Connect with Us

Moti bën kthesën e papritur/ Nga java e ardhshme temperatura deri në 20 gradë

Sociale

Moti bën kthesën e papritur/ Nga java e ardhshme temperatura deri në 20 gradë

Publikuar

-

Për ata që mezi po presin të pushojë shiu dhe të heqin xhupat, vjen lajmi i mirë.

Duke nisur nga java e ardhshme Shqipëria kalon në kushtet e motit të kthjellët me temperatura të larta.

Sipas sinoptikanëve, temperaturat pritet të ngjitën në vlerën 16°C për zonat malore dhe mbi 20°C, në bregdet dhe zonat e ulëta.

LEXO EDHE:  Reshje shiu dhe bore/ Parashikimi i motit për këtë të dielë

Një tjetër paqëndrueshmëri e motit, pritet të vijë nga fundi i muajit duke bërë që të realizohen normat e reshjeve mujore për të gjithë vendin ndërsa tejkalohen këto norma, për zonat Perëndimore të Shqipërisë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Mblidhet Komiteti Teknik i Ekspertëve/ “Ende asnjë rast i konfirmuar me koronavirus në Shqipëri”

Publikuar

-

Nga

Ashtu siç ishte paraljamërua më herët, Ministria e Shëndetësisë ka mbledhur pasditen e sotme Komitetin Teknik të Ekspertëve ku po shqyrtohen masat për të parandaluar përhapjen e mundshme të koronavirusit në Shqipëri.

Manastriliu ka dhënë dhe detajet e para nga ky takim, ku me anë të një postimi në rrjetet sociale, bën me dije se në vendin tonë ende nuk ka asnjë rast të konfirmuar me virusin Covid 19.

“Po diskutojmë në këto momente me ekspertët e komitetit teknik, për masat e shtuara për parandalimin e depërtimit dhe përhapjes së koronavirusit të ri, pas vendimit që hyri sot në fuqi në vendin fqinj për izolimin total të zonave të kuqe 🛑
Çdo masë e shtuar dhe vendim që do të merret, do të vendoset nga eskpertët❗️

LEXO EDHE:  Mot i kthjellët por shumë i ftohtë/ Ja sa do arrijnë temperaturat

LEXO EDHE:  Reshje shiu dhe bore/ Parashikimi i motit për këtë të dielë

Deri në këto momente, nuk ka asnjë rast të konfirmuar me COVID-19 në vendin tonë!”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Reshjet intensive të shiut/ Berati nën ujë, rritet frikshëm edhe niveli i Osumit

Publikuar

-

Nga

Moti i keq që ka përfshirë vendin ditët e fundit ka shkaktuar probleme në disa qytete.

Në Berat shiu ka bllokuar rrugët kryesore vështirësuar lëvizjen e automjeteve dhe të këmbësorëve ndërsa shumë lagje janë nën pushtetin e ujit, ku njerëzit vështirë se mund të qarkullojnë.

Situata më problematike paraqitet në akset rrugore: “Spital-Uznovë”,“Kthesa e Gjykatës”,“Stadiumi i Vjetër”, “Çelepias”, Tregu Industrial” etj, ku uji që ka vërshuar në rrugë, raporton Ballkan web.

LEXO EDHE:  Shqipëri-Gjermani/ Shtohen marrëveshjet e bashkëpunimit

LEXO EDHE:  Reshje shiu dhe bore/ Parashikimi i motit për këtë të dielë

Reshjet e shiut por edhe prurjet e mëdha nga përrenjtë kanë sjellë edhe rritjen e prurjeve të lumit Osum, kuotat e të cilit sa vijnë dhe rriten.

Sipas raportimeve, në rrugë kanë dalë shërbimet zjarrfikëse dhe punonjësit e shërbimit të bashkisë,të cilët po zhbllokojnë pusetat e bllokuara nga prurjet.

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Foto-8 marsi/ Gratë në Tiranë marshojnë me pankarta në duar

Publikuar

-

Nga

Një grup vajzash dhe grash në Tiranë kanë bërë një marshim në Kuadër të Ditës Ndërkombëtare të grave.

Ato e kanë nisur marshimin me parrulla në duar nga Drejtoria e Policisë deri tek Kryeministria e më pas tel Liqeni Artificial, në kërkim të të drejtave të tyre.

Ky marshim ishte paralajmëruar edhe më herët përmes postimeve në rrjetet sociale kur shkruhej: “Është momenti të luftojmë për të drejtat tona duke prishur barrierat dhe muret imagjinare qe na janë imponuar nga ideologjia dhe sistemet shtypëse. Është momenti të tregojmë të gjithë solidaritet dhe të bashkëpunojmë. Prandaj në datën 8 Mars marshojmë për barazi, edhe gjinore”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE