Connect with Us

Gjashtë të infektuar nga koronavirusi në Shqipëri/ Braçe mesazh të fortë qytetarëve

Sociale

Gjashtë të infektuar nga koronavirusi në Shqipëri/ Braçe mesazh të fortë qytetarëve

Publikuar

-

Ndërsa në Shqipëri tashmë ka shkuar në gjashtë numri i personave të infektuar nga koronavirusi, Zv/ kryeministri Erion Braçe u ka drejtuar një apel të fortë qytetarëve.

Në një postim në rrjetet sociale, Braçe iu bën thirrje shqiptarëve që kanë qenë 2 javët e fundit në Itali të vetëkarantinohen.

Braçe ka theksuar se i infektuari i 6-të, 31-vjeçari kishte shkuar për disa orë në Milano, për të vizituar dajën e tij në spital dhe aty u infektua.

“Njerez nese keni qene ne itali dy javet e fundit rrini ne shtepi!
mos dilni! Mos shkoni ne kafe a restorante! Infektoni te tjere keshtu! Ky virus shfrytezon fort menyren tone te jeteses; e dime mire, ne jemi popull shume social, “behemi shume” me njeri tjetrin!

LEXO EDHE:  Erjon Braçe: Le të shkojmë në zgjedhje për Drejtësinë

I infektuari i 6-te eshte nje dale i ri qe ka shkuar vec per disa ore ne Milano, “per te pare dajen e shtruar ne spital atje”!!!!!!!!!! Vec kaq pak eshte dashur! Pastaj dashuria e madhe per njeri tjetein ketu e perhap me qef virusin! Ndaj, nese ke qene ne Itali, vetekarantinohu! Rri ne shtepine tende! Shpeton veten dhe gjithkend qe do! Beje tani!”-shkruan Braçe./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Koronavirusi/ FMN thirrje për ulje të taksave, të mbështetet ekonomia  

Publikuar

-

Nga

Ndërsa koronavirusi vijon të përhapet me shpejtësi në shumë vende të botës, Fondi Monetar Ndërkombëtar bën thirrje për mbështetjen e ekonomisë.

Kryekonomistja e FMN-së, Gita Gopinath, u ka bërë thirrje qeverive që të marrin masa buxhetore, monetare dhe financiare me rëndësi.

Po ashtu, ajo theksoi se qeveritë duhet të kenë një reagim të koordinuar ndërkombëtar për të zvogëluar ndikimin ekonomik të epidemisë së koronavirusit.

“Është e rëndësishme të mbështetet ekonomia gjatë epidemisë, në mënyrë që të ruhet i paprekur rrjeti i marrëdhënieve ekonomike dhe financiare midis punonjësve dhe kompanive, huazuesve dhe huamarrësve, furnitorëve dhe përdoruesve të fundit, për të mundësuar një rifillim kur epidemia të reduktohet”, theksoi ajo.

LEXO EDHE:  Erjon Braçe: Le të shkojmë në zgjedhje për Drejtësinë

LEXO EDHE:  Humbi motrën e vetme/Mesazhi prekës i ish-kryeministrit Berisha: Për ne nuk kishe moshë!

Gjithashtu Gopinath rekomandon ndihmë të drejtpërdrejtë, si edhe zbritje të taksave.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Koronavirus, shitjet në supermarkete u rritën me 300%/ Kompanitë: Nuk ka vend për panik, kemi furnizime

Publikuar

-

Nga

Shqiptarët u gdhinë të hënën e kësaj jave me lajmin se ishin zbuluar dy raste të qytetarëve të prekur nga coronavirus diçka që duket se ka shkaktuar panik. Skenat që më herët u panë në supërmarketet e Itlaisë, Anglisë e në një sërë vendesh të tjera europiane u përsëritën edhe këtu me radhë të gjata fillimisht nëpër supermarkete në orët e paradites, teksa fluksi ka rënë në orët e darkës por sërish si ditë e hënë ishte jo normal.

Elona Hametaj, Drejtore Ekzekutive e rrjetit të supermarketeve Spar Albania tha për “Monitor” se ka pasur rritje me 300% të shitjeve, atipike kjo për ditën e parë të javës dhe jo vetëm në pikat e integruara brenda lagjeve por edhe në hipermarketet pranë qendrave tregtare. Ajo vuri theksin në faktin që nuk ka vend për panik dhe se janë marrë të gjitha masat për të përballuar këtë situatë.

“Në rrjetin e supermarketeve tona kemi pasur një rritje të shitjeve me 300 për qind këtë të hënë. Duam të theksojmë se nuk do të ketë ndryshim të çmimeve, nuk do të ketë mbyllje të dyqaneve dhe nuk mungon asnjë produkt ndaj njerëzit duhet të qetësohen. Janë marrë të gjitha masat për këtë situatë, pasi u pa më herët ajo që ndodhi me vende të tjera” nënvizoi Hametaj.

Blerjet nën panik të këtye diëve i ngjajnë të njëjtave blerje në volume si ato që ndodhin në festat e fundvitit, të paktën kështu e përshkruan ajo situatën e krijuar këto ditë.

Faturat mesatare të blerjeve kanë qenë mbi atë të zakonshmen për një pjesë të mirë të individëve teksa fokusi ka qenë tek blerja e miellit, makaronave, vajit, sheqerit, ujit dhe detergjentëve.

LEXO EDHE:  Veliaj “mollë sherri” në Komisionin e Ligjeve/ Përmeti “kryqëzon” Braçen

LEXO EDHE:  Rritet numri i të prekurve nga koronavirusi në Greqi/ Mbyllen shkollat, universitetet dhe ambientet publike

Të njëjtën situatë raportuan edhe nga rrjeti i supermarketeve “Big Market” ku sërish blerjet kanë qenë të fokusuara tek produktet bazike.

Tregu agroushqimor, “fluturojnë” portokallet

Një nga thekset e vazhdueshme që kanë vënë këto ditë mjekët për kujdesin ka qenë ajo e konsumit të vitaminës C.

E duket se nën panik përpos supermarketeve rritje të kërkesës ka pasur të hënën edhe në tregun Agroushqimor të Tiranës që ndodhet në krah të autostradës Tiranë-Durrës pak më poshtë se mbikalimi i Casa Italia.

Tregtarët e pyetur nga “Monitor” thanë se ka pasur një rritje të shitjeve që ishte e ngjashme me një ditë të shtunë të paktën për blerjet e qytetarëve dhe jo furnizim shumice ndërsa agrumet e kryesisht portokalli është blerë jo më me kilogram por me arka.

Rritje të shitjeve ka pasur edhe për fruta-perimet e tjera apo zarzavatet.

Ndalesa e radhës nëpër farmaci

Edhe farmacitë e kryeqytetit kanë raportuar rritje të kërkesës të hënën për vitamin C, alkool si dhe mjekime të tjera që merren në rastet e gripeve normalë. Ndër të tjera duket se qytetarët kanë kërkuar të marrin masa për medikamente mbi dhimbje koke, apo qetësues të lehtë. Më herët kërkesat ishin të larta për maska një kërkesë që ende mbetet.

Nën këtë situatë farmacistët e pyetur nga “Monitor” shpjeguan se qytetarëve iu është rekomanduar që nëse kanë shqetësime të mos paraqiten pranë farmacive apo të vetëmjekohen  por të komunikojnë me numrin e urgjencës apo të paraqiten pranë qendrave shëndetësore ku mund të marrin ndihmë dhe mendim të specializuar./Monitor

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 10 mars 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Dita parashikohet te jete e nxehte sot për ju te dashuruarit. Nuk do keni aspak debate me partnerin tuaj dhe surprizat nga te dyja palët do shtohen. Beqaret mund te kenë edhe dashuri me shikim te pare çka do ua beje zemrën t’iu rrahe akoma me fort. Me shpenzimet mos u tregoni te pamatur dhe mos e lëshoni veten. Çdo gabim sot do ketë pasoja te renda nesër.

DEMI 21. prill – 21. maj

Sot duhet te bëni shume përpjekje ju te dashuruarit qe te ruani harmonin ne jetën tuaj ne çift. Nëse ja lini gjerat kohe situata mundet edhe te përkeqësohet goxha. Beqareve shume ëndrra do ju bëhen realitet dhe bota do marre me shume ngjyra. Financat do jene te kënaqshme kështu qe edhe po kryet ndonjë shpenzim te vogël nuk do rrezikoni.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Nëse ju duket se kohët e fundit e keni lënë disi pas dore partnerin tuaj, sot duhet të bëni çdo gjë që të riktheni ngjyrat dhe harmoninë në jetën tuaj. Beqarët do jenë të parrezistueshëm dhe do marrin ftesa pafund. Gjithsesi për të filluar një lidhje të qëndrueshme mirë do bëjnë të afrohen më shumë me personat e qetë dhe me punë të vazhdueshme. Financat do jenë goxha delikate.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Nëse jeni në një lidhje ka rrezik që Plutoni ta ndërlikojë paksa jetën tuaj në çift gjatë kësaj dite. Ka mundësi që të filloni të pëlqeni shumë dikë tjetër dhe do e keni mendjen nga ai. Beqarët nuk duhet te druhen për t’i shprehur ndjenjat sepse vetëm ashtu do mund ta ndryshojnë statusin e tyre. Në planin financiar mos ndërmerrni shumë rreziqe që ta mbani situatën nën kontroll.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Ditë shumë interesante ka për të qenë kjo e sotmja për të dashuruarit. Do argëtoheni pafundësisht me partnerin dhe mund t’i bëni njëri=tjetrit edhe disa premtime shumë interesante. Beqarët do fillojnë të simpatizojnë një person me të cilin kanë pak kohë që kanë filluar një projekt të përbashkët. Në planin financiar do i keni idetë shumë të qarta dhe do dini ta mbani situatën nën kontroll.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Ka rrezik të mos tregoheni shumë objektivë gjatë kësaj dite ju të dashuruarit dhe ne shumë momente do ju dalin debate dhe probleme të mëdha në çift. Beqarët do kenë një ditë shumë harmonike dhe të mbushur me emocione të forta. Për ta shumë gjëra do ndryshojnë njëherë e mirë. Më shpenzimet tregohuni sa më të matur që të mundeni dhe nuk do keni asnjë problem.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Nëse doni që gjërat të përmirësohen edhe më shumë sot për juve që jeni në një lidhje, qëndroni disa orë vetëm për vetëm me partnerin, flisni, shprehni gjithçka dhe do ndiheni shumë më mirë. Beqarët do takohen me një person shumë simpatik dhe me humor në ambientin e tyre të punës. Në planin financiar do i keni të gjitha mundësitë për ta ekuilibruar buxhetin.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Planetët e dashurisë do e favorizojnë tej mase jetën tuaj në çift sot. Do ndiheni në çdo moment të qetë dhe nuk do keni shqetësime. Beqarët mirë është t’i bëjnë sytë katër sepse personi i ëndrrave mund t’iu kalojë shumë pranë. Me shpenzimet nuk do jeni të arsyeshëm dhe kjo mund të sjellë probleme goxha të mëdha. Mos i mbani gjithmonë shpresat tek mbështetja e miqve.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Herë pas here atmosfera në çift do bëhet eksplozive sot. Mund të keni edhe debate të forta për disa tema tejet delikate. Nëse jeni beqarë prej shumë kohësh, Venusi do jetë planeti i favorshëm që do ju ndihmojë të gjeni personin më të përshtatshëm. Mërkuri do ju mbështesë në planin financiar dhe do arrini ta riorganizoni situatën në mënyrën më të mirë të mundshme.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Xhelozia do ju nxitë ta kontrolloni gjithë kohës partnerin tuaj dhe te jeni shumë dyshues ndaj tij. Në fakt ai nuk ka asgjë për t’iu fshehur, gjithçka është iluzion i juaji. Për beqarët ka për të qenë një ditë e begatë dhe e mbushur me plot takime interesante. Në planin financiar, një problem i lindur kohët e fundit do gjeje zgjidhjen përfundimtare dhe do ju bëjë të ndiheni më të qetë.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Të dashuruarit do kenë një rënie të dëshirës seksuale dhe kjo mund të sjellë disa probleme të vogla. E mira është që ata të jenë më të hapur me njëri tjetrin dhe të sqarojnë gjithçka pa u ndërlikuar situata. Beqarët do jenë më të favorizuarit nga të gjithë dhe do kenë një ditë vërtet fantastike. Sektori i financave do fillojë pak nga pak të normalizohet dhe kjo do ju qetësojë.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Ditë shumë e zakonshme ka për të qenë kjo e sotmja për të dashuruarit. Nuk do ju ndodhin as probleme të mëdha, por as emocione të fuqishme. Beqarët do nisen nga interesat profesionale e financiare për të joshur disa persona. Ka mundësi që mundësitë të paraqiten goxha të mira sot. Buxhetin nuk do e menaxhoni shumë mirë kështu që në mbrëmje mund të gjendeni edhe në vështirësi.

LEXO TE PLOTE