Connect with Us

Ish deputeti ngre alarmin/ Shqipëria duhet të shpallë sot gjendjen e emergjencës për koronavirusin

Sociale

Ish deputeti ngre alarmin/ Shqipëria duhet të shpallë sot gjendjen e emergjencës për koronavirusin

Publikuar

-

Ish deputeti i PD, Tritan Shehu thotë se Shqipëria duhet të shpallë sot gjendjen e emergjencës për koronavirusin.

Shehu shprehet se kjo është e domosdoshme duke u bazuar se pari “në gjendjen epidemiologjike rajonale, si dhe në ecurinë e kësaj epidemie në Itali, ku tashme ka dale nga “Zona e kuqe” duke marre dimensione të mëdha në të gjithë territorin, me nje mortalitet të lartë rreth 4,4%, vend me të cilin neve kemi shkëmbime të gjera dhe që ka implementuar masa energjike.
2- Duke u bazuar në rritjen shumë të shpejte të rasteve të infektuara në Greqi, masave të emergjencës që sot pritet të shpallë dhe ai vend, me të cilin ne gjithashtu kemi shkëmbime të mëdha.
3- Në rastet e diagnostikuara së fundmi dhe në vendet e tjera të Rajonit.
4-Në të dhënat e përgjithshme për karakteristikat e këtij virusi e rreziqet që paraqet ai.
5- Në dobësitë e mëdha të sistemit tonë shëndetësor, gjë që manifestohet si në nivel diagnostikimi, parandalimi, ashtu e mjekues”.

Sipas Shehut, pavarësisht se zyrtarishit ne “nuk kemi” akoma asnjë rast të deklaruar, në këto kushte duhet shpallur gjendja e emergjencës së pari për periudhën prej sot deri me 16 mars, praktikë kjo e aplikuar edhe nga shtete të tjera të zhvilluara.

LEXO EDHE:  Mjerimi në Shqipëri/ Si ushqehemi në kohën e Ramës (video)

“Ne tërësi masat duhet të jenë të nivelit të atyre të aplikuara në Itali si shtet për jashtë “Zonës së saj të Kuqe”, për të cilën sot hyri në fuqi një regjim tjetër shume më i fortë.
Është e domosdoshme që dhe Presidenti i Republikës të mbledheë Këshillin e Sigurisë Kombëtare me drejtim shendetesor”, shkruan Shehu.
Më tej ai thekson se në këto situata duhet vepruar sa më shpejt, “sepse të vazhdosh të luash rolin e “trimit” të pa përgjegjshëm, mund të rrezikosh rëndë qytetaret”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Fuqizimi i vajzave dhe grave i bën sfidat më lehta”/ Mesazhi i Metës për 8 Marsin

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka publikuar mesazhin e tij për festën e 8 Marsit teksa uron gratë shqiptare.

Ai shprehet se sot Shqipëria do të bëhet një vend edhe më i bukur, vetëm me vajza e gra të lumtura e të realizuara në çdo aspekt, të barabarta me burrin si në jetën publike ashtu edhe atë profesionale, dhe që nuk keqpërdoren nga politika.
Mes të tjerash Meta, ka shprehur një falenderim të veçant edhe për dhjetëra mijëra nëna, gra dhe të reja, të cilat ju bashkuan më 2 mars “Pranverës kuqezi”.

“Një urim të përzemërt për më të shtrenjtat, më të dashurat dhe të pazëvendësueshmet e familjeve tona, për çdo nënë, grua, vajzë e motër shqiptare: GËZUAR 8 MARSIN!
Sot është vetëm një ditë simbolike, por e gjithë jeta e marrë së bashku nuk do mjaftonte për t’ju shprehur me përulje mirënjohjen më të pakufishme për dashurinë, përkushtimin dhe sakrificat e jashtëzakonshme për familjen e ngrohtë, shoqërinë e zhvilluar dhe begatinë e vendit.
Fuqizimi i vajzave dhe grave i bën sfidat më lehta! Por ne ende kemi një hendek të rëndësishëm për të kapërcyer për t’i vënë përgjithmonë në histori vargjet e Çajupit, i cili protestonte ndaj burrave.
Shqipëria do të bëhet një vend edhe më i bukur, vetëm me vajza e gra të lumtura e të realizuara në çdo aspekt, të barabarta me burrin si në jetën publike ashtu edhe atë profesionale, dhe që nuk keqpërdoren nga politika.
Duhet të çlirojmë potencialet e vërteta dhe të plota të vajzave dhe grave të Shqipërisë, që të ndalim shpopullimin e Atdheut dhe degradimin e familjes.
Lidershipi i tyre do të ndihmojë që Shqipëria të bëhet e shkëlqyeshme dhe frymëzuese për fëmijët dhe të rinjtë tanë.
Një falenderim të veçantë kam sot edhe për dhjetëra mijëra nëna, gra dhe të reja, të cilat ju bashkuan më 2 mars PRANVERËS KUQEZI, duke i dhënë me energjinë dhe vitalitetin e tyre më shumë forcë zërit të sovranit.
Bekuar qofshin vajzat e gratë shqiptare kudo në botë!”, shkruan Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Basha publikon foton e vajzave/ Urimi i tyre për festën e 8 Marsit

Publikuar

-

Nga

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka publikuar foton e vajzave të tij teksa shkruajnë urimin për nënën e tyre.

Vajzat e Bashës kanë zgjedhur një letër ngjyrë të verdhë për të uruar të ëmën për festën e 8 Marsit.

Në letrën në formë zemre shkruhet: Gëzuar 8 marsin mami, të duam shumë. Dafina e Viktoria!

“Mëngjesi sot nisi me një urim nga familja jonë për të gjitha vajzat dhe nënat shqiptare: GËZUAR 8 MARSIN!”, shkruan Basha bashkëngjitur fotove./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Si lindi 8 marsi, Dita Ndërkombëtare e Gruas

Publikuar

-

Nga

Sot është 8 Marsi, Dita Ndërkombëtare e Gruas.

Një legjendë shumë e famshme tregon se Festa e Gruas është vendosur si datë në vitin 1908, në kujtim të 129 punëtoreve që humbën jetën nga zjarri që ra në një fabrikë në Nju Jork.

Zyrtarisht Dita Ndërkombëtare e Gruas u vendos në Shtetet e Bashkuara më 28 shkurt të vitit 1909. E vendosi Partia Socialiste amerikane që atë ditë organizoi një manifestim të madh, në të cilin kërkohej e drejta e grave për të votuar.
Demonstratave që kishin si qëllim votimin, shumë shpejt ju bashkuan edhe pretendime të tjera për të drejtat e grave. Nga nëntori i vitit 1908 deri në shkurt 1909 mijëra punëtore në Nju Jork hynë në grevë për ditë të tëra duke kërkuar rritjen e rrogës dhe përmirësim të kushteve të punës. Në vitin 1910, Kongresi i VIII Ndërkombëtar Socialist propozoi për herë të parë vendosjen e një dite dedikuar grave.

Ishin të paktën 100 gra, përfaqësuese të një sërë vendesh europiane dhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të mbledhura në Kopenhagen të Danimarkës nën kryesinë e Klara Cetkinit,që vendosen që çdo vit, 8 Marsi, të përkujtohej si Dita Ndërkombëtare e Grave.

LEXO EDHE:  Shënohet viktima e parë nga koronavirusi në Britani, 125 të infektuar

LEXO EDHE:  Shënohet viktima e parë nga koronavirusi në Britani, 125 të infektuar

Në Shqipëri, 8 marsi është festuar herë si Dita e Gruas e herë si festa e Nënës. Vitet e fundit, më shumë se një ditë ku gratë duhet të kujtojnë dhe kërkojnë të drejtat e tyre, 8 marsi është shndërruar në një manifestim femëror.

LEXO TE PLOTE