Connect with Us

Papa Francesku thyen traditën/ Mesazh për koronavirusin nga biblioteka

Bota

Papa Francesku thyen traditën/ Mesazh për koronavirusin nga biblioteka

Publikuar

-

Papa Francesku ka thyer traditën me fjalimin e mbajtur ditën e sotme.

Ndonëse prej vitesh të tëra Papa mbante fjalim të dielave në dritaren e tij, sot nuk ndodhi kështu.

Besimtarët e grumbulluar në sheshin e Vatikanit, e ndoqën fjalimin e Papa Franceskut nëpërmjet një monitori, pasi ai dha një mesazh për koronavirusin nga  biblioteka në Pallatin Apostolik.

“Unë jam afër me lutjet për njerëzit që vuajnë nga epidemia e koronavirusit. Bashkohem në inkurajimin e besimtarëve për të jetuar këtë moment të vështirë me forcën e besimit, sigurinë e shpresës dhe zellin e bamirësisë. Koha e Kreshmës na ndihmon të gjithëve të japim një kuptim ungjillor edhe në këtë moment sprovimi dhe dhimbjeje”, tha Papa, ndërsa në fund të fjalimit doli në dritare dhe përshëndeti besimtarët.

LEXO EDHE:  Vendimi i Komitetit të Ekspertëve/ Ndalohet zhvillimi i seancës plenare

Kujtojmë se pak ditë më parë Papa Francesku pati komplikacione me shëndetin dhe iu nënshtrua testit për koronavirusin, por fatmirësisht rezultoi negativ. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Bilanci i 24 orëve në Kosovë/ Bien shifrat e viktimave e të infektuarve me Covid

Publikuar

-

Nga

Shërbeu për 48 vite me radhë si pneumologe/ Humb betejën me koronavirusin një tjetër mjeke

Gjatë 24 orëve të fundit, në Kosovë janë regjistruar pesë viktima nga koronavirusi.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) në raportin ditor thotë se bazuar në testimin e 1.842 mostrave janë shënuar edhe 288 raste me COVID-19. Sëmundjen e kanë mundur edhe 256 pacientë ndërsa raste aktive aktualisht janë 5.879.

Prej 13 marsit 2020, kur janë regjistruar rastet e para me koronavirus në Kosovë, autoritetet shëndetësore kanë raportuar për 58.687 të prekur nga sëmundja COVID-19. Prej tyre 1.471 pacientë kanë humbur jetën ndërsa 51.337 janë shëruar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Greqia zbulon raste të mutacionit anglez të koronavirusit

Publikuar

-

Nga

Greqia “nuk hap” dyert në 30 nëntor/ Mbyllja totale do të vazhdojë

Greqia zbulon raste të mutacionit anglez të koronavirusit

Lajmin e ka bërë të ditur Profesoresha e Departamentit të Mjekësisë në Universitetin Aristoteli të Selanikut, Anna Papa.
Mediat greke duke cituar ekspertët, thonë se dyshimet janë që në vend të ketë një numër më të madh rastesh me variantin “anglez” të koronavirusit.
Papa, e cila zbuloi rastin e parë të koronavirusit në Selanik , është shprehur se ishte thjesht çështje kohe para se varianti i ri i Covid-19 të konfirmohej në Greqi.

“Llojet e reja të virusit që ka pësuar mutacion u identifikuan dy ditë më parë në laborator. Ne nuk u habitëm sepse ishte vetëm çështje kohe.., pasi që tashmë ishte bërë e ditur se ishte konfirmuar në Athinë dhe Kretë. Kjo është arsyeja pse kemi nevojë për vëmendje nga të gjithë ne, duhet t’i zbatojmë masat në mënyrë korrekte, ” u shpreh ajo.

LEXO EDHE:  Vendimi i Komitetit të Ekspertëve/ Ndalohet zhvillimi i seancës plenare

LEXO EDHE:  Imazhet e “fuqishme” që tregojnë se si ndryshoi bota në vitin 2020

Autoritetet e shëndetit në vend kanë bërë të ditur se nëse konfirmohet një numër i madh rastesh me këtë lloj të Covid-19, më tej vendi mund të shtrëngojë më tej masat anti-covid./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Arrin në SHBA mutacioni i koronavirusit të zbuluar në Brazil

Publikuar

-

Nga

Testet laboratorike nga Departamenti i Shëndetësisë së Minesotës kanë konfirmuar rastin e parë të njohur të variantit të koronavirusit të gjetur fillimisht në Brazil, tha kjo agjenci mbrëmjen e së hënës.

Njoftimi erdhi ndërsa Presidenti Joe Biden nënshkroi një urdhër për zgjatjen e ndalimit të udhëtimit nga disa shtete. Në bazë të këtij urdhëri, pothuajse të gjithë jo-amerikanëve që kanë qënë kohët e fundit në Brazil, Afrikën e Jugut, Britani, Irlandë dhe 26 vende të tjera evropiane nuk u lejohet hyrja në Shtetet e Bashkuara.

Lidhur me vaksinimin, Presidenti Biden u tha gazetarëve se ka gjasa që 1 milion doza në ditë ose më shumë do të jenë gati në rreth tre javë.

“Nëse përdorim maskat nga tani e deri në fund të prillit, ekspertët thonë se mund të jemi në gjendje të shpëtojmë 50,000 jetë”, tha Presidenti Biden.

Drejtoresha e Qendrave Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të dielën se qeveria federale po shton përpjekjet për të gjurmuar mutacionet e koronavirusit ndërsa variante të reja më ngjitëse po shfaqen nëpër botë.

LEXO EDHE:  Imazhet e “fuqishme” që tregojnë se si ndryshoi bota në vitin 2020

LEXO EDHE:  Rritet numri i të infektuarve në Mat/ Konfirmohen 2 raste të reja

Varianti i virusit SARS-CoV-2 i njohur si Brazil P.1 u zbulua nga një mostër e marrë nga një individ që jeton në Minesota, që kishte qënë kohët e fundit në Brazil, thuhet në deklaratën e shtypit të departamentit të shëndetësisë. Agjencia tha se kjo shënon rastin e parë në Shtetet e Bashkuara të variantit të zbuluar për herë të parë në Brazil.

Ndërsa mendohet se varianti i virusit të zbuluar në Brazil të jetë më ngjitës se lloji fillestar i koronavirusit, ende nuk dihet nëse sëmundja që shkakton është më e rëndë.

Ngjashmëritë mes variantit të zbuluarnë Brazil dhe atij në Afrikën e Jugut, i cili zvogëlon efikasitetin e trajtimit me antitrupa, sugjeron se varianti i gjetur në Brazil gjithashtu mund të rezistojë ndaj trajtimit me antitrupa, kanë thënë shkencëtarët. Varianti i identifikuar fillimisht në Britani tashmë është zbuluar në të paktën 20 shtete amerikane./VOA

LEXO TE PLOTE