Connect with Us

Përplasje në tryezën për Reformën Zgjedhore?/ Bylykbashi tregon çfarë ndodhi gjatë mbledhjes

Politikë

Përplasje në tryezën për Reformën Zgjedhore?/ Bylykbashi tregon çfarë ndodhi gjatë mbledhjes

Publikuar

-

Bylykbashi

Ditën e sotme është zhvilluar mbledhja e Tryezës për Reformën Zgjedhore. Pas përfundimit të takimit, i mandatuari i PD-së, Oerd Bylykbashi është shprehur se PD është e hapur për çdo propozim për ndryshimin e sistemit zgjedhor.

Po ashtu, Bylykbashi tha se përfaqësuesi i PS-së, Damian Gjiknuri nuk mbështeti asnjë nga propozimet e Rudina Hajdarit që përfaqëson opozitën parlamentare.

“Në tryezën e sotme Gjiknuri ishte i qartë që nuk mbështeti asnjë nga propozimet për sistemin zgjedhor të znj,. Hajdari. Ndërkohë që opozita shprehu gatishmëri dhe të qenit të hapur për të diskutuar të gjithë propozimet. Janë qëndrime që janë shprehur edhe më herët.
Z. Basha ka bërë një propozim shumë të fortë me vendosjen e një sistemi të ri me balanca kushtetuese që ndikojnë drejtpërdrejt.
Zgjedhësit të kenë lidhjen më të afërt me të zgjedhurit. Pra deputetët mos jenë deputetë Facebook-u nga dhomat e tyre dhe zyrat. Por të jenë më lidhjet e tyre me qytetarët. Për këtë arsye jemi të hapur dhe diskutimi vazhdon. Nuk pamë asnjë qëndrim nga mazhoranca.”- tha Bylykbashi.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Banorët e bllokuar prej një jave nga dëbora/ Përmeti akuza Bashkisë Korçë: Po bëni një krim

Publikuar

-

Nga

Banorët e bllokuar prej një jave nga dëbora/ Përmeti akuza Bashkisë Korçë: Po bëni një krim

Situata e rëndë që është krijuar në disa zona si pasojë e motit të keq ka sjellë edhe bllokimin e banorëve.

Deputeti Andi Përmeti duke iu referuar disa kronikave televizive, shprehet se 200 banorë në fshatin Panarit kanë mbetur të izoluar prej më shumë se një jave nga dëbora, ndërsa akuzon Bashkinë Korçë se nuk ka marrë asnjë masë për jetën e këtyre banorëve.

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, Përmeti shprehet se mos-hapja e rrugës nga ana e institucioneve përkatëse përbën një krim, duke shtuar se bashkia ka buxhetin më të madh në Shqipëri dhe nuk po arrin të sigurojë as minimumin për komunitetin e saj.

“Papergjegjshmeria e nje bashkie fasadash.

Gazetaret Xhensil Shkëmbi  (Euronews Albania) dhe Artin Halili  (A2CNN) na paraqiten situaten e renduar te banoreve te Panaritit. Rreth 200 banore te 40 familjeve jane te bllokuar prej me shume se nje jave nga debora ndersa bashkia Korce nuk merr asnje mase per hapjen e rruges.

Nuk perben ndonje cudi tendenca e bashkise Korce per te mos kryer asnje pune neqoftese nuk behet fjale per ndonje fasade te bukur qe mund ta shes shtrenjte mediatikisht, por ne kete rast moshapja e rruges dhe lenia ne meshire te fatit te 200 banore te Panaritit perben nje krim te mirefillte qe mund te sjell pasoja te renda. Ne kete rast behet fjale per jete njerezish, ne nje kohe te veshtire pandemie, 200 banore jane te bllokuar, ne nevoje ilacesh, ne nevoje mjekimi dhe mbase ne rast fatkeq ne nevoje urgjence mjekesore. A mban njeri pergjegjesi per rastet e mesiperme?

LEXO EDHE:  PD drejt zgjedhjeve vendore/ Basha del jashtë loje?

LEXO EDHE:  Paralajmëron Basha/ Protesta deri në rrëzimin e Ramës

Keqardhje e madhe sesi nje nga bashkite me buxhetin me te madh ne Shqiperi nuk siguron minimumin per banoret e saj.

E bukura eshte e bukur por jeta e njeriut duhet te jete prioritet mbi prioritetet.

P.S.: Nje falenderim per gazetaret e sipercituar, te cilen ecen 5 ore ne kembe per te na njohur me nje te vertete trishtuese”, shkruan Përmeti./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mediu takon strukturat e PR/ Akuza Ramës: Po bën çmos të manipulosh zgjedhjet

Publikuar

-

Nga

Mediu takon strukturat e PR/ Akuza Ramës: Po bën çmos të manipulosh zgjedhjet

Gjatë një takimi me shtabin elektoral të Njësisë Bashkiake Nr. 1 në Tiranë, kryetari i Partisë Republike, Fatmir Mediu, u shpreh se Edi Rama do bëjë çmos për t’i manipuluar zgjedhjet.

“I ka vënë vetes një qëllim, që të jetë ai që kontrollon çdo gjë dhe nuk ka asnjë lloj problemi, që pushtetin e tij ta vendosë mbi çdo gjë, dhe të përpiqet që nëpërmjet varfërisë, dhunës, përjashtimit, fyerjes, sharjes të kontrollojë shoqërinë dhe një pjesë ta bëjë të paaftë për të reaguar”, tha ai.

Mediu theksoi se opozita duhet të kuptojë që detyra e parë e saj është garantimi i zgjedhjeve të lira dhe të ndershme.

“Të mendojë që kjo fushatë është si gjithë fushatat e tjera, sikur jemi në Amerikë, apo jemi në një demokraci normale, do të ketë një gabim jashtëzakonisht të madh që do të ndëshkojë shqiptarët. Prandaj kjo kërkon një vigjilencë të jashtëzakonshme dhe vendimmarrja nuk mund të mbetet thjesht te lidershipi politik, në zyrat e PR-së apo të PD-së, por në uljen dhe konkretizimin e çdo marrëdhënie me çdo individ.

LEXO EDHE:  Postblloku politik i PD

LEXO EDHE:  Basha thërret Kryesinë e PD/ Ja çfarë do të diskutohet

30 vjet ne kemi qenë së bashku dhe vazhdojmë të jemi së bashku. Kemi qenë në momente të vështira, edhe në momente të qeverisjes, por ajo që na ka karakterizuar gjithë kohës, ka qenë një bashkëpunim për të maksimalizuar votën dhe njëkohësisht për të vlerësuar njerëzit më të mirë.

Ajo që po kërkojmë ne është që të bashkëpunojmë me Partinë Demokratike në çdo qendër votimi, në mënyrë që të garantojmë zgjedhje të lira dhe të ndershme dhe të garantojmë që të gjithë qytetarët që duan të votojnë opozitën, pavarësisht se cilën parti politike, ne t’i çojmë në qendrat e votimit dhe të bëjmë të mundur që ata të votojnë të lirë”, u shpreh Mediu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha publikon videon dhe del ‘garant’/ Do të presim lidhjet e mafies me shtetin

Publikuar

-

Nga

Fitorja po vjen apo po largohet?/ Basha i shmanget pyetjes: Nuk ka zgjedhje të zakonshme

Kreu i PD, Lulzim Basha ka publikuar videon ndërsa nuk kursen as akuzat ngda kryeministrit Edi Rama.

Sipas Bashës, Rama e ka mendjen të shtojë pasuritë dhe nuk iu bie në mend për njerëzit. Kryedemokrati zotohet se me ardhjene tij në qeveri do të presin lidhjet e mafies me shtetin.

“Rama dhe marionetat e tij e kanë mendjen të shtojnë pasurinë e tyre me mafien. Atyre as që u bie në mend për njerëzit.
Së bashku, ne do të sjellim ndryshimin. Do të presim lidhjet e mafies me shtetin, do të largojmë Ramën dhe marionetat e tij e do të sjellim një qeveri që kujdeset për familjet shqiptare”, shkruan Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE