Connect with Us

Balluku thirrje shtetit italian/ Dërgoni avionë ose tragete bosh për të tërhequr shtetasit nga Shqipëria

Sociale

Balluku thirrje shtetit italian/ Dërgoni avionë ose tragete bosh për të tërhequr shtetasit nga Shqipëria

Publikuar

-

Ministrja e Infrastrkturës dhe Energjisë Belinda Balluku ka bërë me dije se sot ndërpriten fluturimet dhe lundrimet Shqipëri- Itali dhe anasjelltas.

Ajo bën me dije se nëse Italia kërkon që të tërheqë qytetarë me nënshtetësi italiane apo nënshtetësi të tjera nga Shqipëria atëherë duhet të dërgojë avionë apo tragete bosh.

“Në rastet kur Italia do të tërheqë shtetasit e saj do të jetë e mundur vetëm kur AlItalia të aksesojë Shqipërinë bosh, pa pasagjerë.
Nuk do të lejohen më pasagjerë nga Italia për në Shqipëri. Avionët bosh mund të marrin pasagjerë bosh.
Bëjmë thirrje që kompanitë duhet të akomodojnë, si Austrian Airlines në Austri apo Air Albania në Shqipëri akomodoni me data të tjera ata që kanë prerë bileta.
Sa i përket transportit detar. Sot do të nisen tragetet e fundit Vlorë- Brindisi dhe Durrës- Bari me pasagjerët që kanë blerë bileta. Pas këtij itinerari ndërpritet çdo lundrim drejt Italisë. Vetëm anijet që vijnë bosh nga Italia qoftë që vijnë për pasagjerë me nënshtetësi italiane apo dhe të tjerë”, tha Balluku./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Koronavirusi/ Dezinfekstohen të gjitha institucionet publike

Publikuar

-

Nga

Bashkia Elbasanit ka filluar të marrë masat e para për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Kështu, mësohet se ka nisur dezinfektimi i të gjitha shkollave, kopshteve dhe çerdheve. Po ashtu, për të evituar grumbullimet e njerëzve në ambiente të mbyllura është ndryshuar procedura e trajtimit në qendra ditore. Personat që përfitojnë nga trajtimi ushqimor në këto qendra, do t’u dërgohet ushqimi në banesa.

Po ashtu gjatë natës do të vijojë puna me dezinfektimin e institucioneve, transportit publik, shërbimit taksi dhe tregjeve.

Ndërkohë, një masë parandaluese është marrë edhe nga lokalet, të cilat i detyrojnë klientët para se të futen të dezinfektojnë duart.

Po ashtu, edhe Bashkia e Vlorës ka nisur dezinfektimin e ambienteve publike.

LEXO EDHE:  Foto/Kush është drejtori i policisë që arrestuar për 10 tonët e hashashit

LEXO EDHE:  Vrau 91-vjeçaren italiane për 50 euro/ Zbardhet dëshmia e të riut shqiptar

Mëngjesin e sotëm janë dezinfektuar edhe ambientet e Drejtorisë së Policisë së Vlorës, spitalit dhe instititucioneve vendore të qytetit për të parandaluar rrezikun e përhapjes së koronavirusit, pas konfirmimit të 6 rasteve të prekura në vendin tonë.

Tashmë po vijon puna për dezinfektimin e Policisë së Qarkut Vlorë dhe të Portit. Nga Bashkia e Vlorë konfirmohet se deri në këto momente ka përfunduar 80% e dezinfektimit të shkollave të qytetit.

LEXO TE PLOTE

Sociale

ISHP: Ja mitet dhe faktet rreth koronavirusit

Publikuar

-

Nga

Instituti i Shëndetit Publik vijon të publikojë informacione në lidhje me koronavirusin.

Në një postim në faqen zyrtare, ISHP ka publikuar sot tre fakte dhe mite rreth koronavirusit për të sqaruar më tepër qytetarët shqiptarë rreth masave parandaluese.

ISHP thotë se mënyra më e mirë është higjiena, kurse maskat janë efektive për individët që shfaqin simptoma.

Një mit tjetër është se në situatë paniku nga koronavirusi racizmi dhe ksenofobia janë normale në situata të tilla. ISHP e hedh poshtë këtë duke thënë se nuk ka justifikim për diskriminimin racial apo paragjykimet.

LEXO EDHE:  Video – “Skifteri në aksion”/ Kamerat e dyqanit filmojnë vjedhjen

LEXO EDHE:  Video - “Skifteri në aksion”/ Kamerat e dyqanit filmojnë vjedhjen

Po ashtu evitimi i ngrënies së ushqimeve kineze apo marrjen e pakove nga Kina ISHP e klasifikon si mit pasi OBSH nuk ka dhënë asnjë njoftim të tillë.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Mbyllja e shkollave në të gjithë vendin/ Shahini informacion të rëndësishëm për maturantët

Publikuar

-

Nga

Ndërsa shkollat në të gjithë vendin prej ditës së sotme janë mbyllur për një periudhë dy-javore, ministrja e Arsimit, Besa Shahini ka bërë një njoftim të rëdnësishëm për maturantët.

Në një postim në rrjetet sociale, Shahini publikon linqet e dy librave të maturës, matematikës dhe gjuhës shqipe, ku maturantët mund të lexojnë, pasi sipas saj, i ndihmojnë ata për t’u familjarizuar me natyrën e testeve.

“Për maturantët:

Gjatë periudhës së ndërprerjes së procesit mësimor, punoni me librat e Maturës Shtetërore, që janë përmbledhje e testeve dhe skemave të vlerësimit për gjuhën e huaj, matematikën dhe lëndët me zgjedhje për vitet 2011-2019.

Këta libra ju vijnë në ndihmë për t’u familjarizuar me natyrën e testeve dhe të pyetjeve që përdoren në këto teste.

LEXO EDHE:  Foto-Shpërthen vullkani gjigand/ Banorët në panik

LEXO EDHE:  Vrau 91-vjeçaren italiane për 50 euro/ Zbardhet dëshmia e të riut shqiptar

Matura Shtetërore, Gjuha Shqipe dhe Letërsia:
http://qsha.gov.al/infos/gjuhe_shqipe.pdf

Matura Shtetërore 2019, teste dhe skema vlerësimi, gjuhët e huaja, matematika dhe lëndë me zgjedhje:”-shkruan Shahini.

LEXO TE PLOTE