Connect with Us

A e ke gjetur “princin e kaltër”?/ Ja si përgjigjet Grida Duma

Politikë

A e ke gjetur “princin e kaltër”?/ Ja si përgjigjet Grida Duma

Publikuar

-

Ish deputetja  e PD-së, Grida Duma ishte e ftuar këtë të hënë në emisionin “Në Kurthin e Piter Pan”.

Duma iu përgjigj pyetjeve thumbuese të fëmijëve, ku një ndër to ishte dhe nëse Grida Duma e ka gjetur “princin e kaltër”.

Ish-deputetja tha se edhe “mund ta ketë gjetur” atë.

“Ti nuk mendon, por për atë njeriun që ti mendon se duhet të jetë si “princi i kaltër” si në përralla, se unë mendoj që nuk duhet menduar më për “princin e kaltër” për një gocë kaq fantastike si ti.

LEXO EDHE:  Fjala përpara gazetarëve gjermanë/ Deputetja "nxin" Qeverinë

Gjërat vijnë vetë nëse ti je kaq shkëlqyese se do jesh një njeri i rëndësishëm ti me kaq talent sa ke, por atë ide që kemi ne për “princin e kaltër” në përralla, gjithsesi është mirë që secili prej nesh ta gjejë. Edhe unë mundet ta kem gjetur, por nuk duhet ëndërruar për këtë,”ishte përgjigja e Grida Dumës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Deklaratat e Gjonajt për emërimet në Kushtetuese/ Vasili “i përvishet” keq ministres

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili, ka komentuar deklaratat e ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj, lidhur me emërimet në Gjykatën Kushtetuese.

Vasili pretendon se Gjonaj po vazhdon mashtrimin publik për Kushtetuesen dhe po gënjen kur thotë se ka zbatuar ligjin me veprimet e saj për zgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Nënkryetari i LSI-së shtron pyetjen se përse Gjonaj nuk thotë çfarë kompetence i përcakton asaj Kushtetuta dhe Ligji për zgjedhjet në Gjykatën Kushtetuese.

LEXO EDHE:  Shmangni këtë sjellje në martesë ose do të përfundoni në divorc

LEXO EDHE:  Protestat e Opozitës/ Ish-deputetja e PD-së zbardh axhedën

“Meqënëse SPAK-u nuk e kryen detyrën përgjigjen po e japim ne. Gjonaj ka zero kompetenca. Gjonaj ka falsifikuar e mashtruar në mënyre kriminale në funksion të kapjes mafioze të Gjykatës Kushtetuese nga Rilindja”, shkruan ai në rrjetet sociale./ CNA.al

Drafti i Komisionit të Venecias/ Gjonaj paralajmëron se do dorëzojë argumenta të reja

Takimi me ambasadoren e SHBA dhe padia e Metës/ Gjonaj thumbon Presidentin

LEXO TE PLOTE

Politikë

Akuzat e PD-së/ Manastirliu sfidon publikisht Gazment Bardhin

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shendetësisë, Ogerta Manastirliu është e ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion” ku po diskutohet situata nga koronavirusi.

Ndërsa shpjegoheshin masat e marra nga qeveria, një mesash për ministren ka patur dhe Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi.

Bardhi kërkoi që ministrja të shpjegonte nëse qendrat shëndetësore janë paisur me maska mbrojtëse apo jo. “Mund të na thoni maskat që janë shpërndarë janë blerë me tender tani, kanë qenë gjendje dhe nëse kanë qenë gjendje në çfarë viti janë blerë? Apo janë marrë borxh diku?”, ishte pyetja që drejtoi Bardhi.

Duke e sfiduar hapur, Manastirliu ju përgjigj si qytetar dhe jo politikan Bardhit, ndërsa e ftoi ta shoqëronte nesër në qendrat shëndetësore dhe spitale për të hequr dyshimet e tij.

LEXO EDHE:  Shmangni këtë sjellje në martesë ose do të përfundoni në divorc

LEXO EDHE:  Pas G.D.-së, edhe Salianji kërkon lista të hapura

“Me shumë përgjegjësi i përgjigjem sepse është koha për të qenë të përgjegjshëm, për të qenë serioz, edhe për t’iu përgjigjur interesit të çdo qytetari siç është dhe qytetari Bardhi. Me shumë kënaqësi, nesër nëse ka interes mund të shkojmë sëbashku dhe të verefikojmë gjëndjen e maskave në qendrat shëndetësore dhe në spitale”, theksoi Manastirliu./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shefja e Epidemiologjisë: Po mbajmë në monitorim 14 të afërm të të infektuarve me Koronavirus 

Publikuar

-

Nga

Eugena Tomini, shefe e Epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, duke folur për dy personat e infektuar me Koronavirus gjatë intervistës për TV “Euronews Albania”, tha se, janë dhe 14 persona të tjerë të afërm të tyre që po mbahen nën vëzhgim.

Tomini u shpreh se, prej tyre, tetë persona, dy të infektuarit babë e bir, kanë pasur kontakt të ngushtë. Për të gjithë këta persona, ISHP po kryen teste për të kontrolluar nëse janë infektuar nga 28-vjeçari i ardhur nga Firence e Italisë më 26 shkurt përmes pikës kufitare të Muriqanit. Shefe e epidemiologjisë theksoi se do të nevojiten dhe disa orë për nxjerrjen e përfundimeve dhe me shumë gjasa rezultatet do të bëhen publike në mesnatë.

Ndërsa priten rezultatet për rrethin e ngushtë të dy të infektuarve, 14 prej tyre janë vetë izoluar, por sipas znj. Tomini deri tani “asnjë prej tyre nuk paraqet shenja klinike për të kërkuar shërbim për t’u shtruar në spital”.

E pyetur se deri në sa persona mund të arrijë rrethi i njerëzve me të cilët babë e bir kanë pasur kontakt, Tomini tha se bëhet fjalë për 20 deri në 25 persona, për të cilët hetimi epidemiologjik vijon. Pavarësisht se të riut të kthyer nga  Italia i është këshilluar që të vetë izolohet, ai nuk e ka respektuar këtë gjë.

“Në pikën kufitare të Muriqanit është skeduar si person që ka ardhur nga zona e personave të prekur. Të gjithë udhëtarët që vijnë nga Italia, monitorohen. Nuk ka pasur temperaturë në kufi, por është skeduar. Është këshilluar për vetë izolim. Prandaj bëjmë thirrje për bashkëpunim, tani do të ketë penalizime për këtë. Ka kryer vetë izolim të pjesshëm dhe vetëm kur ka shfaqur shenja klinike ka kërkuar ndihmë”, u shpreh Tomini.

LEXO EDHE:  Duma në Durrës: Punësimi është prioriteti ynë kryesor

LEXO EDHE:  Grida Duma: Kandidimi im për Tiranën është një vendim në grup

Ndonëse deri tani janë identifikuar vetëm dy persona të infektuar me coronavirus, shefja e epidemiologjisë në ISHP, tha se, “në të gjitha pikat kufitare janë skeduar një numër mjaft i madh njerëzish që kanë ardhur nga zonat e prekura”.

Duke folur për pikëpyetjet e ngritura mbi kapacitetet që ka Shqipëria për të përballur përhapjen e virusit, znj. Tomini bëri të ditur se, ka një kapacitet prej 155 respiratorë. Nga ana tjetër theksoi se, “vetëm 2% e totalit të pacientëve të prekur mund të kërkojnë terapi të oksigjenuar”.

Për personat që mund të dyshojnë se janë prekur nga Koronavirusi, shefja e Epidemiologjisë tha se simptomat janë të ngjashme me gripit dhe vetëm nëse ato zgjasin më shumë se 48/72 orë atëherë duhet kërkuar ndihmë në  nr. 127.

LEXO TE PLOTE