Connect with Us

Meta “godet” qeverinë/ “S’është koha për të zhvilluar mbledhje”

Politikë

Meta “godet” qeverinë/ “S’është koha për të zhvilluar mbledhje”

Publikuar

-

Presidenti, Ilir Meta, ka lëshuar kritika dhe ka treguar pakënaqësi për masat e marra nga qeveria deri më tani për koronavirusin.

Kreu i Shtetit apeloi për plane të detajuara për pandemi me përgjegjësi të ndara.

“Si President i Republikës po e ndjek situatën hap pas hapi. Apeloj për plane të detajuara për pandemi me përgjegjësi të ndara. Plan rrigoroz për funksionimin në terren të të gjitha strukturave. Për blerjen e masave mbrojtëse për personelin mjekësor dhe për atë ushtarak në mënyrë që të përballojmë këtë pandemi. Plan për përballimin e pasojave të pandemisë në ekonomi.

Maturia dhe mësimet e nxjerra nga vendet e prekura më shumë janë mësimet më të mira. Çdo qytetar duhet të jetë i ndërgjegjshëm se çdo nënvlerësim rrezikon jetën e tij. Duhet bashkëpunim maksimal. Shpresoj dhe besoj në përgjegjshmërinë e të gjithëve, për çdo përfaqësuesi të institucioneve tona të shëndetit”, u shpreh ai në një deklarate për shtyp.

Teksa u pyet nëse do ta mbledhë Këshillin e Sigurisë Kombëtare, Meta tha se nuk është koha që të zhvillohet mbledhje mbi mbledhje, pasi theksoi se ka kërkuar edhe më parë marrjen e masave.

LEXO EDHE:  Meta pret delegacionin e PE-së: Dialogu politik në funksion të ecurisë së prioriteteve kyçe

“Nuk është koha për të zhvilluar mbledhje mbi mbledhje. Unë kam kërkuar marrjen e masave ende pa u shfaqur rastet në Itali. Edhe dje kam bërë një kërkesë edhe më të fortë. Qeveria sot ka marrë një seri masash në këtë drejtim. Ne jemi në komunikim të vazhdueshëm për të bërë çdo gjë, jo vetëm për të hetuar këto dy raste.

Sot kam folur me ambasadoret tona në Romë dhe Athinë, dy vende të prekura dhe me potencial mjaft të rrezikshëm për të depërtuar në vendin tonë. Por besoj se do të bëjmë më të mirën që të tregojmë kujdes maksimal. Ka dy gjëra që nuk kërkojnë fonde, qytetaria dhe patriotizmi. Kujdesi i tyre për veten dhe për të gjithë. Është dhe momenti i vullnetarizmit”, nënvizoi Meta./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Koronavirusi në Shqipëri/ Meta kërkon bashkëpunim, mesazh për mjekët e infermierët

Publikuar

-

Nga

Presidenti, Ilir Meta, ka dhënë mesazhe të forta lidhur me situatën e krijuar në vendin tonë, pas konfirmimit të dy rasteve me koronavirus.

Meta deklaroi se nuk ka vend për panik, por theksoi se nuk ka vend as për të nënvlerësuar situatën. Ai kërkoi bashkëpunim maksimal dhe profesionalizëm.

“Duke vlerësuar angazhimin dhe masat e marra nga institucionet përgjegjëse shtetërore përfshi dhe vendimet e qeverisë, i ftoj qytetarët ta përballojnë me qetësi këtë situatë. Të respektojnë protokollet mjekësore, të ndjekin sugjerimet e institucioneve shtetërore. Nuk ka vend për panik por nuk ka vend për nënvlerësimin më të vogël nga të gjitha institucionet dhe qytetarët. Kërkohet përgjegjshmëri maksimale. Profesionalizëm, përkushtim e transparencë”, u shpreh Presidenti.

Mbështetjen më të madhe, Kreu i Shtetit e dha për mjekët dhe infermierët që janë më të rrezikuarit në përballjen me këtë virus.

LEXO EDHE:  Frikë nga koronavirusi?/ Basha “arratiset” bashkë me familjen, zbulohet destinacioni

LEXO EDHE:  Basha harron një moment Ramën në Tepelenë/Mesazhi që i dërgon Ilir Metës

“Mbështes të gjithë personelin shëndetësor të vendosur para një sfide të madhe. Mjekët dhe infermierët që duhet të përballen me këtë rrezik madhor. Apeloj angazhimin e strukturave shtetërore me forcat më të kualifikuara. I bëj thirrje të gjitha institucioneve vendore e qendrore të marrin masa për sigurimin e çdo qytetari, nisjen e trajnimeve të personelit, përcaktimin jo vetëm të karantinave por dhe të pajisjeve dhe të gjithçkaje të domosdoshme që duhet për trajtimin e të prekurve”, nënvizoi Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama takon krerët e komuniteteve fetare/ Mesazh sensibilizimi për besimtarët

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka takuar krerët e komuniteteve fetare në vend, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi.

Rama tha se duhet të sensibilizohen besimtarët që të ruajnë veten dhe të tjerët rreth tyre, ndërsa i kërkoi krerëve të komuniteteve të inkurajojnë të moshuarit dhe personat me sëmundje kronike të qëndrojnë në shtëpi.

“Nuk jemi në një situatë ku të bëhet fjalë për mbyllje të kishave dhe xhamive. Kërkohet që ju të sensibilizoni besimtarët më të moshuar dhe ata me sëmundje kronike që të qëndrojnë në shtëpi, pasi janë shtresa më vurnerabël dhe kjo sëmundje tregohet më agresive pikërisht me ta. Inkurajoni personat e tillë të qëndrojën në shtëpi”, deklaroi kreu i qeverisë.

Kryeministri kërkoi që qytetarët të mos takohen me njëri-tjetrin dhe të mbajnë distancë një metër.

LEXO EDHE:  Frikë nga koronavirusi?/ Basha “arratiset” bashkë me familjen, zbulohet destinacioni

LEXO EDHE:  Qeveria humbi 11.5 milionë euro nga eurobondi

“Edhe në mbledhjet ku keni më shumë besimtarë duhet të tregoni kujdes që këto rregulla, pavarësisht  se thyejnë ritualet fetare duhet të respektohet si puthja e dorës, përqafimi apo falja shumë ngjitur njëri me tjetrin. Është mirë që këto masa të transmetohen nga ju krerët e feve që të sensibilizoni besimtarët. Ky është një virus i panjohur, por nuk po flasim për murtajë. Më vjen mirë që jeni sensibilizuar të gjithë edhe me besimtarët dhe hoxhallarët, myftinjtë e tjerë”, u shpreh ai.

Rama theksoi se askush nuk duhet të bjerë në pesimizëm, por të kujdeset maksimalisht dhe nëse dikush shfaq shenja të vetëkarantinohet e të telefonojë 127-ën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zbardhet vendimi/ Kavalishenca në Durrës kthehet në karantinë për të prekurit nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

 

Megjithëse kishte kohë që flitej, qeveria ka njoftuar sot zyrtarisht se ka vendosur të caktojë si karantinë Shtëpinë e Pushimit të Ushtarakëve në Plepa të Durrësit për të sëmurët me koronavirus.

Ndërkohë që Ministrisë së Shëndetësisë i janë shtuar për përballimin e situatës edhe 400 milionë lekë për marrjen e masave dhe për plotësimin e nevojave.

VENDIMI I PLOTE I QEVERISE

1. Caktimin e shtëpisë së pushimit të ushtarakëve të FARSH-it, prona nr.231, me emërtim “Shtëpia e pushimit të ushtarakëve”, me vendndodhje në Plepa, Durrës, si strukturë për shërbimin e karantinës, në funksion të marrjes së masave për parandalimin e përhapjes së infeksionit nga COVID-19.

Caktimin e Ministrisë së Mbrojtjes si autoritet kontraktor për zhvillimin e procedurave të prokurimit, si më poshtë vijon:

a) rikonstruksion të objektit prona nr.231, me emërtim “Shtëpia e pushimit të ushtarakëve”, me vendndodhje në Plepa, Durrës, për përshtatje si infrastrukturë karantine;
b) blerje mallrash/pajisjesh për përshtatjen e dhomave për nevoja të karantinës;
c) sigurimin e ushqimit të gatuar sipas nevojave;
ç) sigurimin e shërbimit të lavanderisë.

Ministrisë së Mbrojtjes, në buxhetin e miratuar për vitin 2020, në artikullin buxhetor 602, “Mallra dhe shërbime”, dhe në artikullin buxhetor 231, “Shpenzime kapitale”, i shtohet, përkatësisht, fondi prej 13 824 000 (trembëdhjetë milionë e tetëqind e njëzet e katër mijë) lekësh dhe 11 000 000 (njëmbëdhjetë milionë) lekësh.

Efektet financiare, sipas pikës 3 të këtij vendimi të përballohen nga fondi rezervë i buxhetit të shtetit për vitin 2020.

LEXO EDHE:  Kush është Kol Sallakja z. Komandant i Përgjithshëm?

LEXO EDHE:  Kush është Kol Sallakja z. Komandant i Përgjithshëm?

Ministria e Mbrojtjes të koordinojë punën me Ministrinë e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për përcaktimin e kushteve/kërkesave për funksionimin optimal të objektit të caktuar si infrastrukturë karantine.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale të marrë të gjitha masat për të siguruar shërbimin shëndetësor dhe psikosocial për personat që vendosen në karantinë, sipas legjislacionit në fuqi.

Ngarkohen Ministria e Mbrojtjes dhe Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për zbatimin e këtij vendimi.

Ky vendim hyn në fuqi menjëherë dhe botohet në “Fletore zyrtare”.

V E N D O S I:

Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, në buxhetin e miratuar për vitin 2020, në programin “Planifikim, Menaxhim dhe Administrimi”, i shtohet fondi prej 400 000 000 (katërqind milionë) lekësh për marrjen e masave për plotësimin e nevojave paraprake për infeksionin e shkaktuar nga COVID-19, i ndarë, përkatësisht,:

200 000 000 (dyqind milionë) lekë në kategorinë e shpenzimeve kapitale;
200 000 000 (dyqind milionë) lekë në kategorinë e shpenzimeve korrente.

Efekti financiar, prej 400 000 000 (katërqind milionë) lekësh të përballohet nga fondi rezervë i buxhetit të shtetit, miratuar për vitin 2020.

Ngarkohen Ministria e Financave dhe Ekonomisë dhe Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për zbatimin e këtij vendimi.

Ky vendim hyn në fuqi menjëherë dhe botohet në “Fletoren zyrtare”.

 

LEXO TE PLOTE