Connect with Us

Koronavirusi nuk kursen as kabinetin qeveritar/ Ministri i Kulturës rezulton pozitiv

Bota

Koronavirusi nuk kursen as kabinetin qeveritar/ Ministri i Kulturës rezulton pozitiv

Publikuar

-

Ministri francës i Kulturës, Frank Riester, ka rezultuar pozitiv për Covid-19.

Lajmi kofirmohet nga mediat franceze të cilat citojnë burime zyrtare pranë ministrit.

“Ministri u testua pozitivisht sot” pasi manifestoi “simptoma”, tha kabineti, duke përmendur që Franck Riester kishte kaluar disa ditë javën e kaluar në Asamblenë Kombëtare, ku u konfirmuan disa raste.

Franck Riester nuk është zyrtari i parë i qeverisë në botë që infektohet nga koronavirusi.

Disa zyrtarë të lartë iranianë janë prekur gjithashtu, duke përfshirë Massoumeh Ebtékar, nënkryetare përgjegjëse për gratë dhe familjen, opo zv. ministrin e Shëndetësisë, Iradj Harirchi, shkruan prestigjozja franceze “Le Point”.

LEXO EDHE:  Tragjedia e Genovas “zgjon” Francën/ Auditimi zbulon problemet me urat

Kujtojmë që Franca ka 1 209 raste të konfirmuara me koronavirus, ndërkohë që 19 persona kanë humbur jetën. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Konfirmohet shqiptari i dytë me koronavirus në Itali

Publikuar

-

Nga

Është konfirmuar dhe rasti i dytë i një shqiptari të prekur nga koronavirusi në Itali.

Identiteti i tij nuk bëhet me dije ende, por sipas “Ora news” shqiptari i dytë është konfirmuar në qytetin e Comos.

 “Deri më sot në  Itali janë dy mijë persona janë shtruar në qendra spitalore ndërkohë që mbi 700 janë në kujdes intensiv mjekësor. Të tjerë po kurohen në kushte shtëpie.

Një tjetër shqiptar në qytetin e Comos ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Është vetë personi që e bën të ditur në rrjete sociale. Nuk mund të publikoj identitetin e personit në fjalë”, theksoi gazetarja e Ora news Alba Kepi nga Italia.

LEXO EDHE:  Koronavirusi në Itali/ Regjistrohet rasti i parë edhe në Siçili

LEXO EDHE:  “Akt i papërgjegjshëm dhe armiqësor”/ Berisha “shpërthen” kundër Ramës

Kujtojmë që shqiptari i parë i prekur nga koronavirusi në Itali u konfirmua dje. Ai është një 43 vjeçar dhe me origjinë nga Kuçova dhe banues në Codogna të Italisë./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Bota

U infektua nga koronavirusi/ Humb jetën mjeku i katërt në Kinë

Publikuar

-

Nga

Një tjetër mjek ka humbur jetën në Kinë, pasi u infektua nga koronavirusi.

Bëhet fjalë për Dr. Zhu Heping, koleg i të ndjerit Dr. Li Wenliang, i pari që zbuloi virusin vdekjeprurës, por që humbi jetën gjithashtu.

Lajmi për vdekjen e tij vjen pasi tre mjekë të tjerë në Spitalin Qendror Wuhan humbën jetën pas përhapjes së shpejtë të virusit.

66 vjeçari kishte punuar në departamentin ambulator të spitalit, para se të sëmuret, raporton Daily Mail.

Dr. Zhu u sëmur më 3 shkurt dhe simptomat e tij u shfaqën menjëherë. Ai kreu vetëkarantinë në fillim dhe paralajmëroi një nga kolegët e tij më 18 shkurt pasi gjendja e iu përkeqësua.

LEXO EDHE:  Dhjetra të plagosur nga goditja e rrufeve në Francë dhe Gjermani

LEXO EDHE:  Francë/Grabitje me maska në autostradë, vidhen diamantët

Dr. Zhu u transferua në Spitalin e Wuhan, më 19 shkurt, pasi infeksioni i kishte prekur mushkëritë.

Gjendja e iu përkeqësua natën e kaluar duke ndërruar jetë mengjesin e sotëm.

LEXO TE PLOTE

Bota

Koronavirusi në Itali/ Shkon në 463 numri i viktimave, 9172 persona të infektuar

Publikuar

-

Nga

Është rënduar edhe më tej bilanci si pasojë e epidemisë së koronavirusit në Itali.

Sipas “Corriere Della Sera” numri i viktimave ka shkuar në 463, ku 97 kanë humbur jetën vetëm sot.

Ndërsa janë regjistruar 9172 raste personash të infektuar nga 6387, që ishte  dje.

733 janë në terapi intesive, 4316 po kurohen në strukturat spitalore e 2836 të tjerë në kushte shtëpie.

LEXO EDHE:  “Akt i papërgjegjshëm dhe armiqësor”/ Berisha “shpërthen” kundër Ramës

LEXO EDHE:  Dhjetra të plagosur nga goditja e rrufeve në Francë dhe Gjermani

Lombardia mbete rajoni më i prekur nga virusi e ka regjistruar 5469 të infektuar, rreth 1280 të i me shumë gjatë 24 orëve të fundit si dhe 333 viktima.

LEXO TE PLOTE