Connect with Us

Meta në konferencë për mediat/ Ja kur do të dalë para gazetarëve

Politikë

Meta në konferencë për mediat/ Ja kur do të dalë para gazetarëve

Publikuar

-

Në kohën kur në Shqipëri po zien mediat dhe qytetarët për koronavirusin, presidenti Ilir Meta ka paralajmëruar një konferencë për shtyp me gazetarët.

Në një njoftim të dërguar nga Presidenca, thuhet se Meta do të komunikojë me gazetarët në orën 18:15 në institucionin e Kreut të Shtetit.

Por ajo që mbetet ende e pazbuluar është çështja për të cilën do të flasë Kreu i shtetit, që mendohet të jetë çështja e virusit.

LEXO EDHE:  A do ta bojkotojë PS zgjedhjen e Metës President?!/Rama jep përgjigjen

Ndërkohë, kujtojmë se Ministria e Shëndetësisë konfirmoi për mediat dy rastet e para me koronavirus në vendin tonë. Bëhet fjalë për babë e bir që kishin ardhur nga Firence në Shqipëri përmes rrugës tokësore./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Mbyllja e shkollave, kopshteve dhe çerdheve/ Basha “urdhër” Ramës

Publikuar

-

Nga

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka reaguar për vendimin e Ministrisë së Arsimit për të mbyllur të gjitha institucionet arsimore pas konfirmimit të dy rasteve me koronavirus.

Në një postim në rrjetet sociale, Basha thotë se shteti duhet të paguajë njërin nga prindërit që do kujdeset për fëmijët që qëndrojnë në shtëpi.

“Pas vendimit për mbylljen e shkollave, kopshteve dhe çerdheve, duhet që shteti të paguajë apo kompensojë me vlerë të plotë një nga prindërit në marrëdhënie pune që duhet të kujdeset për fëmijët e vegjël gjatë kohës që çerdhet, kopshtet dhe shkollat qëndrojnë të mbyllura”, deklaron lideri i demokratëve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Takimi me ambasadoren e SHBA dhe padia e Metës/ Gjonaj thumbon Presidentin

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj ka folur lidhur me padinë e ngritur nga presidenti Ilir Meta ndaj saj në SPAK për emërimet në Gjykatën Kushtetuese.

Gjonaj e cilësoi si inekzistent kallëzimin, ndërsa pretendon se nuk e ndikon aspak Komisonin e Venecias lidhur me draft-opinionin për emërimet në Gjykatën Kushtetuese.

“S’ka asnjë lloj ndikimi, pasi çështja ka të bëjë me zgjidhjen e ngërçit dhe s’ka të bëjë me kallëzimin inekzistent që presidenti ka bërë. Pres vendimin e  institucioneve të drejtësisë. Unë i kam bërë publike të gjitha provat, me aq sa mund t’i interpretohen publikut”, tha ajo, ndërsa ironizoi Kreun e Shtetit, teksa ishte e ftuar në emisionin “Top Talk”.

“Jo çdo njeri që bërtet ka të drejtë. Le t’ja lemë institucioneve të drejtësisë”, nënvizoi ministrja. Gjithashtu Gjonaj foli edhe për takimin me ambasadoren e SHBA-së Yuri Kim dhe u pyet nëse kjo e fundit është ndikuar nga afeksione personale.

LEXO EDHE:  Video/ Ja ku gjendet këto ditë presidenti Meta

LEXO EDHE:  Foto – Meta shkëmben puthje e përqafime me Fahri Balliun pas protestës

“Ambasadorët vijnë si përfaqësues, nuk vijnë për Etildën si individ dhe absolutisht nuk bëhet fjalë për afeksione personale se në mënyrë të vazhdueshme kam pasur takime me një sërë përfaqësuesish të SHBA. Zonja Kim nuk ka mbështetur ministren si person, por Reformën në Drejtësi”, u shpreh ajo.

Ndërkohë për pyetjen se kush mendon se do ta fitojë betejën mes saj dhe presidentit, Gjonaj tha se duhet “t’ja lemë kohës, se e para nuk mund t’i them gjitha këtu sot dhe e dyta presim të flasin institucionet”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Drafti i Komisionit të Venecias/ Gjonaj paralajmëron se do dorëzojë argumenta të reja

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj ka folur për raportin paraprak të Komisonit të Venecas lidhur me “betejën” për emërimet në Gjykatën Kushtetuese.

Ndonëse Venecia u shpreh hapur në mbështetje të presidentit Ilir Meta, Gjonaj tha ende nuk është dhënë opinioni përfundimtar dhe se ky ishte një fotografim i parë i situatës.

Ajo paralajmëroi se Kuvendi do të dorëzojë argumenta të tjera plotësuese deri në datë 13 mars, të cilat sipas saj mund të ndryshojnë dhe qëndrimin.

“Komisioni i Venecias ka një proces që e kryen, si një proces gjyqësor. E shikojnë dhe japin argumenta sipas këndvështrimit tuaj. Deri në datën 13 të dy palët do duhet të japin mendime, komente dhe opinione mbi këtë fotografim të parë. Është një fotografim i parë i situatës, nëse nuk do kishte mundësi që secila palë të paraqiste argumentat ligjorë, nuk do kishte një opinion përfundimtar. Të dyja palët duhet të jenë konkrete, pa e politizuar çështjen.

LEXO EDHE:  Unaza është partia jonë/ Fillon tek Nexhmija e shkon tek çuni Fahriut

LEXO EDHE:  A do futet LSI në zgjedhje?!/Rama: As që diskutohet, ja gabimi i madh i Metës

Argumentat shtesë do dorëzohen deri në datën 13. Ka argumenta. Nëse s’do ishte kështu, atëherë do të ishte një raport përfundimtar. Kuvendi ka një sërë argumentash për të paraqitur, se në fund të fundit ne nuk na intereson për të kuptuar kush ka të drejtë. Këtu nuk ka të fituar dhe të humbur, ky është një proces i drejtë”, deklaroi ministrja në “Top Talk”, ndërsa theksoi mazhoranca do ta respektojë opinionin e Komisonit të Venecias cilido qoftë ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE