Connect with Us

Koronavirusi anullon edhe festimet e Ditës së Verës

Sociale

Koronavirusi anullon edhe festimet e Ditës së Verës

Publikuar

-

Anullohen festimet për Ditën e Verës në qytetin e Elbasanit në 14 Mars.

Shkak për anullimin e festimeve është bërë mbërritja e koronavirusit në Shqipëri.

Mbrëmjen e djeshme në vendin tonë janë konfirmuar 2 raste me koronavirus, babë e bir.
Sot, kryeministri Edi Rama mblodhi qeverinë ku u vendos mbyllja e institucioneve arsimore per dy javë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Mjekja në Muriqan: Djali me koronavirus u kontrollua nga 3 punonjëse

Publikuar

-

Nga

Mjekja e pikës kufitare të Muriqanit, tha se djali i infektuar me koronavirus, ka hyrë me makinën e tij personale më 28 shkurt.

Ajo tha se d28 vjeçari është kontrolluar por nuk ka pasur shenja klinike.
“Dogana e Muriqanit ka pasur kontrolle, kemi kohë që i bëjmë kontrollet, dhe kanë qenë 3 punonjëse kur personi ka kaluar.

Periudha e inkubacionit nuk është më 14 ditë, koha që personat duhet të ruhen nga infektimi, janë 28 ditë, personi ka qenë pa shenja klinike”, tha mjekja./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Pezullohen operacionet e planifikuara/ Manastirliu apel të fortë qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu i ka drejtuar një apel të fortë qytetarëve të bashkëpunojnë, për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të koronavirusit.

Në një deklaratë për mediat nga Ministria e Shëndetësisë, Manastirliu tha se nga sot do të anulohen të gjitha ndërhyrjet kirurgjikale të planifikuara.

“Urdhër i ri ka të bëjë me kufizimin dhe ndalimin e ndërhyrjeve operatore kirurgjikale duke përjashtuar patologjitë malinje. Nuk do të ketë asnjë ndalim për shërbime kirurgjikale të urgjencave”- sqaroi ministrja Manastirliu.

Ajo tha ndër të tjera se Shqipëria ka tashmë një “personel të mirëtrajnuar” për tu përballur me këtë virus.

Po ashtu ajo theksoi se është shumë i rëndësishëm bashkëpunimi për tu përballur me këtë betejë.

LEXO EDHE:  Aksident i rëndë/ Humb jetën 32 vjeçari

LEXO EDHE:  Elbasan/ Prezantohet projekti “Ndihmë për fëmijët dhe familjet në situatë rruge”

“Qytetarët duhet të respektojnë masat. Është shumë i rëndësishëm bashkëpunimi. Është koha për qetësi dhe jo për panik. Na duhet një pakt me ju për tu përballur me këtë betejë dhe për tia dalë.

Çdo masë në raport me parandalimin e përhapjes së koronavirusit, duhet të zbatohet me rigorozitet.”-tha Manastirliu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Vendimi për mbylljen e shkollave/ Bashkia e Tiranës: Vlen edhe për kopshtet dhe çerdhet

Publikuar

-

Nga

Bashkia e Tiranës ka reaguar pas vendimit të qeverisë për të mbyllur institucionet arsimore në të gjithë vendin, për një periudhë dy javore.

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj në një njoftim në rrjetet sociale, bën të ditur se ky vendim vlen edhe për kopshtet dhe çerdhet.

“Vendimi për shkollat vlen edhe për kopshtet e çerdhet! Dhe pse fëmijët nuk paraqesin rrezikshmëri, mund të jenë bartës që prekin më pas gjyshërit e tyre që janë me të rrezikuar. Ndërkohë po vijojmë dezinfektimet që të jemi gati kurdo që vendoset rihapja”-shkruan Erion Veliaj.

LEXO EDHE:  Makina përplas kalimtarin në Elbasan, shoqërohet drejtuesi

LEXO EDHE:  Elbasan/ Policia zbulon një skelet njeriu

LEXO TE PLOTE