdestarë   të fëmijëve,  që  frekuentojnë/ndjekin  ose  jo  çerdhet, arsimin  parashkollor  dhe  arsimin  bazë,  që  janë nëpunës civilë dhe punonjës  të tjerë    të administratës  publike,  të  nivelit  qendror  e  vendor, si dhe në institucionet e tjera shtetërore. Nëpunësit civilë dhe punonjësit e përmendur në  pikën  1,  të  këtij  vendimi,  gjatë  kësaj  periudhe, ngarkohen  të  kryejnë  çdo  detyrë  funksionale  që ju ngarkohet  nga  eprori  i  drejtpërdrejtë  ose  titullari  i institucionit, e cila mund të përmbushet në kushtet e banesës, nëpërmjet komunikimit telefonik apo të mënyrave të tjera të komunikimit elektronik. Përjashtohen  nga  zbatimi i  pikës  1,  të  këtij vendimi, prindërit që janë personel shëndetësor.  Për  shkak  të  mbylljes  së  çerdheve  dhe të institucioneve  arsimore,  në  funksion  të  marrjes  së masave për parandalimin e përhapjes së infeksionit nga COVID-19,    iu    bëjmë    thirrje    të    gjithë punëdhënësve  privatë  që  të  gjejnë  mundësitë  për trajtimin me pushim të punëmarrësve të tyre” thuhet në vendim.

Rregullat e reja:

LEXO EDHE:  Basha sulmon Qeverinë/ “Eksportoni drogë dhe importoni plehra’

Pension në shtëpi me kosto zero për të moshuarit, duke filluar nga ky muaj deri në përfundim të kësaj situate

Grumbullimi masiv i personave në ambiente publike, është i ndaluar, dhe në çdo rast distanca nga njeri tek njeriu nuk duhet të jetë më e vogël se një metër.

Mbyllja për publikun deri në 3 prill të gjitha ambientet që ofrojnë shërbime si disko, lokale nate, ambiente për argëtimin e të rinvje si qendra sociale, palestra, pishina

Kufizim i kontakteve në institucionet rezidenciale publike dhe jopublike. Për qendrat sociale që ofrojnë shërbime si të moshuarit, personat me aftësi të kufizuar, fëmijët pa përkrahje prindërore, do të shmanget kontakti me persona jashtë strukturës ku ata banojnë.

Restorantet, baret të ofrojnë shërbime për qytetarët duke respektuar distancën prej së paku 2 m nga tavolinat dhe së paku 1 metër qytetarët nga njëri tjetri.

Organet e shërbimit postar duhet të garantojnë vazhdimësinë e shërbimit dhe të hartojnë një plan masash për shmangien e kontaktet të personelit me publikun.

Punëdhënësit privatë të marrin masa për parandalimin e përhapjes e virusit. Kontakti i tyre me publikun të shmanget nëse shërbimi mund të ofrohet online.

Do të pezullohet përkohësisht të gjithë proceset dhe procedurat për konkurset publike të punësimit.

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Manastirliu “shuplakë” opozitës/ “Janë agjentët virus, iu bashkuan së keqes”

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka folur mbrëmjen e sotme lidhur me akuzat e opozitës se maskat që ka shpërndarë qeveria janë të skaduara.

Manastirliu sulmoi opozitën, të cilën e quan agjent virusi, ndërsa tha se nuk është interesuar aspak për datën e skadencës.

“Nuk jam interesuar fare për datën e skadencës, por jam interesuar për mbrojtjen që ato garantojnë. Është e turpshme, nuk mund ta mendoja kurrë se agjentët virus ishte opozita, që në vend që të bashkohej kundër së keqes janë vënë në të njëtën anë me virusin”, u shpreh ajo në emisionin “Real Story”.

Ministrja tregoi se këto maska nuk janë përdorur në Spitalin Infektiv ku po mbahen pacientët e prekur me koronavirus, ndërsa nënvizoi se këto maska do vazhdojnë të përdoren, pasi pretendon se nuk paraqit rrezik për personelin dhe nuk paraqit alergji.

LEXO EDHE:  Basha sulmon Qeverinë/ “Eksportoni drogë dhe importoni plehra’

LEXO EDHE:  Rama nuk kursehet ndaj opozitës/ Nuk rrëzohet qeveria duke kënduar himnin

“Këto ishin maska, gati për t’u shpërndarë. Njerëzit duan të dëgjojnë gjëra të tjera nga opozita, duan të dëgjojnë se si mund të veprojnë. Po përdorin koronavirusin për politikë. Ne jemi këtu për të ndenjur gjatë dhe për t’ju shërbyer njerëzve. Këta janë K ÇK”, tha ajo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Koronavirusi/ Manastirliu tregon nëse kemi një “vatër” të identifikuar

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, e fuar në “Real Story”, ku po diskutohet situata nga koronavirusi në vend, u pyet dhe nëse kemi aktualisht një vatër të identifikuar.
Manastirliu theksoi se kjo do të bëhet me dije shumë shpejt nëse jemi në momentin e një transmetimi komunitar.

“Ka një hartë, quhet hetim epidemiologjik. Ecim në bazë të protokolleve standarde. Krijohet harta e kontakteve. Pikë së pari hetohen kontaktet e para, të ngushta dhe më pas hapen rrahët e kontakteve të tyre duke hulumtuar, investiguar, duke këshilluar apo duke marrë direkt analizat në raste kur kanë shenja.

Aktualisht kemi një total testesh të realizuar, 114 testime të kryera, 10 kanë rezultuar pozitive.

LEXO EDHE:  Basha: Në vend të dekriminalizimit, Edi Rama vulosi veprën e tij të kriminalizmit

LEXO EDHE:  Basha: Në vend të dekriminalizimit, Edi Rama vulosi veprën e tij të kriminalizmit

Në proces kemi 43 analiza apo testime që besoj përfundojnë shumë shpejt dhe po vijon marrja e mostrave në personat e kontaktit dhe duke vijuar investigime të mëtejshme, për të mundësuar frenimin e virusit”, deklaroi ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Duma mesazh qytetarëve për betejën me koronavirusin/ “Gjithçka varet nga ne”

Publikuar

-

Nga

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Grida Duma ka reaguar lidhur me koronavirusin, i cili ka prekur deri më tani sipas Ministriusë së Shëndetësisë 10 persona.

Duma thotë se qytetarët duhet të përballen vetë më betejën kundër koronavirusit duke u kujdesur për veten dhe të tjerët.

“Shqipëria nuk i shpëtoi dot fushë betejës së Covid 19, do të përballemi me të duke jetuar në çdo moment të jetës me përgjegjësinë që shumë varet nga ne vetë dhe do bëjmë gjithçka për ta mundur.

LEXO EDHE:  Ahmetaj jep lajmin e mirë/ Investim 80 mln euro për studentët

LEXO EDHE:  Pse shteti ka dështuar?

Kujdesi për jetën zgjon forcën për jetën, kjo forcë na duhet gjithnjë e më shumë, e ky moment na ndërgjegjëson për këtë”, shkruan ajo në rrjetet sociale, ndërsa thekson se në këto momente të vështira drita dhe energjia e fëmijëve është forca që na jep fuqinë për t’i qëndruar krizave./ CNA.al

LEXO TE PLOTE