Connect with Us

SPAK merr të pandehur Adriatik Llallën/ Katër akuzat që “fundosin” ish-kryeprokurorin

Kronika

SPAK merr të pandehur Adriatik Llallën/ Katër akuzat që “fundosin” ish-kryeprokurorin

Publikuar

-

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë, (SPAK) bën të ditur se ka përfunduar hetimet paraprake për proçedimin penal të ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla.

Në një njoftim për mediat, SPAK bën të ditur se në përfundim të hetimeve paraprake, pasi janë kryer të gjitha veprimet e mundshme dhe të nevojshme hetimore, pasi janë vlerësuar të gjitha provat e administruara gjatë hetimeve, shtetasi Adriatik Llalla është marrë i pandehur.

Po ashtu, SPAK bën të ditur se Llallës, i është njoftuar akuza për kryerjen e veprës penale : “Refuzimi për deklarimin, mosdeklarimi, fshehja ose deklarimi i rremë i pasurive, interesave private të personave të zgjedhur dhe nëpunësve publikë ose i çdo personi tjetër që ka detyrimin ligjor për deklarim”, të kryer tre herë, të parashikuar nga neni 257/a, paragrafi (2) i Kodit Penal.

LEXO EDHE:  Balla "i rrëmben” justifikimet Saimir Tahirit

Aktualisht nga Prokuroria e Posaçme janë duke u kryer veprimet administrative për dërgimin e akteve të procedimit penal Nr.65/2019, për gjykim në Gjykatën e Posaçme të Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar Tiranë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Ngërçi me dosjen “Shullazi”/ KLGJ merr në dorë situatën dhe jep vendimin e rëndësishëm

Publikuar

-

Nga

Çështja penale në ngarkim të të pandehurve Emiljano Shullazi, Gilmando Dani, Endrit Zela, Endrit Qyqja dhe Blerim Shullazi , duket se do të marrë zgjidhje pas më shumë se një vitit zvarritje.

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka komanduar dy gjyqtarë për gjykimin e çështjes duke zhbllokuar kështu ngërçin e krijuar për shkak të mos plotësimit të trupës gjyqësore.

Vendimi është marrë në mbledhjen e KLGj-së ditën e premte, ku është vendosur që trupa gjykuese të përbëhet nga Albana Boksi, gjyqtare me status të posaçëm, dhe dy gjyqtarët e komanduar të cilët vijnë nga Gjykatat e Shkallëve të Para, Korçë dhe Tiranë, Etleva Temo dhe Artur Kalaja.

LEXO EDHE:  Edi Paloka reagon ashpër pas akuzave: Çështjen do e çoj në gjykatë

LEXO EDHE:  Një tjetër ministër përfshihet në skandal/ Zbulohet lidhja me grupin e rrezikshëm kriminal

Seanca e fundit e çështjes “Shullazi” u mbajt në datën 4 mars por zgjati vetëm pak minuta për shkak të mosformimit të trupës në Gjykatën e Apelit të Tiranës.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Parakalimi i gabuar/ Përplasen dy automjete në Fushë Krujë, ka dhe të plagosur

Publikuar

-

Nga

Një aksident rrugor është regjistruar mbrëmjen e sotme në  aksin Fushë Krujë – Vorë.

Në aksident janë përfshirë dy automjete, një “Golf” me targa AA 296 FM dhe një “Citroen” me targa AA 367 ZE.

Sipasojë e aksidentit kanë mbetur të plagosur drejtuesi i mjetit tip “Golf” dhe një prej pasagjerëve.

Shkak i aksidentit dyshohet se është bërë parakalimi i gabuar i një prej automjeteve.

LEXO EDHE:  Një tjetër ministër përfshihet në skandal/ Zbulohet lidhja me grupin e rrezikshëm kriminal

LEXO EDHE:  Prokurori i "klanit të Llallës"/ Bashkëshortja e tij shokoi opinionin në intervistën për KLGJ

Ndërkaq, të plagosurit janë dërguar në qendrën shëndetësore të Fushë Krujës ku po marrin mjekimin e nevojshëm./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Mblidhte mbeturina për të blerë ilaçet/ E moshuara humbet kontaktet me familjen

Publikuar

-

Nga

Një e moshuar e komunitetit rom e moshës rreth 70  vjeç  ka humbur prej 2 ditësh në fushën e mbetjeve në Fier.

Zhevrie Verlaci, ka humbur ditën e djeshme rreth orës 12, kurse ka humbur kontaktet me familjarët.

Sipas familjarëve, zonja vuajte edhe nga tensioni, por mblidhte mbetje të riciklueshme tek fusha e mbetjeve për të blerë ilaçe.

Ngjitur me fushën e mbetjeve ndodhet një lumë dhe dyshohet se ajo edhe mund të jetë mbytur.

LEXO EDHE:  Ngritja e SPAK/ Kryemadhi: Politika ka marrë në qafë shumë prokurorë

LEXO EDHE:  Zbardhen milionat e Bujar Nishanit, Visho Likës dhe Adriatik Llallës, Presidenti kredi për shtëpi dhe rritje llogarish

Lulzim Ymeraj apelon për ndihmë dhe për polumbarë.

Pas denoncimit nga ana e familjarëve, policia e Fierit është vënë në kerkim të 70-vjeçares.

LEXO TE PLOTE