Connect with Us

Trafik droge dhe armëmbajtje pa leje/ Kush janë dy personat e radhës në shënjestrën e OFL-së

Kronika

Trafik droge dhe armëmbajtje pa leje/ Kush janë dy personat e radhës në shënjestrën e OFL-së

Publikuar

-

Operacioni Forca e Ligjit i ka dërguar formularin për vetëdeklarimin e pasurisë, dy shtetasve të tjerë.

Bëhet fjalë, për Z. T., banues në Fier, i shpallur në kërkim për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, e kryer në bashkëpunim dhe “Armëmbajtja pa leje”, dhe A. I., banues në Fier, i dënuar nga Gjykata Themelore e Prishtinës për veprat penale “Krim i organizuar” dhe “Blerje, posedim, shpërndarje dhe shitje e paautorizuar e narkotikëve të rrezikshëm”, parashikuar nga Kodi Penal i Republikës së Kosovës.

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së.

Më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

LEXO EDHE:  I përfshirë në rrëmbimin e Jan Prengës/ Sekuestrohen pasuritë e Doçajt

OFL është në veprim të pandërprerë dhe në kryerje të veprimeve komplekse, për të evidentuar dhe dërguar në SPAK, të gjithë personat që janë subjekt i Ligjit Special. OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Masat kundër koronavirusit/ Perimetër sigurie pranë QSUT-së

Publikuar

-

Nga

Ndërsa dy personat e parë të konfirmuar me koronavirus jashë shtruar te Infektivi i QSUT-së, mësohet se jashtë këtij spitali është krijuar një perimetër sigurie që nuk do ta shkelë askush.

Lajmi është konfirmuar nga vetë Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu i cili ka komunikuar shkurt me gazetarin e News 24, Erion Skëndaj.

Ai ndër të tjera ka apeluar të mos përhapet panik, pasi kjo është një masë e nevojshme në situatën ku ndodhemi.

“Duhet të marrim disa masa shtesë, të mos përhapim panik, të krijojmë një perimetër sigurie në këtë spital. Na lini të merremi me rastin”,- tha Veliu.

LEXO EDHE:  OFL ultimatum Lulzim Berishës dhe Ardian Çapjas/ Justifikoni pasurinë brenda 48 orëve

LEXO EDHE:  I përfshirë në rrëmbimin e Jan Prengës/ Sekuestrohen pasuritë e Doçajt

Dy të prekurit nga koronavirus paraqesin një gjendje stabël dhe nuk janë shtruar në reaminacion.

LEXO TE PLOTE

Kronika

SPAK merr të pandehur Adriatik Llallën/ Katër akuzat që “fundosin” ish-kryeprokurorin

Publikuar

-

Nga

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë, (SPAK) bën të ditur se ka përfunduar hetimet paraprake për proçedimin penal të ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla.

Në një njoftim për mediat, SPAK bën të ditur se në përfundim të hetimeve paraprake, pasi janë kryer të gjitha veprimet e mundshme dhe të nevojshme hetimore, pasi janë vlerësuar të gjitha provat e administruara gjatë hetimeve, shtetasi Adriatik Llalla është marrë i pandehur.

Po ashtu, SPAK bën të ditur se Llallës, i është njoftuar akuza për kryerjen e veprës penale : “Refuzimi për deklarimin, mosdeklarimi, fshehja ose deklarimi i rremë i pasurive, interesave private të personave të zgjedhur dhe nëpunësve publikë ose i çdo personi tjetër që ka detyrimin ligjor për deklarim”, të kryer tre herë, të parashikuar nga neni 257/a, paragrafi (2) i Kodit Penal.

LEXO EDHE:  OFL bllokon 6 makina luksoze në Vlorë

LEXO EDHE:  Artan Hoxha ironizon OFL-në/ “Pse Rama krijoi repart qindra-miliona lekë kur RENEA i ka mbrojtur prapanicën”

Aktualisht nga Prokuroria e Posaçme janë duke u kryer veprimet administrative për dërgimin e akteve të procedimit penal Nr.65/2019, për gjykim në Gjykatën e Posaçme të Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar Tiranë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Ngërçi me dosjen “Shullazi”/ KLGJ merr në dorë situatën dhe jep vendimin e rëndësishëm

Publikuar

-

Nga

Çështja penale në ngarkim të të pandehurve Emiljano Shullazi, Gilmando Dani, Endrit Zela, Endrit Qyqja dhe Blerim Shullazi , duket se do të marrë zgjidhje pas më shumë se një vitit zvarritje.

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka komanduar dy gjyqtarë për gjykimin e çështjes duke zhbllokuar kështu ngërçin e krijuar për shkak të mos plotësimit të trupës gjyqësore.

Vendimi është marrë në mbledhjen e KLGj-së ditën e premte, ku është vendosur që trupa gjykuese të përbëhet nga Albana Boksi, gjyqtare me status të posaçëm, dhe dy gjyqtarët e komanduar të cilët vijnë nga Gjykatat e Shkallëve të Para, Korçë dhe Tiranë, Etleva Temo dhe Artur Kalaja.

LEXO EDHE:  OFL bllokon 6 makina luksoze në Vlorë

LEXO EDHE:  Aksioni Anti-KÇK/ Ish-ministri i Ramës zbulon planet e kryeministrit, mesazhi për opozitën 

Seanca e fundit e çështjes “Shullazi” u mbajt në datën 4 mars por zgjati vetëm pak minuta për shkak të mosformimit të trupës në Gjykatën e Apelit të Tiranës.

LEXO TE PLOTE