Connect with Us

Meta “godet” qeverinë/ “S’është koha për të zhvilluar mbledhje”

Politikë

Meta “godet” qeverinë/ “S’është koha për të zhvilluar mbledhje”

Publikuar

-

Presidenti, Ilir Meta, ka lëshuar kritika dhe ka treguar pakënaqësi për masat e marra nga qeveria deri më tani për koronavirusin.

Kreu i Shtetit apeloi për plane të detajuara për pandemi me përgjegjësi të ndara.

“Si President i Republikës po e ndjek situatën hap pas hapi. Apeloj për plane të detajuara për pandemi me përgjegjësi të ndara. Plan rrigoroz për funksionimin në terren të të gjitha strukturave. Për blerjen e masave mbrojtëse për personelin mjekësor dhe për atë ushtarak në mënyrë që të përballojmë këtë pandemi. Plan për përballimin e pasojave të pandemisë në ekonomi.

Maturia dhe mësimet e nxjerra nga vendet e prekura më shumë janë mësimet më të mira. Çdo qytetar duhet të jetë i ndërgjegjshëm se çdo nënvlerësim rrezikon jetën e tij. Duhet bashkëpunim maksimal. Shpresoj dhe besoj në përgjegjshmërinë e të gjithëve, për çdo përfaqësuesi të institucioneve tona të shëndetit”, u shpreh ai në një deklarate për shtyp.

Teksa u pyet nëse do ta mbledhë Këshillin e Sigurisë Kombëtare, Meta tha se nuk është koha që të zhvillohet mbledhje mbi mbledhje, pasi theksoi se ka kërkuar edhe më parë marrjen e masave.

LEXO EDHE:  Rama publikon kurbën e progresit të koronavirusit/ Thirrje qytetarëve: Ta shpëtojmë Shqipërinë nga katastrofa

“Nuk është koha për të zhvilluar mbledhje mbi mbledhje. Unë kam kërkuar marrjen e masave ende pa u shfaqur rastet në Itali. Edhe dje kam bërë një kërkesë edhe më të fortë. Qeveria sot ka marrë një seri masash në këtë drejtim. Ne jemi në komunikim të vazhdueshëm për të bërë çdo gjë, jo vetëm për të hetuar këto dy raste.

Sot kam folur me ambasadoret tona në Romë dhe Athinë, dy vende të prekura dhe me potencial mjaft të rrezikshëm për të depërtuar në vendin tonë. Por besoj se do të bëjmë më të mirën që të tregojmë kujdes maksimal. Ka dy gjëra që nuk kërkojnë fonde, qytetaria dhe patriotizmi. Kujdesi i tyre për veten dhe për të gjithë. Është dhe momenti i vullnetarizmit”, nënvizoi Meta./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Tabaku publikon raportin e ‘Moody’s’/ Qeveria pengesë kryesore për ecurinë ekonomike të vendit

Publikuar

-

Nga

Tabaku publikon raportin e ‘Moody’s’/ Qeveria pengesë kryesore për ecurinë ekonomike të vendit

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka publikuar raportin e agjencisë prestigjioze Moody’s Investors Service ku analizon ekonominë e Shqipërisë.

Tabaku akuzon qeverinë si përgjegjësja kryesore për krizën ekonomike në të cilën ndodhet vendi.

Sipas Tabakut, në raport kritikohet mungesa e vullnetit të qeverisë për të luftuar krimin e organizuar, dhe se i kushtohet vëmendje edhe “borxhit të lartë.

“Institucionet financiare ndërkombëtare kanë vënë gishtin sërish në plagët e ekonomisë shqiptare dhe kanë folur më haptas se kurrë për shkaqet dhe shkaktarët e krizës së thellë ekonomike në Shqipëri.

Në raportin e fundit të agjensisë prestigjioze Moody’s raportohet se është qeveria shqiptare pengesë kryesore për ecurinë ekonomike të vendit. Ekonomia shqiptare konsiderohet me risqe të larta. Në raport kritikohet mungesa e vullnetit të qeverisë për të luftuar krimin e organizuar. Vëmendje të veçantë kanë tërhequr edhe borxhi i lartë dhe PPP-të të cilat shndërruar në bomba me sahat për vendin.

Kjo qeveri punon për një pakicë dhe kundër interesave të shumicës së shqiptarëve. Ajo është shndërruar në pengesë për zhvillimin e ekonomisë dhe biznesit.

LEXO EDHE:  PE: “Luftë civile” mes qeverisë dhe opozitës në Shqipëri

LEXO EDHE:  Tërmetet në Shqipëri/ Meta: I kam paralajmëruar prej kohësh

Ky kryeministër dhe një grusht përfituesish rreth tij që e çuan vendin në këtë krizë të thellë për qytetarët dhe biznesin, nuk e duan ndryshimin dhe po orvaten me çdo mjet për të ndalur zgjidhjen.

Ata kanë ndërtuar një sistem që çdo ditë madje edhe gjatë karantinës vodhën parátë nga xhepat e shqiptarëve dhe u sollën si banda me biznesin e ndershëm, ndërkohë që duan të amnistojnë paratë e krimit.

Këto janë përpëlitjet e fundit të një kryeministri dhe një qeverie në ikje. Ne nuk do të lejojmë që ekonomia të rrënohet në mënyrë të pakthyeshme dhe që Shqipërisë ti nxihet faqja në çdo raport ndërkombëtar. Rrotacioni është zgjidhja dhe ndryshimi që po vjen është i pandalshëm. Ekonomia shqiptare do të çlirohet nga ky makth. Shqiptarët meritojnë më mirë!”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-“Rama përdori terror, la vendin pa maska, ngriti male me kufoma”/ Berisha: Fajin e kanë qytetarët

Publikuar

-

Nga

Video-"Rama përdori terror, la vendin pa maska, ngriti male me kufoma"/ Berisha: Fajin e kanë qytetarët

Ish-kryeministri Sali Berisha demaskon kryeministrin Edi Rama, përmes një videoje, ku ky i fundit dëgjohet të flasë për menaxhimin e situatës së epidemisë në vend.

Rama dëgjohet të thotë se Policia dhe Ushtria nuk mund të kontrollojë të gjithë qyetarët pas lirimit të masave, dhë në këtë rast përgjegjës për mbrojtjen dhe rastet e shtuara duhet të jenë vetë qytetarët.

Berisha gjen rastin të komentojë edhe për ditët e para të shpërthimit të epidemisë në vend, kur Rama, sipas tij përdori terror dhe manipuloi shifrat, në vend që të jepte mesazhe sensibilizimi.

“Fajin e kanë qytetaret! Fajin me së pari e ka ai qe nuk mori asnje mase per luften kunder Covid-19;
Qe la vendin pa teste e pa maska. Qe perdori dhune, terror policor e ushtark, tanke e gazra helmuese kunder qytetareve ne vend te maskave dhe testeve ne luften kunder virusit;
Qe ne vend te ndergjegjesimit perdori tmerrimin e qytetareve me fjalime terroriste per 18 mije te vdekur, male me kufoma etj etj dhe ata tani si reagim i kundert nuk duan tja degjojne me emrin si terrorist dhe nuk besojne asgje; Qe shnderroi me praktiken qe ndoqi spitalet ne bomba biologjike; Qe mashtroi dhe manipuloi gjer ne neveri çdo shifer e te dhene”, shkruan Berisha, i cili bashkëngjit edhe videon që CNA.al e sjell më poshtë. /CNA.al

LEXO EDHE:  LSI në panik/ Rama-Basha drejt një marrëveshje të dytë?

LEXO EDHE:  Drejtësia/Ilir Meta fshihet pas PD

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ti kryeministër, unë President”/ Nard Ndoka tallet keq me Ramën

Publikuar

-

Nga

“Ti kryeministër, unë President”/ Nard Ndoka tallet keq me Ramën

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, deklaroi dje se kryeministri Rama i kishte ofruar një marrëveshje ku Basha të bëhej kryeministër dhe Rama President.

Kjo ngjarje solli jo pak reagime, ndërsa një perj tyre është dhe ish deputeti Nard Ndoka.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale Nard Ndoka e këshillon me ironi kryeministrin të bëhet President i klubit të futbollit “Flamurtari”, i cili është edhe ekipi i qytetit të Vlorës, ku kryeministri ka dalë si deputet i zonës.

LEXO EDHE:  PE: “Luftë civile” mes qeverisë dhe opozitës në Shqipëri

LEXO EDHE:  Drejtësia/Ilir Meta fshihet pas PD

“Një zgjidhje e mirë, mbasi don të jesh President patjetër”, shkruan Ndoka krah fotos ku i sugjeron kryeministrit të bëhet president i Flamurtarit./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE