Connect with Us

Koronavirusi/ Artan Fuga: Duhet marrë eksperienca e Mesjetës kundër epidemive

Sociale

Koronavirusi/ Artan Fuga: Duhet marrë eksperienca e Mesjetës kundër epidemive

Publikuar

-

akademiku dhe profesori i gazetarise dhe komunikimit, artan fuga

Akademiku Artan Fuga ka reaguar në lidhje me përhapjen e koronavirusit në vendin tonë.
Ai këshillon marrjen e eksperiencës më të mirë nga Mesjeta kundër epidemive të asaj kohe.

Sipas Fugës, duhet prodhuar pasoja artificialisht para se ate ta prodhoje shkaku natyror, se atëherë është vonë.

“Une vazhdoj ta përsëris prej dy javësh: Duhet marrë eksperienca e mirë e Mesjetës së ndritshme kundër epidemive të asaj kohe.
1. Duhet prodhuar pasoja artificialisht para se atë ta prodhojë shkaku natyror, se atëherë është vonë. Duhen zbehur rëndshëm lidhjet dhe levizjet sociale.
Të çmendurit vazhdojnë akoma të vënë klientin para njeriut.
2. Në epidemi nuk ka kufij shtetërore, Shqipëria, Greqia, Kosova, Italia, është një rajon i vetëm. Sikur të ishte thjesht Italia.
Italia u vonua tre javë pikërisht nën efektin e lobive financiare. Edhe stadiumet i donin plot… Jo Juventusi, jo Milani…
Fitimi, politika kundër njeriut.
I thërrasim mendjes sa nuk është vonë.
Ata mjeke dhe shtriganë që në mënyre të papërgjegjshme shkruajne se koronavirusi nuk i kapka shqiptarët [!] u ngjajnë atyre gjoja gjeologeve a sizmologeve që na thoshin : Nuk ka rrezik, flini gjumë strukturat nuk janeëdemtuar. Na ka ruajtur Zoti!
Kur shkencetari a intelektuali bëhet propagandist lepirës jo vetëm bëhet karagjoz, por edhe i rrezikshëm.
Masat e forta vetëm ne nxjerrin pertej.
Perndryshe, hajde vazhdojmë shkojme në stadium dhe puthemi kur gjuhet penalltia”, shkruan Fuga./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Panariti ngre shqetësimin/ A janë dërguar për “kontroll vërtetues” pranë OBSH analizat tona për COVID–19?

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti ka ngritur pyetjen nëse janë dërguar për “kontroll vërtetues” analizat tona për COVID – 19 në laboratorët e referencës se OBSH?

Sipas Panaritit, ku veprim sugjerohet në udhëzimin për procedurat analitike për COVID – 19 të OBSH të datës 2 Mars.

“Në pikën 4 të këtij dokumenti ndër të tjera shkruhet: Laboratorët kombetarë të COVID – 19 me përvojë të kufizuar, lipset të dërgojnë për vërtetim të metejshëm në laboratorët e referencës te OBSH – se, dhjete mostra negative dhe pesë mostra pozitive!
Tashmë ne kemi nga te dyja! Kjo bëhet për të përjashtuar rastet e falso negativitetit apo pozitivitetit fals. Apo kjo nuk shihet e nevojshme?!”, shkruan Panariti./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Babë e bir me koronavirus/ Manastirliu: Kemi marrë mostrat e kontakteve të ngushta

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka folur mbi rastin e dy të prekurve nga koronavirusi në vendin tonë.

Të prekurit nga koronavirusi janë babë e bir 28 dhe një 54-vjeçar banues në Tiranë.
Sipas Manastisliut babai është infektuar nga kontakti i ngushtë me të birin.

“Dje janë konfirmuar dy rastet e para në Shqipëri. Bëhet fjalë për 28 dhe një 54-vjeçar banues në Tiranë. Babai është infektuar si kontakt i ngushtë. I janë marrë mostrat dhe kanë rezultuar pozitivë. Menjëherë është bërë identifikimi, izolimi, kanë marrë mostrat e kontakteve të ngushta të cilët janë izoluar. Babë e bir po marrin shërbim tek Infektivi. Mjekët dhe infermierët janë në ballë të kësja situate për çdo skenar që ne e kemi planifikuar. Kam një thirrje për ata që kontaktohen të bashkëpunojnë për të mirën e tyre dhe të mirën e të afërmve të tyre. Mjekët janë në krye të detyrës ku çdo orë ka përforcim të masave”, u shpreh Manastirliu.

LEXO EDHE:  5 anglezë konfirmohen me koronavirus në Francë/ Mes tyre një fëmijë

LEXO EDHE:  Ironia e fatit/ Preket nga koronavirusi zv.ministri i Shëndetësisë që tha se situata nuk është aq e rëndë

Gjithashtu ajo bëri me dije se koronavirusi nuk përhapet përmes ajrit por vetëm përmes kontaktit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rama mbledh qeverinë/ Masa drastike kundër koronavirusit, mbyllen shkollat

Publikuar

-

Nga

Situata alarmante në Itali ka bërë që Shqipëria të hedhë hapin e radhës për të shtuar masat kundër koronavirusit.

Ndërkohë që rreth mesnatës, un konfirmuan dy rastet e para të prekur nga koronavirusi në Shqipëri, mëngjesin e sotëm kryeministeri Edi Rama ka mbledhur urgjent kabinetin qeveritar.

Kreu i qeverisë theksoi se janë marrë rë gjitha masat sipas portokolleve të OBSH-së.

Rama tha se do të anullohen të gjitha fluturimet direkte drejt Veriut të Italisë si dhe në zonat e “kuqe”.

LEXO EDHE:  Audio-mesazhi për koronavirusin që “çmendi” rrjetin”/ Prokuroria nis hetimet

LEXO EDHE:  Nga Artan FUGA/Cfarë po ndodh përreth arsimit universitar privat?

Po ashtu, ai tha se do të mbyllen për një periudhë dy javore të gjitha institucionet arsimore në Shqipëri.

“Masat e sotme janë pezullimi i fluturimeve drejt veriut të Italisë dhe drejt zonave të kuqe, deri më 3 prill. Mbyllja e institucioneve të arsimit në të gjithë vendin. Është momenti të mbyllim të gjitha institucionet arsimore dhe të kërkojmë mbylljen e të gjtha aktiviteteve, dëgjesa publike, deri më 3 prill”, tha Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE