Connect with Us

Hajdari mesazh Bashës/ Nuk do të lejojmë fuqizimin e kryetarit, do i shkojmë deri në fund betejës

Politikë

Hajdari mesazh Bashës/ Nuk do të lejojmë fuqizimin e kryetarit, do i shkojmë deri në fund betejës

Publikuar

-

Deputetja demokrate Rudina Hajdari i ka drejtuar një mesazh të fortë kreut të PD-së, Lulzim Basha, ndërsa theksoi se nuk do të tërhiqet në betejën për ndryshimin e sistemit zgjedhor.

Në një prononcim për mediat, pas përfundimit të mbledhjes së Tryezës për Reformën Zgjedhore, Rudina Hajdari tha se opozita joparlamentare nuk duan ndryshimin e sistemit.

Po ashtu Hajdari tha se opozita nuk duhet të ketë frikë kryetarin.

“Opozita nuk duhet të jetë kundër ndryshimit të sistemit dhe hapjes së listave. Opozita nuk duhet të ketë frikë nga kryetari.

LEXO EDHE:  Basha prezanton kandidatin për Bashkinë e Kukësit

Opozita jashtë parlamentit refuzon të mbrojë këtë ndryshim sistemi, ndërkohë që PS është e hapur për ta parë sesi do procedohet. Por, ne do ti shkojmë deri në fund sepse besojmë se ndryshimi i sistemit dhe hapja e listave do të sjellë ndryshim më cilësor. Iu bëj thirrje të gjithë faktorëve politik mos të mbështesin iniciativen e PD-së për të mos ndryshuar sistemin”-tha ndër të tjera Rudina Hajdari.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nuk duroj dot fushata si në vitin 1993”/ Rezart Prifti nxjerr prapaskenat, tregon arsyet pse u largua nga Nisma “Thurje”

Publikuar

-

Nga

“Nuk duroj dot fushata si në vitin 1993”/ Rezart Prifti nxjerr prapaskenat, tregon arsyet pse u largua nga Nisma “Thurje”

Rezart Prifti, ekspert ekonomie, tregoi në studion e “Ditari” arsyet që çuan në largimin e tij nga Nisma “Thurje”.

“Unë tentova të bashkoja Nismën me disa lëvizje të tjera, por gjatë rrugës i urova suksese Nismës, për arsye sepse unë nuk dua të operoj në mënyra të vjetra, të mendoj në mënyra të vjetra dhe të merrem me mendësi të vjetra.

Unë u tërhoqa sepse nuk mund të pretendoj të bëj të renë me metoda të vjetra. Nuk duroj dot fushata si në vitin 1993, me dërgim kutish tek të përmbyturit, me mungesë diskutimesh dhe transparence”, tha Prifti.

Më tej, Prifti komentoi edhe rritjen e pagave: “Është manovër tipike politike dhe nuk ka lidhje as me mësuesit dhe as me doktorët. Unë kam qenë kundër nismës së rritjes së pagave në këtë periudhë. Nëse targeton shëndetësinë, duhet t’u kishe dhënë shpërblime për punën jashtë orarit, t’u kishe dhënë pajisjet e duhura. Doktori i nderuar shkoi në Turqi për t’u kuruar, me shpenzimet e veta. Sot, doktorët janë bërë për psikolog. Dëshira më e madhe e doktorëve sot është që të fikin celularët 24 orë”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ironia e Erla Mëhillit për Mark Markun/ Berisha: Është gazetare, intelektuale, e lirë të shprehë mendimin e vet

Publikuar

-

Nga

Caktimi i Mark Markut drejtues qarku në Lezhë, ka shkaktuar jo pak pakënaqesi në PD për shkak se ka qenë pjesë e komisionit të verefikimit të kandidaturave.

Një ndër figurat që e ka komentuar me ironi këtë lëvizje të Bashës, ka qene dhe Erla Mëhilli, zëdhënësja e ish kryeministri Sali Berisha.

“Si të hedhësh në erë me duart e tua komisionin e famshëm të përzgjedhjes së kandidatëve për deputetë. Pra një drejtues politik qarku, na paska përzgjedhur kandidatët për deputetë në tërë Shqipërinë. Mirë shumë”, shkruante Mëhilli në reagimin e saj.

Lidhur më këtë qëndrim u pyet vëtë Berisha sonte në ABC news, ku u shpreh ajo se është gazetare, intelektuale dhe ka të drejtë të shpreh mendimin e saj.

LEXO EDHE:  “Në bankën e të akuzuarve”/ Hajdari i “plas” Ramës në sy dokumentat për Teatrin

LEXO EDHE:  Basha tregon programin e tij ekonomik/ Po punojmë me ekspertët më të njohur në botë

 “Zëdhënesja ime, është një ish gazetare siç jeni ju, kur ajo flet në emrin tim, flet në emrin tim.

Zëdhënësja shpreh mendim tim, duke ju referuar Sali Berishës, në rastet e tjera është një qytetare, gazetare dhe intelektuale që shpreh opinionet e veta”, tha  Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Pastroi rrugën për t’i bërë vend vetes”/ Berisha për Mark Markun: Nuk ka ndonjë përcaktim statutor që ta ndalojë

Publikuar

-

Nga

“Pastroi rrugën për ti bërë vend vetes”/ Berisha për Mark Markun: Nuk ka ndonjë përcaktim statutor që ta ndalojë

Ish kryeministri Sali Berisha ishte i ftuar pasditen e sotme në ABC News, ku mes të tjerave është pyetur dhe për vendimin e kryedemokratit Basha, i cili caktoi drejtues qarku në Lezhë, Mark  Markun.

Ky vendim ka shkaktuar jo pak pakënaqësi në PD, për shkak se ka qenë pjesë e komisionit të verefikimit të kandidaturave, dhe moralisht i bie që pastroi rrugën, për ti hapur vend vetes.

Por për ish kryeministrin Berisha, ky vendim ishte i drejtë dhe nuk ka një përcaktim statuor  që anëtarët e komisionit të përzgjedhjes nuk mund të kandidojnë për deputet.

Mark Marku është një nga personalitetet më të shquara, intelektualët më të njohur të vendit me origjinë nga Mirdita dhe me një eksperiencë elektorale dhe me një qëndrim, me një përballje të fuqishme me regjimin e kakistokracisë dhe Edi Ramën.

LEXO EDHE:  Basha prezanton kandidatin për Bashkinë e Kukësit

LEXO EDHE:  I shkatërruan kërpudhën/ “Shpërthen” Rama

Nuk ka një përcaktim statuor në dijeninë time që anëtarët e komisionit të përzgjedhjes nuk mund të kandidojnë për deputet.

Realisht nuk mund të më jepni një rast të vetëm që të dëshmojë se unë u hoqa nga lista për shkak se zoti Mark Marku donte të hapte vendin e vet.

Ne në reformën elektorale që bëmë në vitin 2009 i dhamë sistemit një karakter, edhe rajonal, dhe kjo ishte e domozdoshme sepse mbeteshin pa përfaësues zonat , rrethet e tjerë më radhë.

Në këtë kontekst, Mark Marku , kryeson grupin e qarkut të Lezhës, për të udhëhequr fushatën”, tha Berisha./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE