Connect with Us

Horoskopi i ditës, 9 mars 2020

Sociale

Horoskopi i ditës, 9 mars 2020

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Venusi vetë do kujdeset posaçërisht për jetën tuaj në çift gjatë kësaj dite. Ai do krijojë mundësitë e duhura për të kaluar momente romantike dhe pasionante. Beqarët do kenë mundësi për takime, por do jenë ende në mëdyshje për hapat që duhet të hedhin. Buxheti do mbetet i njëjtë si një ditë më parë kështu që mundohuni të bëni sa më shumë kujdes.

DEMI 21. prill – 21. maj

Do jeni shumë sipërfaqësore gjatë kësaj dite dhe nuk do i ofroni partnerin ngrohtësinë e duhur. Marrëdhënia mes jush nuk do jetë ashtu si e keni pritur. Beqarët më mirë të mos ëndërrojnë shumë gjatë kësaj dite sepse yjet nuk do i favorizojnë. Buxheti nuk do jetë i keq, por një shpenzim i papritur në pasdite mund të sjellë disa tronditje të vogla.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Hëna do sjelle qetësi absolute gjate kësaj dite dhe ju nuk do ndiheni keq për asnjë moment. Nuk do i prekni aspak temat delikate dhe do mendoni vetëm si t’ia kaloni sa me mire me partnerin. Beqaret do kenë mundësi serioze për te realizuar takimet qe kane ëndërruar dhe zemra do ju ndihet e plotësuar. Plutoni do ju ndihmoje me financat dhe do ju beje me te logjikshëm.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Dita e sotme do jete me e bukur se me pare. Pranë partnerit do ndiheni me te plotësuar dhe gati për te pranuar propozimet qe ai ju ka bere. Beqaret do joshin pafundësisht dhe ne disa raste mund te bëjnë gabime te pafalshme. Jo çdo gjë do ju ece si e kishit ëndërruar. Ne planin financiar duhet te përfitoni nga mbrojtja e Jupiterit per te bere pak me shume ekonomi.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Sot duhet te bëni shume përpjekje për te ruajtur qëndrueshmërinë ne jetën tuaj. Mundohuni te jeni me te kuptueshëm dhe te pranoni se edhe vete keni gabuar. Për beqaret priten me shume mundësi për flirte dhe aventura te përkohshme. Me financat mos u tregoni te pamatur nëse nuk doni te mbeteni me financa shume te pakta. Nëse fillojnë problemet zor se do e riktheni gjendjen si me pare.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Venusi do jete planeti me i favorshëm për ata qe janë ne një lidhje. Përfitoni për t’u afruar edhe me shume me partnerin e pse jo edhe për te zgjidhur pengjet e se shkuarës. Beqaret do duan t’i bëjnë gjerat shpejt e shpejt dhe do gabojnë rende. Ne planin financiar sido qe te vijnë punët nuk duhet ta humbisni realizmin dhe optimizmin. Problem kane te gjithë, por lum ata qe dine t’i kalojnë.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Venusi do sjelle gëzim dhe hare ne jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite. Me partnerin do jeni ne te njëjtën linje dhe nuk do debatoni as për gjene me te vogël. Beqaret do ndihen gati te provojnë dhe aventura te shkurta vetëm për te mos qëndruar me vetëm. Financat do jene goxha te mira kështu qe edhe ndonjë investim te vogël mund ta kryeni pa pasur asnjë lloj frike.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Dite shume pasionante dhe intensive ka për te qene kjo e sotmja. Nuk do keni aspak debate me njeri-tjetrin përkundrazi do i harroni edhe ato qe keni pasur dikur. Ju beqaret do jeni nder ata qe do guxoni dhe nuk do ju dridhet qerpiku as për te ndërmarrë rreziqe. Ne planin financiar yjet do ndikojnë shume negativisht dhe mezi do arrini te shlyeni edhe detyrimet.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Nëse keni një lidhje me shume gjase do debatoni ashpër me partnerin tuaj. Nuk do jeni aspak ne një linje me idetë dhe mund te thoni edhe gjera te gabuara. Beqaret nuk do joshen aspak nga aventurat kalimtare sado pasionante te jete ato kështu qe kane për te mbetur ende vetëm. Sektori i financave ka për te qene shume me i stabilizuar nga disa dite me pare dhe do ndiheni te lumtur për këtë gjë.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Zemra juaj do ndihet shume mire gjate kësaj dite kështu qe do ndiheni gati edhe për te hedhur hapa me tej. Nuk do fiksoheni kot pas te metave elementare dhe do e shihni te ardhmen se bashku me më tepër optimizëm. Beqaret me ne fund do marrin guximin dhe do e shprehin dashurinë. Buxheti do jete i mire megjithatë mos tentoni te bëni shpenzime te pallogaritura.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Gjate ditës se sotme do mendoni te bëni disa ndryshime ne jetën tuaj ne çift. Mendojini gjerat shume mire para se te hidhni hapa ne mënyrë qe te mos pendoheni me pas. Beqaret nuk do dine si ta joshin dike qe pëlqejnë dhe duke u munduar gjate dikush tjetër do ua kaloje. Shpenzimet kryejini me sa me shume maturi gjate kësaj dite nëse nuk doni qe ne një moment te mbeteni keq.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Dite e mbushur me entuziazëm dhe hare do jete kjo e sotmja për te dashuruarit. Gjate gjithë kohës do ndiheni mire pranë njeri-tjetrit dhe thelle brenda vetes do e kuptoni se doni te plakeni se bashku. Beqaret duhet te jeni sa me vigjilente qe te munden sepse persona shume interesante do ju kalojnë pranë. Financat do jene mjaft inkurajuese dhe nuk do gjendeni aspak ne vështirësi.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Detajet kush janë dy të infektuarit me Coronavirus dhe si hyne ne Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Dy qytetarët e konfirmuar me koronavirusin e ri, babë e bir, 54 vjeç dhe 28 vjeç kanë qëndruar disa ditë në Firence dhe kanë udhëtuar në rrugë tokësore nga Firence drejt Tiranës, nëpërmjet pikës kufitare të Hanit të Hotit, me makinë personale.
Menjëherë pas shfaqjes së shenjave klinike dhe lajmërimit të urgjencës kombëtare në nr.127 i janë marrë mostrat, të cilat u konfirmuan mbrëmjen e sotme nga laboratori i virologjisë në IShP.
Dy rastet e konfirmuara me COVID-19 janë në gjendje të stabilizuar dhe po trajtohen në spitalin infektiv në Tiranë.
Ndërkohë strukturat e shëndetit publik po realizojnë hetimin epidemiologjik dhe marrjen e mostrave të kontakteve.

LEXO TE PLOTE

Sociale

LAJMI I FUNDIT/ Ministria e Shëndetësisë: Konfirmohen dy raste të importuara me COVID-19 në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë konfirmon dy rastet e para me Coronavirus në Shqipëri. Bëhet fjale pë dy persona të së njejtës familje.

Sipas burimeve zyrtare “Gjendja e dy të prekurve babë e bir që kanë udhëtuar nga Firence në Tiranë është e stabilizuar dhe nuk paraqesin komplikacione”. Analizat e dy të prekurve kanë dalë pas mesnatës të datës 8 mars.

Në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë thuhet se “Strukturat tona të urgjencës kombëtare dhe ISHP janë duke ndjekur protokollin klinik dhe epidemiologjik për të dy rastet.

MSHMS përsërit thirrjen për qytetarët që kanë udhëtuar nga vende të prekura dhe ndjejnë simptoma të ngjashme me gripin, të telefonojnë në nr.127, ku mjekët tanë do t’i përgjigjen çdo rasti.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 26 korrik 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 8 shkurt 2018

MSHMS u bën thirrje qytetarëve të ruajnë qetësinë dhe të zbatojnë rigorozisht rregullat e higjenës, sipas njoftimeve që kemi bërë gjatë gjithë kësaj kohe.

Gjithashtu u bëjmë thirrje qytetarëve që t’u referohen vetëm burimeve zyrtare për marrjen e informacionit. MSHMS do të vazhdojë të ofrojë informacione të përditshme mbi situatën dhe masat e marra”, njofton ministria e Shëndetësisë./CNA.AL

LEXO TE PLOTE

Sociale

Bien lindjet në Shqipëri/ Niveli më i ulët prej 60 vitesh

Publikuar

-

Nga

Në Shqipëri lindjet kanë shënuar pikën më të ulët që prej 60 vitesh, duke rënë në 1.37 fëmijë për një grua në moshë riprodhuese, nga 2.1 që është kufiri i nevojshëm për ruajtjen e popullsisë. Ekspertët përmendin disa shkaqe, mes tyre emigracionin e popullsisë në moshë riprodhuese, mungesën e sigurisë në punë për gratë, pagesat e tyre informale, dhe kushtet e pamjaftueshme ekonomike. Zyratarët thonë se i kanë analizuar shkaqet dhe se kanë marrë disa masa, me qëllim nxitjen e lindjeve, të cilat synojnë fuqimin ekonomik të gruas dhe mbrojten e saj në vendin e punës, të gjithsesi ende s’kanë filluar të japin efekt.

Lindshmëria në Shqipëri është një nga problematikat më të forta që shoqëron proceset demografike. Që prej vitit 90 lindjet kanë rënë me 65% dhe që prej 19 vitesh ato janë nën kufirin 2.1 fëmijë për një grua në moshë riprodhuese, që është dhe kufiri i nëvojshëm për ruajtjen e popullsisë. Edhe vendet Europiane dhe të rajonit janë prekur nga ky fenomen, por specialistët vërejnë së situata në Shqipëri është shembulli më i deformuar i problemit të lindshmërisë. Përtej efektit të jetës urbane dhe prirjes për të patur një familje të vogël për një jetë më komode, të orientuar drejt karierës, ka dhe probleme tipike shqiptare.

“Këtu mund të përmendja ritmin e lartë të emigracionit të popullatës në moshë riprodhuese. Natyrisht që kjo ka ndikuar në uljen e ndjeshme të lindjeve në Shqipëri. Ndikim ka patur edhe shtyrja e ndjeshme e moshës së martesës. Dikur, në dy ose tre dekada më parë, vajzat 22-25 vjeç e kishin kryer lindjen e parë. Sot ne kemi vajza që edhe pasi kanë kaluar të tridhjetat, akoma nuk e kanë bërë lindjen e parë”, shprehet Prof. Dr. Edlira Haxhiymeri, eksperte e shkencave sociale.

Ermira Çausholli, me profesion gazetare, është nënë e 4 vajzave. Ajo ja ka dalë mes vështirësive të jetë nënë dhe grua nëkarierë, ndaj dhe është kritike për politikat e ndjekura ndaj gruas në Shqipëri.

“Asnjëherë politikat nuk e kanë ndihmuar gruan, që të jetë një nënë e denjë përballë fëmijëve dhe grua e dobishme në shoqëri. Është për të ardhur keq, që në momentin, që një grua është në marrëdhënie pune dhe sapo rrethi drejtues merr vesh shtatzaninë e saj, fillojnë e shohin si një gjë që nuk do të ketë më vlerë, dhe që nuk do të jetë më aq efiçente në të ardhmen”, thotë Ermira Çausholli, gazetare.

Zyrtarët thonë se i kanë ndjekur dhe analizuar problemet mbi lindshmërinë dhe se kanë kanë marrë disa masa, siç është bonusi i bebeve 400 dollarë për fëmijën e parë, 800 për të dytin dhe 1200 për të tretin, që sipas tyre ka filluar të japë efekte. Po ashtu dhe përfitimi i lejës së barrë lindjes për gratë që nuk kanë qenë në mardhënie pune. Ato përfitojnë nga sigurimi i bashkëshortëve. Edhe trajtimi i grave në vendin e punës gjatë shtatzanisë ka marrë vëmendje megjithëse zyrtarët janë të vetëdijshëm që ende ka probleme duke veçuar hendekun me grave dhe burrave në paga, apo sigurimi i grave jo me pagën reale.

“Edhe ndryshimet që kanë ndodhur në Kodin e Punës në disa drejtime janë të lidhura direkt me mbrojtjen e nënës gjatë periudhës së shtatzanisë dhe gjatë periudhës së lejës së barrëlindjes dhe pas lindjes. Punëdhënësi duhet të plotësojë detyrimet kontraktuale ndaj punëmarrësit. Natyrisht ka penalitete, por përmirësimi vjen kur e gjithë shoqëria ngre zërin”, thotë Merita Xhafaj, eksperte në Ministrinë e Shëndëtetësisë dhe Mbrojtjes Sociale.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 5 shkurt 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 25 shkurt 2020

Për ekspertët rënia e lindshmërisë në vend, lidhet në vijimësi me mungesën e politikave sociale, të mbështetjes së grave me kopshte çerdhe, me mungesën e kushteve në punë dhe të orareve të reduktuara për gratë pas lindjes, për t’u ndalur tek faktorët ekonomik.

“Faktorët ekonomikë prekin një shtresë të gjerë të popullsisë përsa i përket riprodhimit, pamundësia për të siguruar minimumin jetik, apo nevojat bazë të fëmijëve që ata sjellin në jetë ka ndikuar ndjeshëm në uljen e numrit të fëmijëve”, thotë Prof. Dr. Edlira Haxhiymeri, eksperte e shkencave sociale.

Problemet ekonomike dhe sociale sipas mjekëve janë shpeshherë dhe arsyet e ndërprerjes se shtatzanive nga gratë, të lejuara me ligj në vitin 95, brenda javës së 12, megjithëse numri i tyre ka ardhur në rënie të vazhdueshme.

“Një aspekt është i lidhur më tepër me moshën e re. Janë të papërgatitura për të qenë nëna. Arsyet e tjera lidhen me mundësitë ekonomike, pasi ideja e sjelljes në jetë të një fëmije megjithë përkushtimin dhe vëmendjen që do marrë ai, i gjen të papërgatitura. Një aspekt tjetër është gjithashtu dhe gruaja në karierë”, thotë Besjona Kodra, Mjeke Obstetër Gjinekologe.

Ermira Çausholli thotë se kur nuk mundësi ekonomike për të sjellë në jetë një fëmijë është një fatkeqësi që i kalon kufijnë e familjes, prek gjithë shoqërinë. Ajo sjell shembuj se si po stimulohen lindjet në vende të Europës qëndrore.

“Bota i ka rregulluar gjërat. Në Hungari, shteti për fëmijën e katërt të heq komplet taksat, detyrimet, tatimet për gjatë gjithë jetës. Ndërkohë këtu bëhen përpjekje, por nuk janë në harmoni, me një sërë masash apo më plane pilote, të cilat janë shumë të domosdoshme që gruas t’i japin vendin, peshën dhe dinjitetin e duhur”, thotë Ermira Çausholli, gazetare.

Zyrtarët thonë se janë hartuar disa politika që lidhen më nxitjen e punësimit të grave siç janë ndërmarrjet sociale, fuqizimi ekonomik i tyre, bonuset e qirave të shtëpive për çifet e reja, apo dhe nisma e fundit për riaktivizimin e komitetit kombëtar të shëndetit riprodhues.

“Të gjitha këto politika synojnë stabilitet në lindshmëri duke patur në fokus familjen e re dhe nënat e reja në mënyrë të veçantë”, thotë Merita Xhafaj, eksperte në Ministrinë e Shëndëtetësisë dhe Mbrojtjes Sociale.

Në vitet 60 një grua në moshë riprodhuese kishte mesatarisht 6 fëmijë, më pas rënia vijoi me një trend linear. Në vitet 70 ra në 5.2 fëmijë për grua, në vitet 80 në 3.6 dhe në vitin 1990 në 3 fëmijë për një grua. sot është 1.37, pra nën kufirin 2.1që është dhe niveli inevojshëm për të ruajtur popullsinë. Rënia e lindshmërisë është një prej faktorëve kryesore të tkurrjes dhe plakjes së popullisë në Shqipëri. Mjaft organizata janë aktivizuar në mbrojtje të gruas, por problemet vijonë të jenë të thella dhe sfiduese si për shtetin ashtu dhe për shoqërinë./VOA

 

LEXO TE PLOTE