Connect with Us

Nga Armir Shkurti/ Ç’është më i rrezikshëm se coronavirusi

Lajme

Nga Armir Shkurti/ Ç’është më i rrezikshëm se coronavirusi

Publikuar

-

Më zarar mund të bëjë ilaçi se vetë sëmundja në këtë rastin e coronavirusit. Domethënë trajtimi i epidemisë. Mbyllja e shkollave sot i hodhi vellon gri Tiranës. Më shumë maska, sirena ambulancash dhe teori konspirative. Madje një astrolog parashikonte edhe një nivel të fundit që do të na kthente në zombi. Të qeshurat e batutat thjesht janë kamomil për të qetësuar sa të mundemi veten prej ankthit e panikut.

Por për sa kohë?

Pas pacientit zero (ndryshe nga bota në fakt, ne patëm dy zero) po flitet për karantinë, vetkarantinë, maska, ilaçe dhe…natyrisht për mungesat. E para punë që në gjithë botën bëjnë njerëzit, blejnë rezerva. Në Nju Jork , më tregon një koleg që jeton aty, nuk gjeje ujë dhe letër higjenike nëpër markete. Pra kërcënimi më i dukshëm është vërshimi nëpër dyqane dhe zbrazja e rafteve, me qëllim krijimin e rezervave. Raftet bosh apo mungesat natyrshëm shtojnë panikun e nga ana tjetër ngrenë çmimet. Nëse zbatojmë një plan të ngjashëm me Italinë, pra kufizime në lokale e vende publike e nga ana tjetër , prej situatës

1. Nuk shpenzojmë më para as në bare e as lokale e as me blerje që nuk janë doemosdoshmëri,

2 . Nuk shkojmë nëpër punëra për shkak se shumë prej tyre duhen mbyllur, atëhere ekonomia një Zot e di se ku do të gremiset.

LEXO EDHE:  Covid rriti me shpejtësi vdekjet ne Europë/ Në Shqipëri ritmi ishte shumë më i ulët, rekordi u shënua në 2017-n

Në këtë skenar kontrolli mbi rendin bëhet jashtëzakonisht i vështirë, për shkak se paniku dhe kriza do të prekte të gjithë vendin. Në situata të tilla (kujtojmë vitet ’90, ’91, ’92, ’97 ) mjafton një thashethem për të djegur një qytet. Të mos harrojmë se edhe policët , edhe mjekët, edhe infermierët, njerëz janë. Mund të preken vet, si prej virusit ashtu edhe prej panikut apo përdorimit të panikut prej të tjerëve. Të mos ju duken fantashkencë , sepse dje në televizionet publike italiane transmetoheshin lajme për revolta në disa burgje të atij vendi…Dhe këtu nuk po e zgjas më tej, sepse ne nuk është se nuk e kemi parë ndonjëherë këtë film.

Ndaj më shumë se virusi dhe vdekja prej tij mua personalisht më dëshpëron pasojat në ekonomi, jetën sociale, sjelljen sociale, kriminalitet, rend, stabilitet. Në SHBA këshilli i sigurisë kombëtare s’mbahet mend sa herë është mbledhur. Ne jemi hala me konferenca shtypi, tweeter e facebook./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Lady Gaga këndoi himnin amerikan/ Alfred Cako zbulon mesazhin e fshehtë

Publikuar

-

Nga

"Më lini të futem pa maskë tek Infektivi"/ Alfred Cako i shkruan Silva Binos pas sulmeve në distancë

Jennifer Lopez dhe Lady Gaga ishin dy nga artistet e që performuan fjatë inagurimit të presidetit të 46-të të SHBA-ve, Joe Biden.

Lady Gaga performoi me bandën e marinës amerikane himnin kombëtar, ndërsa konspiracionisti Alfred Cako pretendon se pas këtij veprimi fshihet një mesazh.

Sipas tij, performimi i himnit të Amerikës nga Lady Gaga, jep mesazhin që në SHBA do fillojnë të komandojnë pakicat.

“Himni i këndua nga një sataniste e shquar si Lady Gaga dhe himni i Amerikës i kënduar dhe krijuar kryesisht nga të bardhë, por edhe nga të zinj, nga populli i lirë Amerikan, u kthye kështu në muzikë hip hop, karakteristikë afikan për të dhënë një mesazh që aty do fillojnë të komandojnë pakicat, pr atë zinjtë. Unë kështu e përktheva.

Karakteristika tjetër që vura re ishte veshaj me atë ngjyrën lejla të të gjitha zonjave po t’i shikosh, sidomos kjo që është shumë marksiste, Kamala Harris“, tha konspiracionisti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

108 vjetori i Policisë së Shtetit/ Hoxha kujton sakfiricën e 224 burrave për Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Operacioni italo-shqiptar me 37 të arrestar/ Artan Hoxha zbulon si u shit politikisht

Gazetarei Artan Hoxha ka kujtuar themelimin e policisë së Shtetit Shqiptar, më 18 janar 1913.

Përmes një postimi në rrjtet sociale, Hoxha shkruan se 224 burra sakrifikuan jetën e tyre për këtë vend gjatë 30-të viteve të postkomunizmit. Gazetari thekosn se sot, ata janë yje mbi një memorial te zi, duke na dhënë shpresë, se ky komb, ende nuk është mposhtur nga krimi.

“Me 13 janar 1913, vetem nje muaj e gjysem pas shpalljes se pavarsise, qeveria e Ismail Qemalit vendosi te themeloje Policine e Shtetit Shqiptar. 108 vite me pas, nje memorial i zi, vendosur ne oborrin e Ministrise se Brendeshme, perkujton 224 “Deshmoret e Atdheut”, te rene ne krye te detyres gjate 30-te viteve te postkomunizmit. 224 BURRA qe sakrifikuan jeten e tyre per kete vend. Shume prej tyre i kam njohur nga afer, kam marre pjese ne operacione te organizuar dhe drejtuar prej tyre. Kam ngrene buke me ta, ne mencat e varfera te komisariateve te Shqiperise, nga Tropoja ne Sarande. Kam ndare bashke me ta, sukseset e aksioneve dhe me kane lene te vetem, te derdh lot hidherimi ne funeralet e tyre. Sot, ATA jane YJE mbi ate memorial te zi, duke na dhene shprese, se ky komb, ende nuk eshte mposhtur nga krimi… E paharruar qofte sakrifica juaj…”, shkruan Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Pesë mësime që na japin filmat klasikë të Krishtlindjeve

Publikuar

-

Nga

Pesë mësime që na japin filmat klasikë të Krishtlindjeve

Ajo që na shoqëron gjatë gjithë muajit dhjetor, ose siç e njohim ndryshe, muajit të festave, janë filmat festivë me Krishtlindje.

Por përveçse zbavitës, këto filma na japin 5 mesazhe shumë të vlefshme për gjithkënd.

Mos zgjidhni punën mbi njerëzit

Ky është një nga mesazhet më të forta që jepet në shumë filma, që mësojnë njerëzit të mos i japin përparësi parave të gatshme mbi lumturinë njerëzore.

Tensionet janë të pashmangshme

Ndonjëherë, pavarësisht se çfarë bëni, gjërat shkojnë pak keq. Shpeshherë vendosemi para situatave të pakëndshme, por ajo që duhet bërë është që të qetësohemi dhe të marrin situatën nën kontroll pa hapur panik dhe duke i parë gjërat me optimizëm.

Familja është ajo që ju e bëni atë

Ka të gjitha llojet e familjeve të ndryshme në botë. Miqtë tanë, personat me të cilët mund të kemi marrëdhënie të ngushta, bashkëpunëtorët tanë, madje edhe qentë tanë mund të jenë familjarë.

LEXO EDHE:  Jozefina Topalli publikon foto me nënën dhe nipin/ Mesazh për qytetarët

LEXO EDHE:  Masat për koronavirusin/ Drejtori i Kadastrës nxjerr urdhërin: Ndalohet rreptësisht dhënia e dorës!

Disa filma Krishtlindjesh na zhvendosin rrënjësisht nga pritjet tona dhe na tregojnë me mënyra të ndryshme se çfarë nënkupton miqësia dhe besnikëria dhe sesi njerëzit mund të gjejnë ndjenjën e tyre jashtë kufijve të familjes.

“Vriteni” të keqen me mirësi

Nëse jeni mërzitur nga xhaxhai që vazhdon të diskutojë për politikën, nga tezja juaj që vazhdimisht ju ngacmon për të gjetur një partner dhe për tu martuar, nuk duhet të silleni vrazhdë me ta. Filmat festivë na japin një mësim, “t’i vrasim me mirësi”. Kështu mund të shmangni stresin e pushimeve dhe të jeni të qetë pa u bezdisur nga të tjerët.

Shpërndani pozitivitet

Vetëm shaka, premtime dhe optimizëm.  Ka një sërë filmash Krishtlindjesh ku mund të merrni pozitivitet.

LEXO TE PLOTE