Connect with Us

Ngërçi me dosjen “Shullazi”/ KLGJ merr në dorë situatën dhe jep vendimin e rëndësishëm

Kronika

Ngërçi me dosjen “Shullazi”/ KLGJ merr në dorë situatën dhe jep vendimin e rëndësishëm

Publikuar

-

Çështja penale në ngarkim të të pandehurve Emiljano Shullazi, Gilmando Dani, Endrit Zela, Endrit Qyqja dhe Blerim Shullazi , duket se do të marrë zgjidhje pas më shumë se një vitit zvarritje.

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka komanduar dy gjyqtarë për gjykimin e çështjes duke zhbllokuar kështu ngërçin e krijuar për shkak të mos plotësimit të trupës gjyqësore.

Vendimi është marrë në mbledhjen e KLGj-së ditën e premte, ku është vendosur që trupa gjykuese të përbëhet nga Albana Boksi, gjyqtare me status të posaçëm, dhe dy gjyqtarët e komanduar të cilët vijnë nga Gjykatat e Shkallëve të Para, Korçë dhe Tiranë, Etleva Temo dhe Artur Kalaja.

LEXO EDHE:  Klodiana Lala tregon pikën e errët të dosjes së ish-prokurorit Llalla

Seanca e fundit e çështjes “Shullazi” u mbajt në datën 4 mars por zgjati vetëm pak minuta për shkak të mosformimit të trupës në Gjykatën e Apelit të Tiranës.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Parakalimi i gabuar/ Përplasen dy automjete në Fushë Krujë, ka dhe të plagosur

Publikuar

-

Nga

Një aksident rrugor është regjistruar mbrëmjen e sotme në  aksin Fushë Krujë – Vorë.

Në aksident janë përfshirë dy automjete, një “Golf” me targa AA 296 FM dhe një “Citroen” me targa AA 367 ZE.

Sipasojë e aksidentit kanë mbetur të plagosur drejtuesi i mjetit tip “Golf” dhe një prej pasagjerëve.

Shkak i aksidentit dyshohet se është bërë parakalimi i gabuar i një prej automjeteve.

LEXO EDHE:  Detaje të reja/ Kush është gruaja që do të fundosë Shullazin

LEXO EDHE:  Klodiana Lala tregon pikën e errët të dosjes së ish-prokurorit Llalla

Ndërkaq, të plagosurit janë dërguar në qendrën shëndetësore të Fushë Krujës ku po marrin mjekimin e nevojshëm./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Mblidhte mbeturina për të blerë ilaçet/ E moshuara humbet kontaktet me familjen

Publikuar

-

Nga

Një e moshuar e komunitetit rom e moshës rreth 70  vjeç  ka humbur prej 2 ditësh në fushën e mbetjeve në Fier.

Zhevrie Verlaci, ka humbur ditën e djeshme rreth orës 12, kurse ka humbur kontaktet me familjarët.

Sipas familjarëve, zonja vuajte edhe nga tensioni, por mblidhte mbetje të riciklueshme tek fusha e mbetjeve për të blerë ilaçe.

Ngjitur me fushën e mbetjeve ndodhet një lumë dhe dyshohet se ajo edhe mund të jetë mbytur.

LEXO EDHE:  Debate mes të pandehurve dhe gjyqtares/ Shtyhet sërish seanca për Shullazin dhe bandën e tij

LEXO EDHE:  Arrestime dhe ndalime për atentatin ndaj Shullazit

Lulzim Ymeraj apelon për ndihmë dhe për polumbarë.

Pas denoncimit nga ana e familjarëve, policia e Fierit është vënë në kerkim të 70-vjeçares.

LEXO TE PLOTE

Kronika

I dënuar me 8 vite burg/ Ekstradohet 39-vjeçari shqiptar nga Italia

Publikuar

-

Nga

Bashkëpunimi mes Interpol Tirana dhe Interpol Roma, bëri të mundur kapjen dhe ekstradimin nga Italia të një shtetasi shqiptar, i dënuar për veprimtari kriminale në fushën e narkotikëve.

Nga ZQK Interpol Tirana u krye ekstradimi nga Milano/Itali, i shtetasit shqiptar Bashkim Demrozi, 39 vjeç, lindur në Kavajë.

Shtetasi Bashkim Demrozi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga ZQK Interpol Tirana, pasi Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda e ka dënuar me 8 vjet burg, për veprën penale “Trafik i lëndëve narkotike, kryer në bashkëpunim, mbetur në tentativë”. Pas apelimit, Gjykata e Apelit Durrës, në vitin 2018, e ka dënuar përfundimisht me 6 vjet e 8 muaj burg.

LEXO EDHE:  “Shullazi”/ Dëshmia e Haki Çakos në gjyq: Për kërcënimin u informova nga Ministrja Nikolla. Ç’më tha Dhori Kule

LEXO EDHE:  Debate mes të pandehurve dhe gjyqtares/ Shtyhet sërish seanca për Shullazin dhe bandën e tij

Përmbledhje e ngjarjes së ndodhur:

Në vitin 2014, në qytetin e Durrësit, gjatë kontrollit të kryer nga shërbimet e Policisë, në automjetin që drejtohej nga shtetasi F. D., i cili do udhëtonte nga Durrësi në Bari, u gjetën dhe u sekuestruan 332 kg cannabis sativa.

Nga hetimet ka rezultuar se shtetasi Bashkim Demrozi, në bashkëpunim me shtetas të tjerë, ka kryer veprime për gjetjen dhe trafikimin e lëndës narkotike.

Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Roma, u bë i mundur arrestimi i tij në Itali, duke u finalizuar me ekstradimin drejt vendit tonë.

LEXO TE PLOTE