Connect with Us

“S’duhen mbajtur maska nga qytetarët”/ Manastirliu, apel për të shmangur përhapjen e koronavirusit

Sociale

“S’duhen mbajtur maska nga qytetarët”/ Manastirliu, apel për të shmangur përhapjen e koronavirusit

Publikuar

-

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar sot se mbajtja e maskave nga qytetarët nuk është e këshillueshme.

Manastirliu tha se maska duhet mbajtur vetëm në rastin kur je i sëmurë, apo ke kontakt me një të sëmurë.

“Maska nuk është e këshillueshme për qytetarët, sepse, e para, nuk ka arsye pse të mbash maskë, nëse nuk je i sëmurë apo ke kontakte me të sëmurin”, u shpreh ajo.

Ndërkohë edhe mjeku infeksionist, Arjan Harxhi, ka këshilluar të njëjtën gjë.

“Mbajtja e maskës në publik më shumë prish punë dhe probabiliteti që ti të përballesh me dikë tjetër në jetën e përditshme është shumë i vogël, ndërsa një personel shëndetësor e ka gjatë gjithë kohës, prandaj dhe e mbajnë”, tha ai.

LEXO EDHE:  Ja çfarë apeli kanë Facebook, Google, Apple për presidentin Obama

Ministrja bëri një ftesë për të gjithë qytetarët, në mënyrë që të zvogëlohen rrisqet për përhapjen e koronavirusit.

“Është momenti për të ftuar çdo qytetar, se kjo sfidë fitohet vetëm me bashkëpunimin me qytetarë. Të njoftojnë 127-ën dhe asnjë person të mos dalë nga shtëpia pa kontaktuar me 127-ën sepse vënë në rrezik qytetarët e  tjerë”, deklaroi Manastirliu./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

E gjithë Italia në karantinë/ Brataj: Kushdo që do hyjë në Shqipëri, do këqyret

Publikuar

-

Nga

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj i ftuar në “Real Story” u shpreh se me shpalljen e Italisë “zonë e kuqe”, të gjithë udhëtarët që do të vijnë nga ky shtet do të kqyren.

“Kur lindi problemi në Itali, ky vend nuk ndërpreu asnjë marrëdhënie me asnjë shtet. Kur u shtri në disa qytete, ku shfaqej problemi, rriteshin masash. Në çdo ditë në orën 8, bëjmë përkufizimin e rastit. Bëhet çdo ditë. Shikohej çdo rasti i dyshimtë, që vinte nga disa vende.

Tani do e bëjmë me të gjithë Italinë. Zona e kuqe është e gjithë Italia. Kushdo që do vijë, do këqyret.”, tha Brataj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Drejtoria e Përgjithshme Detare jep njoftimin/ Ndalohen udhëtimet në këto destinacione

Publikuar

-

Nga

Drejtoria e Përgjithshme Detare ka njoftuar se janë anulluar disa udhëtime nëpërmjet rrugës detare për shkak të koronavirusit që ka mbërritur tashmë në Shqipëri.

Mësohet se janë ndaluar të gjitha lëvizjet e pasagjerëve, me mjetet e transportit detar, nga të gjitha Portet drejt Italisë së Veriut, deri në një njoftim të dytë.

Gjithashtu janë ndaluar të gjitha lëvizjet e pasagjerëve me mjetet e transportit detar me linjën Durrës -Ankona-Durrës dhe Durrës -Tireste-Durrës.

Ndërkohë, linja Durrës -Ankona -Durrës do të vazhdojë për lëvizjen e kamionave, por ndalohet për lëvizjen e pasagjerëve. Sigurisht që çdo lëvizje do jetë e kontrolluar nga stafi mjekësor i porteve përkatëse.

LEXO EDHE:  ”Më pak dyshues dhe pa panik”/ Tritan Kalo tregon arsyet pse Shqipëria nuk ka asnjë rast me koronavirus

LEXO EDHE:  ”Më pak dyshues dhe pa panik”/ Tritan Kalo tregon arsyet pse Shqipëria nuk ka asnjë rast me koronavirus

Drejtoria e Përgjithshme Detare shpreh gatishmërinë për menaxhimin e situatës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Punime në rrjet/ OSHEE njofton ndërprerjen e energjisë elektrike në këto zona

Publikuar

-

Nga

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, (OSHEE), ka njoftuar të tjera ndërprerje të energjisë elektrike në Tiranë.

Në njoftim thuhet se do të ketë stakim të energjisë elektrike në datën 10 mars në zonat e mëposhtme.

‘Njoftim për abonentët #Tiranë

Stakim, 10 Mars

Në vijim të punimeve për rikonstruksionin e kabinave, në datën 10 mars, do të punohet në disa kabina e për pasojë do të mbeten pa energji këto zona në Tiranë

09:00-15:00

LEXO EDHE:  Video-Qytetarët i “nxjerrin bojën” Ramës/ Kryeministri i vetëm në botë që prodhon filma

LEXO EDHE:  Video-Qytetarët i “nxjerrin bojën” Ramës/ Kryeministri i vetëm në botë që prodhon filma

Pjesërisht rrugët: “Selaudin Zorba” pranë Fakultetit të Mjekësisë, “Bajo Topulli” pranë Kryegjyshatës, “Berisha”, zona Kamëz.”/CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE