Connect with Us

Shembja e hotelit karantinë në Kinë/ Shkon në 10 numri i viktimave

Bota

Shembja e hotelit karantinë në Kinë/ Shkon në 10 numri i viktimave

Publikuar

-

Shkon në 10 numri i personave që kanë humbur jetën pas shembjes së një hoteli që u përdor si një qendër karantine prej koronavirusit në Kinë.

Sipas CNN, 80 njerëz ishin brenda ndërtesës kur ajo u rrëzua, 9 shpëtuan, ndërsa 71 persona u bllokuan nën rrënoja.
Prej tyre, 48 janë nxjerrë nga rrënojat dhe 23 nuk dihet se ku janë.
Departamenti i Zjarrit Fujian ka vendosur më shumë se 1 mijë zjarrfikës në ndihmë të personave të mbetur në rrënoja.

LEXO EDHE:  Kryeministri i “shkel” syrin Opozitës/ Rama  kapet në hotelin e mikut të tij?

Në kohën e shembjes, 58 njerëz ishin në hotel dhe të gjithë kishin dalë negativ për testin e koronavirusit të ri.

Quanzhou është rreth 600 milje larg Ëuhan, epiqendra e shpërthimit të koronavirusit në Kinë, ku më shumë se 3000 njerëz kanë vdekur nga virusi./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Përhapja e koronavirusit/ Karantinohen 16 milionë njerëz në Italinë e Veriut

Publikuar

-

Nga

Kryeministri italian Giuseppe Conte bëri me dije mëngjesin e kësj të diele se Italia e Veriut do të jetë në karantinë.

Ai tha se të paktën 16 milionë njerëz tani do të jenë në karantinë në rajonin e Lombardisë gjithashtu edhe në 14 provinca deri në fillim të prillit.
Ky vendim i qeverisë u ndërmor për të përmirësuar situatën e krijuar prej koronavirusit.

Me këtë vendim do të mbyllen palestrat, pishinat, muzetë dhe vendpushimet e skive. Dasmat dhe funeralet nuk do të lejohen gjithashtu.
Italia është vendi më i goditur nga koronavirusi në Europë. Sipas raportimeve të fundit numri i të vdekurve ka kaluar mbi 230 persona ndërsa të konfirmuar janë 5.883 të infektuar.

LEXO EDHE:  Dyshohet për të prekurin e parë me koronavirus në Kosovë/ Një person shkon në spital

LEXO EDHE:  Dyshohet për të prekurin e parë me koronavirus në Kosovë/ Një person shkon në spital

“Ne duam të garantojmë shëndetin e qytetarëve tanë. Ne e kuptojmë se këto masa do të imponojnë sakrifica, ndonjëherë të vogla dhe ndonjëherë shumë të mëdha,” tha kryeministri Giuseppe Conte mëngjesin e kësaj të diele./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Shembet hoteli i përdorur si karantinë/ Humbin jetën 4 persona, 29 të tjerë nën rrënoja

Publikuar

-

Nga

Katër persona kanë humur jetën dhe 29 të tjerë rezultojnë të humbur pasi hoteli që përdorej si karantinë për të infektuarit me koronavirus në Kinë, u shemb.

Ngjarja e rëndë ndodhi në qytetin kinez të Quanzhou.
Punëtorët e shpëtimit janë ende në kërkim të personave të humbur nën rrënojat e hotelit me pesë kate.
Nga 71 të bllokuar fillimisht, 38 u shpëtuan, tha Ministria e Menaxhimit të Emergjencave. Ende nuk është e qartë se çfarë e shkaktoi shembjen e hotelit.

Qyteti Quanzhou ka regjistruar deri tani 47 persona të prekur nga koronavirusi.
Hoteli raportohet të jetë hapur në vitin 2018 dhe kishte 80 dhoma./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Greqia në alarm nga koronavirusi/ Shkon në 66 numri i personave të infektuar

Publikuar

-

Nga

Greqia është vendi ballkanik me përhapjen më të madhe të koronavirusit. Shifrat e fundit flasin për 66 persona të infektuar, 21 prej të cilëve janë konfirmuar vetëm sot.

51 prej tyre erdhën nga një grup turistësh të cilët po ktheheshin nga një tur në Izrael dhe Egjipt.

Rastet e tjera janë në prefekturën e Achaias ku ndodhet qyteti i Patrës, 4 në Ilia, 1 në Euboea dhe 7 në Attica aty ku ndodhet kryeqyteti grek i Athinës.

Por 43 prejt tyre janë të vetë- izoluar në shtëpitë e tyre kurse 22 të tjerë janë në karantinë në Attica, Selanik dhe Patra

LEXO EDHE:  Foto/ Versace Palace në Dubai është hoteli më luksoz që keni parë

LEXO EDHE:  Mjekonte të prekurit në Kinë/ Ndërron jetë doktori i parë nga koronavirus

Ndërkohë të dhënat e publikuara ditën e sotme nga Italia tregojnë që numri i rasteve të konfirmuara ka shkuar tashmë në 5,883, brenda ditës janë shtuar 1,247 raste ndërsa kanë ndërruar jetë 233 persona.

LEXO TE PLOTE