Connect with Us

Si lindi 8 marsi, Dita Ndërkombëtare e Gruas

Sociale

Si lindi 8 marsi, Dita Ndërkombëtare e Gruas

Publikuar

-

Sot është 8 Marsi, Dita Ndërkombëtare e Gruas.

Një legjendë shumë e famshme tregon se Festa e Gruas është vendosur si datë në vitin 1908, në kujtim të 129 punëtoreve që humbën jetën nga zjarri që ra në një fabrikë në Nju Jork.

Zyrtarisht Dita Ndërkombëtare e Gruas u vendos në Shtetet e Bashkuara më 28 shkurt të vitit 1909. E vendosi Partia Socialiste amerikane që atë ditë organizoi një manifestim të madh, në të cilin kërkohej e drejta e grave për të votuar.
Demonstratave që kishin si qëllim votimin, shumë shpejt ju bashkuan edhe pretendime të tjera për të drejtat e grave. Nga nëntori i vitit 1908 deri në shkurt 1909 mijëra punëtore në Nju Jork hynë në grevë për ditë të tëra duke kërkuar rritjen e rrogës dhe përmirësim të kushteve të punës. Në vitin 1910, Kongresi i VIII Ndërkombëtar Socialist propozoi për herë të parë vendosjen e një dite dedikuar grave.

Ishin të paktën 100 gra, përfaqësuese të një sërë vendesh europiane dhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të mbledhura në Kopenhagen të Danimarkës nën kryesinë e Klara Cetkinit,që vendosen që çdo vit, 8 Marsi, të përkujtohej si Dita Ndërkombëtare e Grave.

LEXO EDHE:  “Hollandezi fluturues” kujtohet për gratë shqiptare/ Mesazhi që dërgon

Në Shqipëri, 8 marsi është festuar herë si Dita e Gruas e herë si festa e Nënës. Vitet e fundit, më shumë se një ditë ku gratë duhet të kujtojnë dhe kërkojnë të drejtat e tyre, 8 marsi është shndërruar në një manifestim femëror.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Gratë me pushtet/ Shqiptaret ua kalojnë europianeve në politikë dhe ekonomi

Publikuar

-

Nga

Gratë në pushtet zënë pozicione që iu falin autoritet, ndikim dhe në të njëjtën kohë përgjegjësi. Historikisht pushteti dhe pozicionet drejtuese kanë qenë më gjerësisht të zotëruar nga burrat, duke shënuar një nga hendeqet më të madha që ekzistojnë midis gjinive.

Sipas Indeksit të Barazisë Gjinore të publikuar nga INSTAT, kur bëhet fjalë për pushtet, gratë shqiptare listohen krahas atyre më të pushtetshme në Europë si Suedisë, Francës dhe Danimarkës, mbi normën mesatare të 28 vendeve të Bashkimit Europian. Nuk është aspak rastësi lidhja e grave shqiptare me pushtetin, mjafton të kujtojmë mbretëreshën ilire, Teutën, jehona e pushtetit të së cilës dëgjohet deri në ditët e sotme.
Fusha e pushtetit te gratë matet përmes tre nëndarjeve kryesore: pushteti politik, pushteti ekonomik dhe pushteti social.

Në politikë, pjesëmarrje gati sa dyfishi i grave europiane

Nënfushat e pushtetit politik përfshijnë tregues që matin raportin e grave me personat në cilësinë e ministrit të qeverisë dhe përqindjen e grave deputete në Parlamentin Kombëtar. Përveç kësaj, kjo nënfushë përfshin edhe treguesin e përfaqësimit të grave në pozicionet e përfaqësuesve në këshillat bashkiakë. Gratë marrin pjesë në pozicione ministrore në Shqipëri me 45.4%, një shifër që është shumë më e lartë se sa 28.1% e mesatares së BE-28, sipas INSTAT. Po kështu, gratë janë më të përfaqësuara në këshillat bashkiakë të Shqipëri se sa në BE (35.9% krahasuar me 28.5%).

Paraja është pushtet

Nënfusha e pushtetit ekonomik i referohet dallimit në menaxhimin e burimeve ekonomike përmes pozicioneve drejtuese dhe përfshin treguesit e pjesëmarrjes së grave në bordet menaxhuese ose mbikëqyrëse të kompanive më të mëdha në bursë dhe pjesëmarrjen në bordet ekzekutive të bankës qendrore. Megjithatë, ato janë disi më pak të përfaqësuara si deputete në parlament krahasuar me BE28 (26.2 për qind krahasuar me 29.3 për qind).

LEXO EDHE:  Mos bëj si zëri i grave dhe i të varfërve Lul se bëhesh edhe më i përbuzshëm!

LEXO EDHE:  Një ditë pa gratë/ Ja si do të ishte!

Pjesëmarrja e grave në pozicione drejtuese të kompanive më të mëdha është paksa më e lartë në Shqipëri se sa në mesataren e BE28 (26.4 përqind krahasuar me 25.0 për qind) dhe shumë më e lartë kur vjen fjala tek anëtarësia e bordit te bankës qendrore (48.1 për qind krahasuar me 20.3 për qind).

Pushteti social i grave shqiptare

Nënfusha e pushtetit social përfshin treguesit që matin raportin e grave dhe burrave në bordet e organizatave që financojmë kërkimet shkencore, përqindjen në bordet e kompanive të transmetimit publik dhe përqindjen në anëtarësinë e organeve më të larta vendimmarrëse të organizatave kombëtare sportive olimpike. Pushteti social mbulohet nga Indeksi i Barazisë Gjinore për shkak të ndikimit simbolik që ai ka tek shoqëria dhe aksesi në struktura dhe në pozicionet e pushtetshme në fusha të ndryshme.

Krahasuar me mesataren e 28 vendeve të BE-së, gratë në Shqipëri kanë një përfaqësim relativisht të lartë në bordet e organizatave që financojnë kërkimet shkencore krahasuar me mesataren e BE-28 (44.4 për qind krahasuar me 39.9 për qind), por ato janë shumë pak të përfaqësuara në bordet e organizatave transmetuese publike (9.1 për qind krahasuar me 36,0 për qind) dhe në organet më të larta vendimmarrëse të organizatave kombëtare sportive olimpike (9.4 për qind krahasuar me 14.8 për qind)./Monitor

LEXO TE PLOTE

Sociale

Keni plane për 8 mars?/ Mësoni surprizat e motit për sot

Publikuar

-

Nga

Nëse keni bërë plane për këtë 8 mars, atëherë lajme jo të mira priten sa i përket motit.

Dita e diel do të nisë që në orët e para të 24 orëshit me mot të vranët dhe reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët dhe mesatar ndërsa në zonën e jugut me intensitet deri të lartë.

Duhet theksuar se në zonën e jugut, deri në orët e pasdites vonë, reshjet do të jenë me intensitet deri të lartë në formën e shtrëngatave me shkarkesa elektrike.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi ditor, 8 mars 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI21. mars – 20. prill
Me bekimin e Neptunit jeta juaj në çift ka për të qenë e jashtëzakonshme sot. Nuk do keni aspak probleme apo debate me atë që keni në krah. Beqarët do kenë një jetë sociale mjaft aktive dhe nuk do e ndiejnë nevojën për të filluar një lidhje. Në planin financiar duhet t’i bëni me kujdes llogaritë në mënyrë që të mos ju dalin probleme as në ditët në vijim.

DEMI21. prill – 21. maj
Jeta juaj në çift do marrë tatëpjetën gjatë kësaj dite dhe e gjithë kjo për shkak se i jeni përkushtuar aq shumë punës saqë e keni lënë mënjanë partnerin. Beqarët do ritakohen pas shumë vitesh me disa persona që kanë simpatizuar dhe do fillojnë të ndiejnë goxha. Me shpenzimet do jeni të arsyeshëm dhe nuk do bëni aspak hapa të gabuara.

BINJAKET22. maj – 21. qershor
Merkuri do e bëjë ditën e sotme edhe më të animuar e plot hare. Për asgjë nuk do keni ankesa dhe do ndiheni më të përmbushur se më parë. Beqarët do vendosin më në fund të pranojnë disa ftesa që iu janë bërë dhe shumë shpejt mund të ndryshojnë edhe statusin. Për financat yjet do sjellin stabilizim të plotë. Nuk do gjendeni aspak në vështirësi për të kryer investimet e nevojshme.

GAFORRJA22. qershor – 22. korrik
Nëse jeni në një lidhje sot do kuptoni një anë tjetër të karakterit të partnerit tuaj e cila do ju pëlqejë shumë. Ka mundësi që për ju të fillojë një etapë akoma më e bukur. Beqarët duhet të tregohen shumë më të matur gjatë kësaj dite sepse mund të joshen nga persona pa vlera. Kombinimi i yjeve për sektorit e financave do jetë i mirë dhe nuk do keni as problemin më të vogël.

LUANI23. korrik – 22. gusht
Ka rrezik që sot të reagoni ashpër ndaj partnerit tuaj dhe marrëdhënia mes jush nuk do jetë aspak si e kishit ëndërruar. Trishtimi do ju pushtojë gjithë kohës. Beqarët do jenë me fat pasi do njohin persona me shumë vlera, vetëm se nuk duhet të tregohen mendjemëdhenj. Buxheti nuk do jetë i keq, por nëse nuk e menaxhoni korrektësisht do keni goxha tronditje.

VIRGJERESHA23. gusht – 23. shtator
Rregulloni çdo gjë gjatë kësaj ditë në mënyrë që t’ia mbathni për diku me partnerin. Vetëm ashtu marrëdhënia juaj do kthehet aq pasionante sa më parë. Beqarët duhet t’i pranojnë gjërat ashtu si janë dhe nuk duhet të bëjnë sakrifica për ta ndryshuar statusin. Në planin financiar nuk do bëni aspak gabime dhe të gjithë do ju kenë zili për gjendjen në të cilën do jetoni.

PESHORJA24. shtator – 23. tetor
Jeta juaj ne çift do mbrohet gjatë gjithë kohës nga yjet sot. Do keni një marrëdhënie shumë të bukur me partnerin dhe nuk do ndaleni së përgatituri surpriza për njëri-tjetrin. Edhe beqarët do ndihen mirë dhe të buzëqeshur sepse yjet do i ndihmojnë të kenë takimet e ëndrrave. Me shpenzimet tregohuni sa më të kujdesshëm sepse po filluan problemet zor se do e rimerrni dot më veten.

LEXO EDHE:  Mos bëj si zëri i grave dhe i të varfërve Lul se bëhesh edhe më i përbuzshëm!

LEXO EDHE:  Rama uron 8 Marsin me një foto/ “Masakrohet” nga qytetarët 

AKREPI24. tetor – 22. nëntor
Sido që të vijnë punët gjatë kësaj dite mundohuni të mos e lëshoni veten. Çdo problem e ka një zgjidhje. Nëse partneri ju thotë fjalë lënduese bëjani atij të ditur këtë gjë dhe ai nuk ka për ta përsëritur më gabimin. Beqarët do jenë sensualë dhe do marrin disa propozime. Në planin financiar fati do jetë gjithë kohës në anën tuaj dhe nuk keni për të pasur asnjë lloj vështirësie.

SHIGJETARI23. nëntor – 21. dhjetor
Nëse nuk merrni masa rutina do ju pushtojë gjatë gjithë kësaj dite dhe keni për të pasur probleme të vogla në çift. Kujdes edhe mos e bëni xhelozë atë që keni në krah. Beqarët do kenë një jetë socialë mjaft aktive dhe nuk do e kenë të vështirë ta gjejnë edhe personin e ëndrrave. Financat kanë për të mbetur të kënaqshme pavarësisht dëshirës tuaj të madhe për të kryer shpenzime.

BRICJAPI22. dhjetor – 20. janar
Mundohuni të dilni nga guaska ku jeni futur ju të dashuruarit sepse përndryshe do lindin keqkuptime dhe do keni probleme të vazhdueshme. Beqarët do jene guximtarë dhe nuk do ketë aspak frikë t’i shprehin ndjenjat. Një pjesë do marrin rezultatin e shumëpritur. Në planin financiar me pak durim dhe mbështetje nga familjarët do i zgjidhni problemet.

UJORI21. janar – 19. shkurt
Në jetën tuaj sentimentale duhet të tregoheni sa më të matur sot dhe të mos thoni gjëra të gabuara. Partneri nuk do jetë në humorin më të mirë të mundshëm dhe çdo gabim mund të sjellë pasoja. Beqarët duhet të reflektojnë mirë para se të hedhin hapa pasi kështu do shmangin lëndimet. Yjet nuk do sjellin probleme për financat kështu që ju do ndiheni gjithë kohës të qetë.

PESHQIT20. shkurt – 20. mars
Falë mjedisit të ngrohtë yjor, marrëdhënia juaj me partnerin do jete e shkëlqyer sot. Në çdo moment do kaloni momente të bukura, nuk do mungojnë surprizat dhe as premtimet. Beqarët do i çmendin të gjithë ata që do kenë pranë me pamjen dhe sensualitetin e tyre. Në planin financiar gjërat nuk do jenë aspak të lehta, megjithatë me pak më shume përkujdes mund t’ia dilni mbanë.

LEXO TE PLOTE